Strażnik młodości - kolagen

Każdy z nas pragnie zachować jak najdłużej młody wygląd. Naszym sprzymierzeńcem jest kolagen.

Każdy z nas pragnie zachować jak najdłużej młody wygląd. Naszym sprzymierzeńcem jest kolagen.

Ludzki organizm zawiera białko, którego włókna stanowią szkielet podtrzymujący inne komórki tworzące tkanki i narządy. Jego budowa jest bardziej złożona niż konstrukcja DNA - to trzy spiralnie splecione łańcuchy, z których każdy składa się z tysiąca aminokwasów. Ta skomplikowana struktura umożliwia wszechstronne wykorzystanie tego związku w żywych organizmach.


Wciąż świeży

W naszym ciele zachodzą ciągłe przemiany. Podlega im także kolagen: stare włókna są zastępowane przez nowe, wytwarzane w odpowiednich komórkach skóry i kości. Niestety, z wiekiem organizm nie nadąża już z produkowaniem dostatecznej ilości nowego kolagenu.

To dlatego nasza skóra wiotczeje, a mięśnie nie są już tak sprężyste. Ponieważ wytwarzanie kolagenu jest uwarunkowane hormonalnie, jego brak może być spowodowany także różnymi schorzeniami, które zakłócają gospodarkę hormonalną organizmu.


Niezwykłe odkrycie

Przez wiele lat nauka była w stanie jedynie pomagać nam w ochronie naszego kolagenu przed niszczącymi go czynnikami. Możliwość uzupełniania jego braków pozostawała w sferze marzeń. Rewolucyjne okazały się odkrycia prof. Józefa Przybylskiego. Długoletnie badania doprowadziły go do wyselekcjonowania kolagenu z ryb bez naruszenia jego naturalnej struktury. Jest on przyswajany przez ludzki organizm niczym własny.


Twarz i ciało

Aktywny biologicznie kolagen jest już wykorzystywany jako kosmetyk. Występuje w sześciu rodzajach o różnym zastosowaniu.

Białego używa się do pielęgnacji twarzy, szyi i dekoltu. Redukuje procesy starzenia się skóry i poprawia jej elastyczność, utrzymuje prawidłowe nawilżenie, koi skórę trądzikową i wspomaga procesy naprawcze, dzięki czemu zmniejsza blizny i pajączki.

Szary doskonale zadba o ciało. Zwiększa jędrność skóry, wzmacnia ściany płytko położonych naczyń krwionośnych. Stosowany podczas masażu wspomaga zwalczanie cellulitu. Wpływa łagodząco na bóle kostne oraz drętwienie kończyn. Jest polecany przy leczeniu żylaków.

Grafitowy używany do pielęgnacji włosów i paznokci wzmacnia ich strukturę. W połączeniu z masażem ciała wspomaga odchudzanie.

Kolagen intymny występuje w dwóch wersjach, dla kobiet i mężczyzn, usuwa stany zapalne i poprawia witalność narządów płciowych.

Istnieje także innowacyjne połączenie kolagenu z aktywnymi witaminami. Jego stosowanie daje silniejsze efekty niż kolagen biały.

Autor: Karolina Siwek