Sposoby na przyjemne podróżowanie

Podróż na upragnione wakacje samochodem, autobusem czy samolotem nie powinna być uciążliwa. Co zrobić, aby nie stała się bardzo męcząca i nie zmniejszyła radości z urlopu?

Podróż na upragnione wakacje samochodem, autobusem czy samolotem nie powinna być uciążliwa. Co zrobić, aby nie stała się bardzo męcząca i nie zmniejszyła radości z urlopu?

W sezonie urlopowym turyści przemierzają świat we wszystkich możliwych kierunkach. Często spędzają w podróży nawet parę dni. W takich okolicznościach trudno zapewnić sobie pełny komfort, ale można przynajmniej postarać się, by wyprawa przebiegała we względnej wygodzie i w higienicznych warunkach. Najbardziej uciążliwe są bóle głowy, karku, krzyża i kolan, drętwienie nóg, uczucie wzdęcia czy kłopoty z zaśnięciem w pozycji siedzącej. Nie da się uniknąć tych niewygód, ale można przynajmniej je trochę ograniczyć.


Niedogodności w czasie jazdy

Podczas długiego siedzenia w jednej pozycji możesz zacząć odczuwać drętwienie nóg i uczucie zimna w stopach i dłoniach. Dlatego na każdym postoju korzystaj z okazji i postaraj się pospacerować. Kłopotom z zasypianiem najlepiej zaradzi dmuchana poduszka lub zagłówek. Bóle kręgosłupa są wynikiem nieprawidłowo wyprofilowanych dolnych części foteli, ale na to też jest sposób. Istnieją specjalne poduszki, które dostosowują się do kształtu pleców. Można je kupić w sklepach podróżniczych i ze sprzętem rehabilitacyjnym.


Higiena w podróży

Wielogodzinna podróż nie sprzyja uczuciu czystości, dlatego powinnaś skompletować kosmetyczkę z zestawem, który zapewni ci poczucie komfortu i zabezpieczy przed infekcjami. Do odświeżenia dłoni, twarzy czy szyi zabierz pakowane pojedynczo chusteczki myjące. Podczas przygotowań do podróży uwzględnij też fazę cyklu menstruacyjnego, w której właśnie się znajdujesz.

Zabierz ze sobą wkładki higieniczne pozwalające skórze oddychać. Dobrze przylegają do bielizny i chronią ją przed zabrudzeniem. A na dodatek są cienkie, dyskretne i bardzo chłonne. Najczęściej są pakowane w pojedyncze saszetki, które można nosić w kieszeni spodni. Wkładki są nieodzowne, kiedy masz upławy.

Nie zapomnij też zabrać antygrzybicznego kremu, który łagodzi uczucie swędzenia i pieczenia, np. Clotrimazolum (Aflofarm) 20 g, ok. 5 zł. Jeśli na czas podróży wypada menstruacja, wybierz podpaski cienkie, ale superchłonne. Zwolenniczkom tamponów polecamy takie ze skręconymi rowkami - są chłonniejsze od innych, np. o.b. Normal (Johnson & Johnson) 8 szt., ok. 8 zł. Dodatkowym zabezpieczeniem tamponów są wkładki higieniczne, masz wtedy pewność, że bielizna pozostanie czysta. Trudno dziś sobie wyobrazić podróż bez chusteczek do higieny intymnej. Powinno się je stosować po każdym skorzystaniu z toalety. Dokładnie oczyszczają, zapobiegają nieprzyjemnemu zapachowi oraz zawierają składniki łagodzące podrażnienia - np. Carefree (Johnson & Johnson) 20 szt., ok. 11 zł, Nivea Intimo (Nivea) 20 szt., ok. 11 zł.


Oddychająca bielizna

Nagrzane wnętrza środków podróży powodują, że pot zalewa oczy i ciało. W tym przypadku bardzo pomoże ci specjalna termoaktywna bielizna. Uszyta jest z tkanin, które pochłaniają pot i odparowują go na zewnątrz. Bielizna ta niekiedy ma ujemną jonizację. Obecność ujemnych ładunków elektrycznych, zdaniem lekarzy, poprawia krążenie. W sklepach podróżniczych, sportowych lub z bielizną można znaleźć bieliznę z włókien poliestru modyfikowanego Polartec 100, Pontetorto 100, Thermastat, i z włókien polichlorku winylu Rhovyl. Bielizna damska i męska z tych tkanin jest cienka, wygodna, nie powoduje odparzeń, nie uciska i pozostaje sucha podczas największych upałów. Ceny od ok. 30 do ponad 100 zł.


Nie objadaj się!

Monotonia podczas jazdy autobusem sprzyja objadaniu się, które nie wychodzi na dobre zwłaszcza osobom cierpiącym na syndrom „obcej toalety" i mającym kłopoty z wypróżnieniem w nowym miejscu, czy w toaletach przy stacjach paliw lub przydrożnych restauracjach. Nie powinno się jadać dużej ilości pieczywa, jaj na twardo, ciastek i batonów, bo grozi to zaparciami, ani pić napojów gazowanych. Zgubne skutki objadania się potęguje bezruch i spowodowane nim spowolnienie perystaltyki jelit.

Autor: Xenia Kolińska