Sprzątanie bez chemii. Sprawdzone i tanie sposoby na dom bez chemii

Jak zrobić ekologiczny proszek do prania? Czy da się umyć wannę za pomocą octu i cytryny? Jak sprzątać, nie szkodząc przy tym środowisku? Tego wszystkiego dowiemy się z książki „Naturalne środki czyszczące” autorstwa Fern Green. Książka zawiera przepisy na ekologiczne środki czystości. Dzięki niej zaoszczędzimy pieniądze wydawane na środki chemiczne, a przy okazji przysłużymy się naszej planecie i zadbamy o swoje zdrowie. Z redaktorką książki Olgą Święcicką rozmawia Anna Komorowska

Jak zrobić ekologiczny proszek do prania? Czy da się umyć wannę za pomocą octu i cytryny? Jak sprzątać, nie szkodząc przy tym środowisku? Tego wszystkiego dowiemy się z książki „Naturalne środki czyszczące” autorstwa Fern Green. Książka zawiera przepisy na ekologiczne środki czystości. Dzięki niej zaoszczędzimy pieniądze wydawane na środki chemiczne, a przy okazji przysłużymy się naszej planecie i zadbamy o swoje zdrowie. Z redaktorką książki Olgą Święcicką rozmawia Anna Komorowska

Jakie są najczęściej stosowane, szkodliwe składniki chemii gospodarczej i czym grozi ich używanie?

Sklepowe środki czyszczące składają się głównie z wody, komponentów chemicznych i substancji zapachowych. Niektóre z tych chemikaliów mogą nasilać alergie i problemy dermatologiczne oraz wywoływać zatrucia u dzieci i zwierząt domowych, a wdychanie ich oparów może być niebezpieczne dla zdrowia. Na opakowaniu można niekiedy znaleźć ostrzeżenie o konieczności noszenia maseczki albo wietrzenia pomieszczenia podczas ich stosowania. Na etykietach środków czyszczących, które mamy w szafkach, można znaleźć ostrzeżenia: „może być szkodliwy dla ludzi i zwierząt” lub „może wywoływać czasowe poważne uszkodzenie wzroku”. Zawarte w nich „substancje zapachowe” również mogą szkodzić osobom cierpiącym na alergię i astmę.


Większość naturalnych środków czyszczących zawiera te same składniki podstawowe, łatwo dostępne w supermarketach i sklepach internetowych, np. ocet, sodę oczyszczoną, cytrynę, olejki eteryczne, boraks, spirytus salicylowy lub wódkę.


Jak sprzątać, nie szkodząc przy tym zdrowiu i środowisku?

Sprzątać z głową. Czytać składy używanych środków, nie nadużywać ich, a w miarę możliwości starać się korzystać z ekologicznych zamienników.


Czy odpowiedź znajdziemy w książce „Naturalne środki czyszczące”?

Jak najbardziej! To świetny poradnik dla osób, które chciałyby zacząć przygodę ze świadomym sprzątaniem. Znajdziemy w nim ponad 120 prostych przepisów, które wykonamy z łatwo dostępnych składników. Książka przeprowadza nas krok po kroku po największych wyzwaniach, jakie czekają każdego, kto planuje wejść na ekościeżkę.
Przepisów jest rzeczywiście dużo. Czy to znaczy, że jest kilka propozycji na płyn do mycia naczyń?

Na płyn do mycia naczyń przepis jest jeden, ale wśród 120 znajdziemy m.in. pomysł na zrobienie ekologicznych tabletek czy płynu do zmywarki. Książka podzielona jest na pięć części, każda odpowiada innemu pomieszczeniu w domu. Dla każdej przestrzeni, np. kuchni, znajdziemy kilkanaście przepisów, które powinny zadowolić największego czyściocha. Oprócz wspomnianego już płynu jest tam przepis na środek do pielęgnacji stali nierdzewnej, odświeżacz powietrza do lodówki czy spray do powierzchni roboczych.Dobrym środkiem czyszczącym jest ocet, ale do jego stosowania zniechęca mnie nieprzyjemny zapach. Czy można się go jakoś pozbyć?

Świetnym pomysłem na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu jest przygotowanie aromatyzowanego octu. W książce znajdziemy prosty przepis na stworzenie własnej, cytrusowej mieszanki, która będzie idealną bazą do dalszych eksperymentów.


Często w przepisach na ekologiczne środki czyszczące występuje boraks. Co to takiego?

Boraks to minerał występujący w wyschniętych słonych jeziorach lub korytach nadmorskich rzek. Mimo że to środek naturalny, to trzeba go używać bardzo ostrożnie. Jego opary mogą być trujące, więc należy pamiętać o dokładnym spłukiwaniu powierzchni, na których się go stosuje.


Pranie jest jednym z najczęstszych obowiązków domowych. Czy proszek lub płyn do prania możemy zastąpić ekologicznym zamiennikiem?

Oczywiście! Nawet na kilka sposobów. W książce znajdziemy przepis nie tylko na proszek do prania, ale również na płyn piorący, płyn do płukania, a nawet tabletki do pralki. Wszystkie przepisy bazują na mydle marsylskim, wspomnianym już boraksie, węglanie sodu i olejkach eterycznych, które dodadzą naszemu praniu charakteru.


Jak zmienić sodę oczyszczoną w sodę kalcynowaną, czyli piorącą?

Różnica pomiędzy nimi tkwi w składzie. Zmiana sody oczyszczonej w piorącą jest stosunkowo łatwa – należy sodę oczyszczoną podgrzewać w piekarniku w temperaturze 200°C. Podczas tego procesu uwalnia się para wodna i dwutlenek węgla, a soda oczyszczona zmienia się w sodę piorącą.


Czy może pani zdradzić przepis na ekologiczny środek do udrażniania rur?

W książce „Naturalne środki czyszczące” wydawnictwa Buchmann znajdziemy aż dwa przepisy na taki środek. Do stworzenia środka do udrażniania rur wystarczy: 120 g sody oczyszczonej, 3 krople olejku rozmarynowego i 120 ml octu spirytusowego. Na początek wlewamy olejek eteryczny, aby zapewnić przyjemny zapach. Wsypujemy sodę do zatkanej rury, następnie wlewamy ocet. Pozostawiamy na 15 minut, a kiedy reakcja się zakończy, zalewamy czajnikiem wrzątku. Spłukujemy zimną wodą.


Ekośrodki czyszczące zrobione samodzielnie to również oszczędność dla kieszeni?

Jasne! Większość naturalnych środków czyszczących zawiera te same składniki podstawowe, łatwo dostępne w supermarketach i sklepach internetowych, np. ocet, sodę oczyszczoną, cytrynę, olejki eteryczne, boraks, spirytus salicylowy lub wódkę. Zaopatrując się w kilka takich składników, będziemy w stanie przygotować wiele różnych środków czyszczących i proszków. Gwarantuję, że szybko zauważymy różnicę w portfelu – na plus!


Fot. Daiga Ellaby/Unsplash


Autor: Anna Komorowska