Stopy bez kompleksów

Pękające pięty to nie tylko defekt kosmetyczny. Mogą one być objawem wielu chorób. Ignorowanie tego problemu prowadzi do poważnego zakażenia.

Pękające pięty to nie tylko defekt kosmetyczny. Mogą one być objawem wielu chorób. Ignorowanie tego problemu prowadzi do poważnego zakażenia.

Pęknięcia stóp to liniowe szczeliny w skórze o długości od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Gdy są głębokie, skóra może krwawić i powodować silny ból przy każdym kroku. Szczeliny występują zwykle w zrogowaciałej części naskórka, ale zdarza się, że sięgają głębszych warstw skóry – tkanki podskórnej, mięśni, a nawet kości.


Źródło problemu

Najczęstszym powodem dolegliwości jest nadmierne przesuszenie stóp wynikające z braku codziennej higieny – nieusuwania zrogowaciałego naskórka i nie stosowania kremu. Ich przyczyną mogą być także uwarunkowania genetyczne. W walce z tą dolegliwością liczy się przede wszystkim systematyczność. Brak dostatecznej pielęgnacji może sprawić, że przez poranioną skórę zaczną przeniknąć do organizmu niebezpieczne bakterie i wirusy.


Leczenie

Aby wyleczyć popękane pięty, należy przywrócić skórze jej właściwą elastyczność – wymaga to jednak cierpliwości i konsekwencji. Koniecznie trzeba zacząć systematycznie dbać o skórę. Jeśli pęknięcia są bardzo głębokie lub krwawią, warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli cierpisz na cukrzycę, choroby skóry lub układu krążenia. U diabetyków każde przerwanie ciągłości skóry jest sprawą niebezpieczną. Należy zadbać również o odpowiednią dietę i regularnie przyjmować witaminy A+E. Osoby otyłe powinny spróbować się odchudzić – stopy i pięty boleśnie odczuwają nadmiar kilogramów! Ważną rolę odgrywa też obuwie. Wybieraj dobrze wyprofilowane i wygodne, unikaj zaś japonek i sandałków. Podczas leczenia konieczne jest noszenie obuwia zakrywającego pięty oraz noszenie skarpetek i rajstop.


Codzienna pielęgnacja

Jeśli pęknięcia nie są głębokie, wystarczy codzienna pielęgnacja stóp. Po pierwsze należy usunąć warstwę rogową skóry. Łatwiej będzie to zrobić po uprzednim jej zmiękczeniu. Do wody, w której moczysz stopy, dodaj ziele nostrzyka, nasiona kozieradki, liście babki i nasiona lnu, liść brzozy czy koszyczek nagietka. Co 3-4 dni zafundować stopom kąpiel w zaparzonym siemieniu lnianym, które doskonale zmiękcza zrogowaciały naskórek. Zrogowaciały naskórek można usunąć za pomocą tarki, pumeksu czy specjalnego peelingu. Wycinanie naskórka jest zabronione.

Następnie należy koniecznie stopy nawilżyć i odżywić kremem z witaminą A lub maścią z mocznikiem. Wetrzyj w skórę grubą warstwę i włóż bawełniane skarpetki. Jeśli regularne zabiegi pielęgnacyjne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, może to sugerować problemy zdrowotne. W tej sytuacji najlepiej jest udać się do lekarza.


W gabinecie

Problem może rozwiązać wizyta w gabinecie kosmetycznym. Kosmetyczka oceni skalę problemu i usunie zrogowacenia specjalną frezarką. Ważne, aby używać jej tylko w jednym kierunku - równolegle do pęknięć (inaczej można pogłębić szczeliny). Potem nałoży na stopy specjalną maskę, owinie stopy cienką folią i założy nam jednorazowe kapcie. Zabieg powtarza się co 2 tygodnie, aż do całkowitego wyleczenia.


Inne przyczyny pękających pięt

- znaczny niedobór witaminy A- cukrzyca

- choroby tarczycy

- nadwaga i otyłość

- choroby skóry (np. grzybica)

- choroby układu krążenia (np. niewydolność układu krążenia)

- noszenie nieodpowiedniego obuwia

- praca w pozycji stojącej

Autor: Daria Mędelska-Guz