Sublokatorzy na gapę

Karaluchy i prusaki to bardzo natrętni i uciążliwi „goście”. Nie tylko budzą odrazę, ale i roznoszą zarazki. Żeby się ich pozbyć, nie wystarczy walnąć papciem.

Karaluchy i prusaki to bardzo natrętni i uciążliwi „goście”. Nie tylko budzą odrazę, ale i roznoszą zarazki. Żeby się ich pozbyć, nie wystarczy walnąć papciem.

Zapobiec inwazji

Karaczany szybko się rozmnażają. Mogą pojawić się nie tylko w brudnych, zaniedbanych mieszkaniach, ale i przywędrować do nas np. w walizce podróżnej. W blokach przechodzą z mieszkania do mieszkania rurami, szczelinami czy otworami wentylacyjnymi. Wędrują wówczas, gdy ich kryjówki są zagęszczone lub dokucza im głód. Zdarza się także, że przynosimy je w workach z supermarketu lub w meblach. Bez względu na czystość naszego domu czy biura. Jak temu zapobiec?

- Nasz dom musi być szczelny – wypełnij dziury w podłodze i ścianach (także w piwnicy), sprawdź, czy nie ma szpar przy listwach podłogowych.

- Nasz dom musi być czysty – likwiduj wszelki bałagan, sprzątaj na bieżąco wszystkie resztki jedzenia, nie zostawiaj brudnych naczyń w zlewie, często wyrzucaj śmieci.

- Jedzenie trzymaj zamknięte, najlepiej w szczelnych pojemnikach i opakowaniach.

- Odetnij karaczanom dostęp do wody. Napraw cieknące krany i rury, zatkaj starannie wszystkie szpary wokół zlewu, umywalki i wanny.

- Usuwaj z domu papierowe torby, kartony i gazety.


Wypowiadamy wojnę

Najskuteczniejszą metodą pozbycia się karaczanów jest zastosowanie chemicznych środków owadobójczych. Mogą to być specjalne przynęty, płytki, aerozole, pasty, kapsułki. Jednak czasami to nie wystarczy i trzeba wezwać fachowców od dezynsekcji. Pamiętajmy jednak, że zamierzony efekt uzyskamy tylko pod warunkiem, że dezynsekcja będzie przeprowadzona w całym budynku i w tym samym czasie (namów sąsiadów). Całą akcję powtarza się kilkakrotnie, aż uzyska się konkretne rezultaty. Jeśli zdecydujesz się na taką dezynsekcję, dowiedz się, czy stosowany środek jest bezpieczny dla zdrowia i czy w domu mogą przebywać dzieci i zwierzęta (zazwyczaj nie jest to możliwe).


Domowe sposoby

Możesz spróbować pozbyć się uporczywego robactwa za pomocą sposobów sprawdzonych przez nasze babcie. Oto kilka najbardziej skutecznych metod.

- Karaluchy wygonimy za pomocą kwasu bornego. Włóż rękawice oraz maskę na nos i usta. Kwas rozsyp pod meblami, za sprzętem kuchennym, w łazience i wszędzie tam, gdzie mogą gromadzić się insekty. W miejscach trudno dostępnych użyj gumowej gruszki.

- Zbuduj pułapkę: oklej od zewnątrz słoik taśmą izolacyjną, a jego wnętrze wysmaruj wazeliną. Karaluchy są wielkimi amatorami piwa – wlej je do środka i połóż na nim kilka kawałków jakiegoś dojrzałego owocu, dodaj kilka kropel olejku migdałowego. Słoik ustaw (bez pokrywki) w miejscu najczęściej odwiedzanym przez insekty. Zwabione karaluchy wpadną do środka, a śliskie wnętrze uniemożliwi im ucieczkę. Podchmielone insekty zalej wrzątkiem lub spal.

- Pożegnaj karaluchy, sporządzając mieszaninę gipsu i mąki ziemniaczanej (1:1). Rozprowadź w ich kryjówkach.

- Karaluchy nie znoszą zapachu olejku eukaliptusowego. Zanurz w nim ściereczkę i przetrzyj np. wnętrza szafek.

Autor: Daria Mędelska-Guz
dom