Sublokatorzy naszych stóp

Gdyby któraś z pań szukała wytłumaczenia, w jakim celu kupiła siódmą parę butów na lato, podpowiadam: tak zaleca dermatolog!

Gdyby któraś z pań szukała wytłumaczenia, w jakim celu kupiła siódmą parę butów na lato, podpowiadam: tak zaleca dermatolog!

To lekarz twierdzi, że te same buty powinno się zakładać nie częściej niż raz w tygodniu. Niestety, mam też nieco gorszą wiadomość. Otóż chodzenie w pantoflach na obcasach w upały, gdy palce są ściśnięte, a często i spocone nie jest zdrowe. Stopy mogą stać się „pożywką” dla grzybicy.

Mitem jest to, że najłatwiej zarazić się grzybicą na basenie. Tam specjalne służby dbają o czystość i wszystko jest tak chlorowane albo ozonowane, że żaden grzyb nie przeżyje. Łatwiej jest wyhodować grzybicę we własnych butach czy kapciach.

Pierwsze objawy choroby, najczęściej zlekceważone, to obieranie się skóry między 4 i 5 palcem stopy. Nic nie boli, a często nawet nie swędzi. W konsekwencji chory wybiera się do lekarza dopiero wtedy, gdy grzybica trwa i bardzo się rozwinęła. W niektórych przypadkach grzybica może nawet zaatakować paznokcie. Wtedy leczenie może nie tylko bardzo długo potrwać, wymagać wiele starań i zabiegów, ale i sporo kosztować. Nie ryzykujmy i nie leczmy się na własną rękę, bo możemy jeszcze pogorszyć sprawę. Przy zauważeniu podejrzanych objawów – nie tylko zresztą na stopach, ale także dłoniach, między palcami, na paznokciach – należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Grzybica jest chorobą zakaźną, którą wywołują grzyby. Może zaatakować ciało tylko w jednym miejscu, np. na stopie, albo w wielu miejscach na ciele. Lekarze mówią o grzybicach powierzchownych, umiejscawiających się na skórze, na paznokciach, oraz grzybicach głębokich, gdy zaatakują narządy wewnętrzne. Grzybice głębokie mogą wywołać w tkankach procesy zapalne, a nie leczone albo źle leczone mogą spowodować nawet zmiany martwicze.
Niektóre poważne choroby, które wyniszczają organizm, np. cukrzyca, dysbakterioza sprzyjają rozwinięciu się grzybicy. Łatwo się nią zarazić również po długim leczeniu antybiotykami, kortykosterydami i innymi silnymi specyfikami. Grzybami można się zarazić przez uszkodzoną skórę, drogi oddechowe, przewód pokarmowy i drogi rodne. Zakazić się można od chorego człowieka, a nawet zwierzęcia.


Trzy pytania do Iwony Marycz-Langner, dermatologa estetycznego z Kliniki Kosmetyki K&K w Warszawie.


Czy przed wyjazdem na wakacje możemy przygotować się, aby nie zarazić się grzybicą?

Możemy ograniczyć ryzyko zakażenia się grzybicą. Oto kilka porad, które minimalizują zagrożenie zakażenia się grzybicą:

1. Wybierając się na wakacje zostawić w szafie ubrania z włókien syntetycznych, a przygotować na wyjazd odzież i obuwie wykonane z naturalnych materiałów, przewiewne i wygodne, nie nasilające pocenia się i nie wywołujące podrażnień skóry.

2. Spakować do walizki własny ręcznik, klapki pod prysznic, pumeks, puder przeciwko potliwości stóp, nożyczki, cążki i pilniczek do paznokci.

3. Dbać o swoje zdrowie i odporność stosując odpowiednią dietą. A jeżeli trzeba, leczyć choroby, które predysponują do rozwoju grzybicy, np. cukrzycę.


Jak się wystrzegać grzybicy na wakacjach?

Należy unikać basenów i solariów, wypożyczania leżaków, a jeśli już z nich korzystamy, porządnie myć się po i dokładnie wycierać własnym ręcznikiem. Nie korzystać z cudzych ręczników, obuwia, kapci, skarpet, ubrań, ani nie pożyczać nikomu swoich, gdyż mogą być one źródłem zakażenia grzybem. Zwracać uwagę, aby skarpetki i buty były zawsze suche.Nie stąpać bosą stopą po wykładzinach hotelowych, deptakach, podestach i pomostach plażowych, podłogach w łaźniach, saunach, szatniach itp. Nie mierzyć w sklepach butów na gołą stopę.

Po kąpieli w basenie, morzu czy jeziorze dokładnie wycierać całe ciało, a zwłaszcza zwracać szczególną uwagę na dokładne osuszanie pachwin, stóp, przestrzeni między palcami. W upalne dni nosić sandały, klapki i inne przewiewne buty, w których stopa nie poci się i może swobodnie „oddychać”. Nie korzystać ani nie pożyczać nożyczek, cążków czy pilniczków do paznokci. Zwracać uwagę na higienę w gabinetach kosmetycznych, u fryzjera i u manikiurzystki. Korzystać tylko ze swojej gąbki czy pumeksu. Osoby, które mają skłonność do nadmiernej potliwości stóp, powinny stosować specjalistyczne aerozole lub zasypki osuszające stopy. W przypadku grzybicy narządów płciowych – unikać kontaktów seksualnych z przygodnie poznanymi nieznajomymi.


Jakie objawy wskazują na to, że, pomimo ostrożności, zaraziłyśmy się grzybicą?

Najczęściej zmiany lokalizują się w miejscach takich jak: pachy, pachwiny, fałdy skórne, pod piersiami. Grzybica może dotyczyć też narządów płciowych, a grzybica odzwierzęca skóry owłosionej głowy. Objawy kliniczne na początku są delikatne, w postaci świądu, pieczenia i zaczerwienienia. Następnie pojawia się złuszczanie, pęknięcia skóry i ból.

Autor: Iwonna Widzyńska-Gołacka