Sprawy intymne. kosmetyki do specjalistycznej higieny

Pielęgnacja miejsc intymnych jest sprawą niezwykle ważną. Trzeba je chronić w szczególny sposób – najlepiej, używając przeznaczonych specjalnie do tego celu kosmetyków.

Pielęgnacja miejsc intymnych jest sprawą niezwykle ważną. Trzeba je chronić w szczególny sposób – najlepiej, używając przeznaczonych specjalnie do tego celu kosmetyków.

Codzienna higiena intymna zapobiega podrażnieniom i infekcjom, o ile używamy do tego celu odpowiednich preparatów. Do mycia intymnych miejsc zdecydowanie nie powinno się stosować zwykłego mydła (nawet tego najdelikatniejszego) i kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji całego ciała. Niewłaściwie dobrane środki mogą zakłócać delikatną równowagę flory bakteryjnej i powodować przykre i trudno poddające się leczeniu infekcje.


Naturalne pH skóry

W pochwie utrzymywany jest odczyn kwasowy o pH wynoszącym około 3,8-4,2. Takie środowisko uniemożliwia rozwój mikroorganizmów chorobotwórczych, a utrzymywane jest dzięki pożytecznym bakteriom zwanym Lactobacillus. Bakterie te produkują kwas mlekowy, który jest zabójczy dla szkodliwych szczepów. Często jednak ten mechanizm zostaje zaburzony. Dzieje się tak na przykład w wypadku stosowania kuracji antybiotykowych, antykoncepcji, w czasie miesiączki, przekwitania czy ciąży. W różnych momentach życia zmieniające się pH przyczynia się do powstawania stanów zapalnych i infekcji (większość bakterii zaczyna się rozmnażać przy pH wynoszącym więcej niż 4,0). Dlatego do codziennej pielęgnacji należy używać preparatów do higieny intymnej, których kwasowość jest zbliżona do naturalnego pH skóry i śluzówki dróg rodnych.


Skład intymnych kosmetyków

Często spotykanym składnikiem preparatów jest kwas mlekowy pomagający utrzymać właściwe środowisko w pochwie, a także delikatne substancje myjące, które łagodzą podrażnienia, nawilżają, zapobiegają rozmnażaniu bakterii i grzybów oraz zapewniają uczucie świeżości. W kosmetykach do higieny intymnej może znajdować się również alantoina, która działa łagodząco i regenerująco. Innymi ważnymi komponentami są odpowiednio dobrane ekstrakty roślinne. Zawierają one wyciągi, na przykład z aloesu (nawilża, koi), dębu (przeciwgrzybiczy), skrzypu polnego (przeciwzapalny), lilii wodnej (działa ochronnie na śluzówkę), rumianku, mniszka lekarskiego, lipy czy lukrecji.

Nieodzownymi elementami tego rodzaju kosmetyków są też witaminy. Najczęściej dodaje się do nich witaminę A (reguluje wydzielanie śluzu ochronnego), witaminę E (nawilża i pomaga w stanach zapalnych) czy d-panthenol (stymuluje wzrost i odnowę komórek naskórka). Najlepsze środki do higieny intymnej nie zawierają substancji zapachowych i barwiących ani alkoholu etylowego.


Wybór odpowiedniego środka

Nastolatki, u których często może dochodzić do zaburzeń flory bakteryjnej pochwy, powinny wybierać preparaty zawierające środki bakteriobójcze i łagodzące podrażnienia. Również okres menopauzy wiąże się ze zwiększoną podatnością na infekcje okolic intymnych. Zmiany hormonalne towarzyszące przekwitaniu powodują podwyższenie pH, przez co umożliwiają rozwój bakterii chorobotwórczych. Kobiety w tym czasie skarżą się ponadto na suchość w pochwie, stąd stworzone z myślą o nich kosmetyki zawierają substancje nawilżające i natłuszczające. Łagodzą one świąd oraz wspomagają odnowę flory bakteryjnej. Często zawierają wyciąg z babki lancetowatej czy nagietka.

Również panie w ciąży powinny używać odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. W tym szczególnym okresie ulega zmianie poziom estrogenów w organizmie, przez co pH pochwy zmienia się z kwaśnego na zasadowe – łatwiej o niebezpieczne i przykre infekcje bakteryjne i grzybicze. Linie preparatów przeznaczonych dla przyszłych matek i kobiet po porodzie są dokładnie przebadane dermatologicznie i można, a wręcz powinno się stosować je bez żadnych obaw. Osobom o wyjątkowo wrażliwej skórze polecane są płyny z wyciągiem z lukrecji, kory dębu czy babki lancetowatej.


Pielęgnacja i prewencja

Na rynku dostępne są też preparaty przeznaczone do higieny intymnej mężczyzn. Zyskały już przychylność panów. Działają podobnie jak te przeznaczone dla kobiet, ale niektóre poza odkażaniem, odświeżaniem i regeneracją zapobiegają też nadmiernej potliwości okolic intymnych i zawierają nieco inne składniki, na przykład guaranę.
Środki do pielęgnacji intymnej przeznaczone są dla osób w każdym wieku i powinny być dobierane indywidualnie (informacji, dla kogo jest przeznaczony dany wyrób, szukaj na opakowaniu). Można też wspomóc się specjalnymi kremami, które są zalecane w wypadku świądu i podrażnień skóry. Niektóre z nich zawierają substancje przeciwbólowe (miejscowo znieczulające), redukujące świąd i pieczenie. Zawsze jednak, kiedy pojawią się pierwsze symptomy zwiastujące chorobę, poza regularną i odpowiednią higieną okolic intymnych należy koniecznie skorzystać z konsultacji lekarskiej.

Autor: Daria Mędelska-Guz