Sposoby na stopę

Gdy diabetyk pogodzi się już z faktem, że jest chory i zaakceptuje chorobę, może rozpocząć starania, by zmiany chorobowe postępowały jak najwolniej. W ten sposób zapobiec można między innymi wystąpieniu stopy cukrzycowej.

Gdy diabetyk pogodzi się już z faktem, że jest chory i zaakceptuje chorobę, może rozpocząć starania, by zmiany chorobowe postępowały jak najwolniej. W ten sposób zapobiec można między innymi wystąpieniu stopy cukrzycowej.

Bo zachorowanie na cukrzycę nie musi oznaczać, że rozwiną się również wszelkie towarzyszące jej powikłania. Świadomość zagrożeń, dobra współpraca z lekarzem-diabetologiem i realizowanie jego zaleceń to najlepsze sposoby radzenia sobie z chorobą.


Dieta i kontrola choroby

Dla diabetyka zawsze aktualne będą zalecenia dotyczące przestrzegania właściwej diety, bogatej w warzywa, a ubogiej w cukry proste. Jest to tzw. dieta zdrowego człowieka, którą – dla własnego dobrego samopoczucia – powinien stosować każdy z nas. A od diety już tylko krok do kontrolowania i trzymania w ryzach masy ciała. Trzymając się tych zaleceń i zażywając przepisane przez specjalistę leki, chory spowoduje, że jego cukrzyca będzie dobrze kontrolowana, a to zmniejsza ryzyko pojawienia się powikłań.


Właściwa higiena

Stopa cukrzycowa jest jednym z tych powikłań choroby, tak poważnym, że powinno się specjalną uwagę poświęcić stopom. - Po pierwsze niezbędna jest właściwa ich higiena – codzienne mycie stóp w ciepłej, ale nie gorącej wodzie – mówi dr n med. Zofia Ruprecht, wojewódzki konsultant w dziedzinie diabetologii dla województwa kujawsko-pomorskiego. - Ważny jest też kierunek mycia: od palców w stronę kostki. Mycie nie może być długie, powinno trwać najwyżej 5 minut, co oznacza, że nie ma mowy o moczeniu stóp, co jest częstym błędem pacjentów. Zbyt długie ich przebywanie w wodzie źle działa na skórę, rozmiękcza ją, a to zwiększa jej skłonność urazów.

Po myciu stopy zawsze trzeba dokładnie osuszyć, także między palcami, a potem nakremować, tym razem jednak omijając skórę między palcami.


Paznokcie u pedicurzystki

Ogromnie ważne jest właściwe przycinanie paznokci. Prosto i niezbyt krótko, nigdy z użyciem ostrych narzędzi, a jedynie pilniczka. Wskazane jest skracanie ich zaraz po myciu, najlepiej jednak będzie, jeśli zajmie się tym profesjonalistka. - Korzystając z jej usług można liczyć nie tylko na właściwie skrócone paznokcie, ale również i na to, że poradzi sobie z wrastającymi paznokciami, usunie nagniotki, odciski i modzele, czyli zrogowaciały naskórek, nie czyniąc przy tym krzywdy dodaje dr Zofia Ruprecht. To ważne, bo diabetyk nie może używać żadnych preparatów na odciski. Z usług pedicurzystki skorzystać powinien też każdy chory mający kłopoty ze wzrokiem. Ważne jest jednak, by poinformować ją o cukrzycy.


Bawełna i skóra

Po diagnozie brzmiącej „cukrzyca”, chory powinien od razu wyrzucić wszystkie swoje skarpetki bądź rajstopy wykonane z nienaturalnych włókien. Odpowiednie będą natomiast bawełna, wełna i len, ale i to pod warunkiem, że nie będą uciskały.

Buty również powinny być niezwykle starannie dobrane. Mogą być numer za duże, szerokie, nigdy z ostrym czubem, który może ściskać palce. Muszą być też tak dopasowane, by stopy nie uwierał w nich żaden szew czy zgrubienie materiału. Najodpowiedniejsze będą buty skórzane, wewnątrz też wyściełane skórą, rozchodzone przez kilka dni w domu zanim chory pierwszy raz wybierze się w nich do pracy.

W przypadku pojawienia się stopy cukrzycowej niewłaściwe będą wszelkie klapki, laczki, sandały, a także tenisówki, wykonane z delikatnego materiału, bo nie będą stanowić właściwej ochrony dla stopy.

Warto też zacząć choć odrobinę ćwiczyć, by wzmocnić mięśnie i stawy, zwiększyć ruchomość palców. Lekarz podpowie, które ćwiczenia będą najodpowiedniejsze.

Autor: Małgorzata Januchowska