Świat owoców morza

Rarytasy z morskich głębin oprócz wykwintnego smaku i egzotycznego wyglądu mają wiele walorów odżywczych i zdrowotnych. Warto, aby ubogacały nasze stoły nie tylko od święta.

Rarytasy z morskich głębin oprócz wykwintnego smaku i egzotycznego wyglądu mają wiele walorów odżywczych i zdrowotnych. Warto, aby ubogacały nasze stoły nie tylko od święta.

W marketach i dużych sklepach rybnych znajdziesz coraz więcej produktów importowanych pod nazwą "frutti di mare" czy "sea food”. Owoce morza to jadalne morskie lub słodkowodne zwierzęta bezszkieletowe, głównie skorupiaki i mięczaki. Głowonogi (kalmary), skorupiaki (kraby, langusty, homary, krewetki), mięczaki (małże, ostrygi). Zawierają one wiele cennych składników odżywczych. Nie mają też zbyt wygórowanych cen. Mimo tylu zalet, wciąż jeszcze nie są stałym gościem na polskich stołach.


Zdrowie na talerzu

Owoce morza są doskonałym źródłem wartościowego i lekkostrawnego białka. Mają znacznie mniej tłuszczu niż mięso zwierzęce. Zawierają dobre kwasy tłuszczowe pochodzące z rodziny omega-3. Chronią one układ krwionośny przed chorobami, poprawiają nastrój i zdolność uczenia się. Morskie mięczaki i skorupiaki są też źródłem witamin z grupy B, zwłaszcza niacyny i kobalaminy (witaminy PP i Bd. Ta ostatnia zapobiega niedokrwistości i przyspiesza metabolizm komórkowy. Owoce morza dostarczają także jodu, selenu, fluoru, wapnia i cynku.


Naturalne afrodyzjaki

Nie od dziś wiadomo, że owoce morza znakomicie wpływają na miłosny nastrój. Casanova, znany uwodziciel XVIII wieku, na śniadanie spożywał aż 50 dużych ostryg. Panowie, którzy prowadzą aktywny tryb życia i mają dietę ubogą w składniki mineralne, powinni przynajmniej dwa razy w tygodniu zjadać dania z owoców morza. Dostarczają sobie dzięki temu selenu, cynku, który bierze udział w syntezie hormonu testosteronu i manganu wzmacniającego pożądanie.


Langusta

Można kupić świeżą lub mrożoną. Najszybciej ugotować ją w wodzie lub na parze. W przeciwieństwie do innych skorupiaków po ugotowaniu langusty nie stają się Jasnoczerwone.


Homary

Sprzedawane są świeże, mrożone, żywe lub ugotowane w skorupie. Żywy homar ma kolor ciemnoniebieski, po ugotowaniu zaś nabiera jasnoczerwonej barwy. Homara można gotować w wodzie, na parze lub piec na ruszcie.


Kalmary

Mają lekko gumową konsystencję. W sklepach dostępne są świeże albo mrożone. Najlepiej smakują z masłem i z czosnkiem lub jako składnik innych potraw. W sklepach zwykle dostępne są krewetki zamrożone, już ugotowane. Bywają też surowe albo konserwowe (w puszkach i w słoikach). Można je jeść na zimno i na ciepło. Wyśmienicie smakują zarówno ugotowane na parze lub w wodzie, jak i duszone, pieczone czy smażone. Gotuje się je bardzo krótko, nie dłużej niż trzy minuty, żeby nie stwardniały. Można z nich wyczarować szaszłyki, sałatki, zapiekanki, risotta, zupy, musy, galaretki, koktajle i pasty do pieczywa. Są świetnym dodatkiem do duszonych ryb i rybnych farszów naleśnikowych.


Homarzec, czyli langustynka

Jego różowożółty pancerz nie zmienia barwy podczas gotowania. Do jedzenia nadaje się tylko mięso z ogona. Po ugotowaniu widoczne są na nim różowe prążki. Można go gotować, smażyć albo piec. Podaje się go w całości lub obranego, z sałatkami albo potrawami z ryżu.


Krewetki

Wszystkie odmiany krewetek mają różowe mięso, różnią się wielkością i barwą skorupy. Za najsmaczniejsze uważa się skorupiaki różowe i czerwone. Do jedzenia nadaje się tylko mięso z części ogonowej.


Małże

W sklepach znajdziesz konserwy z małży (w zalewie naturalnej, w białym winie, w sosie morskim, winegret i, katalońskim) oraz małże wędzone i mrożone - w skorupach albo ugotowane - bez skorupek. Nieliczne sklepy oferują żywe ostrygi, mule i inne małże (zwykle sprowadzają je tylko na specjalne zamówienia). Za szczególne delicje wśród małży uważa się omułki o białym mięsie, delikatnym i słodkawym w smaku, oraz ich pomarańczową ikrę. Świeże małże powinny mieć zamknięte muszle. Dopiero w czasie podgrzewania skorupiaki się rozchylają.

Można je smażyć, dusić, gotować, wędzić, zapiekać z sosami i marynować, a niektóre (np. omułki i ostrygi) nawet jeść na surowo. Ważne jest, by nie przyrządzać ich zbyt długo, bo pod wpływem wysokiej temperatury dość szybko twardnieją. Omułki jadalne i sercówki gotuje się w muszlach do momentu, aż się otworzą (1-2 minuty). Muszlę małża bierze się do ręki, otwiera nożem, a następnie odrywa mięśnie łączące mięso z muszlą.


Ostrygi

Smakosze jedzą je prosto ze skorupki, skropione sokiem z cytryny. Można je przechowywać przez 8-10 dni w niskich temperaturach. Aby stwierdzić, czy ostryga nadaje się do jedzenia, musisz stuknąć palcem w muszlę. Te, które się nie zamkną, są niejadalne. Do otwierania służą specjalne noże. Ostryg nie należy otwierać wcześniej niż godzinę przed podaniem.


Ośmiornice

Przyrządza się je w taki sam sposób jak kalmary. Odcina się ssawki, końce ramion, głowę, a mięso ubija tłuczkiem. Mniejsze okazy smaży się w całości np. w cieście.


Kraby

Sprzedaje się je żywe w skorupie lub bez niej. Dostępne są także mrożone i w puszkach. Kraby świetnie smakują upieczone, ugotowane w wodzie lub na parze.

Autor: Iza Czajka