Starsi i mądrzejsi

Z wiekiem stajemy się bardziej zrównoważeni i lepiej rozwiązujemy bardziej skomplikowane problemy emocjonalne - twierdzi psycholog Laura Carstensen.

Z wiekiem stajemy się bardziej zrównoważeni i lepiej rozwiązujemy bardziej skomplikowane problemy emocjonalne - twierdzi psycholog Laura Carstensen.

Do tej pory wszystkich niepokoił fakt, że społeczeństwa postindustrialne z dnia na dzień stają się coraz starsze. To prawda, że prognozy jasno wskazują, że w krajach, takich jak Stany Zjednoczone, w ciągu 20 lat będzie więcej osób powyżej 60 roku życia niż poniżej 15. Naukowcy twierdzą jednak, że najwyższa pora uwolnić się od stereotypu "zrzędliwego starego człowieka", z którym wiążą się same kłopoty, bowiem starość okazuje się posiadać również zalety.

Badania przeprowadzone przez specjalistów ze Stanford University wskazują na pozytywne aspekty starzenia się, między innymi fakt, że z wiekiem ludzie stają się bardziej stabilni emocjonalnie. Według naukowców przekłada się to na dłuższe życie i zwiększoną produktywność, co według Laury Carstensen zapewni więcej korzyści niż problemów.

Od 1993 do 2005 roku naukowcy przebadali 180 Amerykanów w wieku od 18 do 94 lat. Z czasem część uczestników badania umarła, a część wyrosła ze swojej grupy wiekowej, dlatego obserwacja dodatkowych osób została wzięta pod uwagę.

Z biegiem lat, starsi uczestnicy badania wykazywali mniej negatywnych, a więcej pozytywnych emocji. "Gdy ludzie starzeją się, zaczynają być bardziej świadomi śmiertelności. Dlatego, gdy widzą lub doświadczają cudownych rzeczy, często uświadamiają sobie, jak kruche jest życie i jak nieuchronnie zmierza ku końcowi. Jest to pozytywny aspekt, ponieważ sygnalizuje silne zdrowie emocjonalne i równowagę"- twierdzi Laura Carstensen.

Nastolatki i młodzi ludzie doświadczają więcej frustracji, lęków i rozczarowań z powodu wyników egzaminów, kariery i prób znalezienia partnera życiowego. Osoby starsze natomiast mają już zazwyczaj poukładane życie, dlatego są wolni od tego typu zmartwień.

Autor: Świat Zdrowia, PAP