Stały aparat, idealny wygląd

Na stały aparat ortodontyczny decydują się zwykle te osoby, które po leczeniu aparatem ruchomym w dzieciństwie wciąż nie są zadowolone z wyglądu swoich zębów. Gotowe są kolejny rok lub dwa błyskać w uśmiechu metalowym łukiem umieszczonym na zębach, byle tylko zęby w końcu wyglądały idealnie.

Na stały aparat ortodontyczny decydują się zwykle te osoby, które po leczeniu aparatem ruchomym w dzieciństwie wciąż nie są zadowolone z wyglądu swoich zębów. Gotowe są kolejny rok lub dwa błyskać w uśmiechu metalowym łukiem umieszczonym na zębach, byle tylko zęby w końcu wyglądały idealnie.

Na szczęście, takie aparaty nikogo już dziś nie dziwią, sięgają po nie nawet osoby starsze, nie tylko nastolatki. Podstawową zaletą stałych aparatów ortodontycznych jest bowiem to, że działają niezależnie od wieku, doświadczeni ortodonci mają więc wśród swych pacjentów i osoby po 50 roku życia.


Łuki i zamki

Aparat stały tym się różni od ruchomego, że lekarz przytwierdza go na stałe do zębów na początku leczenia i zdejmuje, gdy uzna, że leczenie zostało ukończone. Taki aparat składa się z trzech części. Jest to przede wszystkim łuk, wymieniany w zależności od potrzeby kilkakrotnie w ciągu leczenia. Na każdym zębie są mocowane zamki, a między nimi a zębami umieszczane są ligatury.

Zamki są metalowe lub kosmetyczne. Zamki metalowe występują w wersji dla alergików, tzn. nie ma w nich niklu, zamki kosmetyczne (białe lub kryształowe) są natomiast przeznaczone dla tych osób, które w żaden sposób nie zniosłyby widoku metalowych elementów na swych zębach. Ligatury są to natomiast elementy elastyczne umieszczane na styku zębów z zamkami. Mogą być kolorowe lub o barwie neutralnej, zbliżonej do koloru zęba.


Trzymaj się ortodonty

Z punktu widzenia pacjenta wybór koloru ligatury, ewentualnie zadbanie oto, by aparat nie zawierał niklu to najistotniejszy element rozpoczęcia leczenia, ortodonci skupiają się jednak na innych kwestiach. Najpierw niezbędne jest bowiem właściwe zaplanowanie leczenia. Odbywa się to na podstawie wywiadu z pacjentem i szczegółowych badań: zdjęć rentgenowskich, wycisków szczęki. Szczegółowa dokumentacja umożliwia takie założenie aparatu, by uzyskać jak największą poprawę w wyglądzie uzębienia. Z tego powodu właściwe wydaje się korzystanie przez cały okres leczenia z usług tego samego ortodonty, powinno to być bowiem gwarancją osiągnięcia przez pacjenta maksymalnych korzyści.


Systematyczne wizyty

W ciągu mniej więcej dwóch lat noszenia aparatu niezbędne są systematyczne wizyty u ortodonty; raz na miesiąc lub co 6 tygodni. To właśnie wtedy wymieniane są łuki, czas wymiany zależy od postępów leczenia, przy czym ortodonci zapewniają, że pierwsze efekty widać bardzo szybko, sporą zmianę w trzy miesiące od założenia aparatu.

Już przy zakładaniu aparatu ortodonta musi wyczulić pacjenta na kwestię higieny zębów z aparatem. Ich czyszczenie jest niezmiernie ważne, niezbędne są specjalne akcesoria do higieny: szczoteczki, nitki dentystyczne, wosk. Są też specjalne osłonki na aparaty, przydatne zwłaszcza sportowcom, chroniące aparaty przed uszkodzeniem w czasie wykonywania ćwiczeń fizycznych.

Mimo dochowania staranności przez ortodontę, czasem pacjent po założeniu aparatu odczuwa dyskomfort. Bywa, że pojawia się ból, zwłaszcza tuż po założeniu aparatu. Nie jest to jednak niepokojącym objawem, bo ból – jeśli w ogóle się pojawia – dowodzi działania aparatu. Zdarzają się też przypadki odklejania zamka czy otarć. Z każdym z nich trzeba, jak najszybciej, udać się do swojego ortodonty.

Autor: Małgorzata Januchowska