Stres pourazowy

Skutki groźnych wypadków, traumatycznych wydarzeń nie kończą się wraz z zagojeniem ran. Dla ich uczestników mogą trwać jeszcze długo i stanowić poważny psychiczny problem, który nazywa się stresem pourazowym.

Skutki groźnych wypadków, traumatycznych wydarzeń nie kończą się wraz z zagojeniem ran. Dla ich uczestników mogą trwać jeszcze długo i stanowić poważny psychiczny problem, który nazywa się stresem pourazowym.

Stres pourazowy - jest to rodzaj zaburzenia lękowego, które charakteryzuje się bardzo silnym przeżywaniem i powoduje kryzys psychiczny. To swoisty rodzaj reakcji organizmu na wydarzenia, które nim wstrząsnęły. Może utrzymywać się nawet kilka miesięcy. Co dla człowieka może być wydarzeniem powodującym stres pourazowy?


>>> TEST "Inwentarz Depresji Becka" w ocenie nastroju osób zdrowych i chorych

Granice są indywidualne i wyznacza je każdy organizm osobno, jednak takie zdarzenia jak wojna, gwałt, uczestnictwo w wypadku, w którym giną bliscy przekraczają zwykle, normalne ludzkie przeżycia i mogą powodować bardzo silną reakcję.


Objawy stresu pourazowego


Głównym objawem stresu pourazowego jest częste powracanie w myślach do traumatycznych wydarzeń i przeżywanie ich równie silnie jak wówczas, gdy miały miejsce. Często powracają tragiczne obrazy, które zostały zakodowane w głowie. Przeżyta tragedia może też pojawiać się w koszmarach sennych. Zdenerwowanie i lęk budzi wszystko, co ma jakikolwiek związek z traumatycznym przeżyciem. Często osoby uczestniczące w wypadku lub innym zdarzeniu mają poczucie winy, że mogły pomóc ofiarom. Obarczają się winą za zdarzenie i są przekonane, że gdyby postąpiły inaczej, to by do niego nie doszło.


Osoba w stresie pourazowym jest nieustannie rozdrażniona, czujna, jakby gotowa na to, że zdarzenie może się powtórzyć. Objawia się to przyspieszonym biciem serca, poceniem się, kłopotami ze snem, brakiem koncentracji, gwałtownymi reakcjami na bodźce, np. głośne dźwięki. Osoby w stresie pourazowym są często zobojętniałe, izolują się od otoczenia, mają stany lękowe prowadzące nawet do myśli samobójczych.


O stresie pourazowym możemy mówić wówczas, gdy wspomniane objawy utrzymają się dłużej niż miesiąc, jednak w niektórych przypadkach stres pourazowy pojawia się znacznie później. Objawy choroby mogą być na tyle silne, że normalne funkcjonowanie takiej osoby może być utrudnione i trzeba jej pomóc.


>>> Jak rozpoznać i leczyć depresję


Pomoc

W przypadku utrzymującego się stanu stresu pourazowego konieczna jest pomoc psychologa lub psychiatry. Zwykle jest to terapia połączona z podawaniem leków antydepresyjnych. Wśród wielu metod terapeutycznych stosowanych w takich sytuacjach jedną z najpowszechniejszych jest terapia poznawczo – behawioralna. Polega na zmianie sposobu myślenia o traumatycznych przeżyciach poprzez wspólne rozpoznanie problemu przez pacjenta i terapeutę. Razem definiują problem, wyznaczają cele oraz czas trwania terapii.


>>> Psychoterapia poznawczo-behawioralna - sprawdzona metoda leczenia depresji

Terapia ma zmienić sposób myślenia o zdarzeniu, tak by było ono mniej stresujące. Większość osób po terapii wraca do normalnego życia. Ważne jest jednak, by jak najszybciej uzyskać pomoc psychoterapeuty.

Fot. Pixabay

Autor: Oprac. DK