Stopy bez kompleksów

Pękające pięty to nie tylko defekt kosmetyczny. Mogą one być objawem wielu chorób. Ignorowanie tego problemu prowadzi do poważnego zakażenia.

Pęknięcia stóp to liniowe szczeliny w skórze o długości od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Gdy są głębokie, skóra może krwawić i powodować silny ból przy każdym kroku. Szczeliny występują zwykle w zrogowaciałej części naskórka, ale zdarza się, że sięgają głębszych warstw skóry – tkanki podskórnej, mięśni, a nawet kości.


Źródło problemu

Najczęstszym powodem dolegliwości jest nadmierne przesuszenie stóp wynikające z braku codziennej higieny – nieusuwania zrogowaciałego naskórka i nie stosowania kremu. Ich przyczyną mogą być także uwarunkowania genetyczne. W walce z tą dolegliwością liczy się przede wszystkim systematyczność. Brak dostatecznej pielęgnacji może sprawić, że przez poranioną skórę zaczną przeniknąć do organizmu niebezpieczne bakterie i wirusy.


Leczenie

Aby wyleczyć popękane pięty, należy przywrócić skórze jej właściwą elastyczność – wymaga to jednak cierpliwości i konsekwencji. Koniecznie trzeba zacząć systematycznie dbać o skórę. Jeśli pęknięcia są bardzo głębokie lub krwawią, warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli cierpisz na cukrzycę, choroby skóry lub układu krążenia. U diabetyków każde przerwanie ciągłości skóry jest sprawą niebezpieczną. Należy zadbać również o odpowiednią dietę i regularnie przyjmować witaminy A+E. Osoby otyłe powinny spróbować się odchudzić – stopy i pięty boleśnie odczuwają nadmiar kilogramów! Ważną rolę odgrywa też obuwie. Wybieraj dobrze wyprofilowane i wygodne, unikaj zaś japonek i sandałków. Podczas leczenia konieczne jest noszenie obuwia zakrywającego pięty oraz noszenie skarpetek i rajstop.


Codzienna pielęgnacja

Jeśli pęknięcia nie są głębokie, wystarczy codzienna pielęgnacja stóp. Po pierwsze należy usunąć warstwę rogową skóry. Łatwiej będzie to zrobić po uprzednim jej zmiękczeniu. Do wody, w której moczysz stopy, dodaj ziele nostrzyka, nasiona kozieradki, liście babki i nasiona lnu, liść brzozy czy koszyczek nagietka. Co 3-4 dni zafundować stopom kąpiel w zaparzonym siemieniu lnianym, które doskonale zmiękcza zrogowaciały naskórek. Zrogowaciały naskórek można usunąć za pomocą tarki, pumeksu czy specjalnego peelingu. Wycinanie naskórka jest zabronione.

Następnie należy koniecznie stopy nawilżyć i odżywić kremem z witaminą A lub maścią z mocznikiem. Wetrzyj w skórę grubą warstwę i włóż bawełniane skarpetki. Jeśli regularne zabiegi pielęgnacyjne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, może to sugerować problemy zdrowotne. W tej sytuacji najlepiej jest udać się do lekarza.


W gabinecie

Problem może rozwiązać wizyta w gabinecie kosmetycznym. Kosmetyczka oceni skalę problemu i usunie zrogowacenia specjalną frezarką. Ważne, aby używać jej tylko w jednym kierunku - równolegle do pęknięć (inaczej można pogłębić szczeliny). Potem nałoży na stopy specjalną maskę, owinie stopy cienką folią i założy nam jednorazowe kapcie. Zabieg powtarza się co 2 tygodnie, aż do całkowitego wyleczenia.


Inne przyczyny pękających pięt

- znaczny niedobór witaminy A- cukrzyca

- choroby tarczycy

- nadwaga i otyłość

- choroby skóry (np. grzybica)

- choroby układu krążenia (np. niewydolność układu krążenia)

- noszenie nieodpowiedniego obuwia

- praca w pozycji stojącej

Autor: Daria Mędelska-Guz