Suszysz pranie w domu? To może być groźne dla zdrowia

​Zimą, wiele osób susz ubrania w mieszkaniach. Nie jest to najlepszy pomysł. Sprawia, że wilgotność powietrza wzrasta nawet o 30 procent. Specjaliści alarmują, że może to być bardzo groźne dla naszego zdrowia.​

​Zimą, wiele osób susz ubrania w mieszkaniach. Nie jest to najlepszy pomysł. Sprawia, że wilgotność powietrza wzrasta nawet o 30 procent. Specjaliści alarmują, że może to być bardzo groźne dla naszego zdrowia.​

Naukowcy z Mackintosh School of Architecture zbadali, jak suszą pranie mieszkańcy Glasgow. Na 100 badanych domów, aż w 87 domownicy suszyli pranie wewnątrz mieszkania (w łazience lub w pokoju). Okazało się, że podczas suszenia zaledwie jednego prania do powietrza ulatniają się ok. 2 litry wody.

W ten sposób tworzy się środowisko idealne do rozwoju pleśni i roztoczy. Sprzyja rozprzestrzenianiu się alergenów. Specjaliści ostrzegają, że podczas takiego suszenia do powietrza przedostają się szkodliwe opary z detergentów.

Suszenie prania w pomieszczeniu wpływa również na wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Należy dokładnie rozważyć, jak uniknąć wilgoci w domu, ponieważ może prowadzić to zarówno do alergii, jak i bólu głowy.

Problemy zdrowotne mogą mieć dzieci, alergicy i astmatycy. Zaniepokoić powinny szczególnie na problemy z oddychaniem, kaszel i bóle głowy.


Pachnące pranie szkodzi


Nie susz prania w salonie lub sypialni

Jeśli nie mamy innego wyboru niż wysuszyć pranie w pomieszczeniu, ważne jest, aby podjąć pewne środki ostrożności, aby zapobiec reakcjom alergicznym oraz pleśni i pleśni. Unikajmy suszenia prania w pomieszczeniach, w których spędzamy najwięcej czasu: w salonie i sypialni.

Stojak do suszenia można umieścić w kuchni lub korytarzu. Trzeba też dokładnie przemyśleć, gdzie umieścić suszarkę w pomieszczeniu.


Wentylacja i świeże powietrze

Otwarte okna są najlepszym sposobem, aby świeże powietrze z zewnątrz mogło swobodnie przepływać do pomieszczeń. Świeże powietrze może zapobiec uszkodzeniom powodowanym wilgocią i stworzyć bardziej przyjemny, świeższy klimat w domu. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o swój dom jeszcze bardziej w dni, kiedy w pomieszczeniu jest wilgotne pranie. Świeże powietrze "zastępuje" istniejące powietrze w pomieszczeniu i pomaga uzyskać zdrowszy, lepszy klimat w pomieszczeniu.


Jeśli zdecydujesz się na suszenie prania w mieszkaniu (lub nie będziesz miał innego wyboru), koniecznie zadbaj o dobra cyrkulacje powietrza i często wietrz, szczególnie pomieszczenie, w którym wieszasz pranie. Jeśli jest to łazienka, zostawiaj jak najczęściej otwarte drzwi. Można też zawsze zainwestować w suszarkę bębnową lub elektryczną suszarkę do ubrań.Dodatkowe wirowanie

Warto podczas prania wybrać dodatkowe wirowanie, aby usunąć nadmiar wody i wilgoci. Pościel, ręczniki i dżinsy są wykonane z materiałów, które z pewnością potrzebują dodatkowego wirowania.


Pranie bez niespodzianek

Fot. Pixabay

Autor: Iga Hintz