Sposób na teściową

Wyznaczenie wyraźnych granic między sobą a rodzicami to pierwsze i najtrudniejsze zadanie, jakie stoi przed młodymi małżonkami. Im szybciej się zabiorą za jego realizację, tym lepiej.

Wyznaczenie wyraźnych granic między sobą a rodzicami to pierwsze i najtrudniejsze zadanie, jakie stoi przed młodymi małżonkami. Im szybciej się zabiorą za jego realizację, tym lepiej.

Rola stawiania granic

Małżeństwo nie jest tylko związkiem między żoną i mężem, zawiera w sobie także relację z rodzicami obydwu partnerów. Na konflikty z teściami, a zwłaszcza z teściową, skarżą się bardziej kobiety, niż mężczyźni. Kobiety częściej rywalizują o związek z bliską osobą, a matki synów częściej przeżywają „syndrom pustego gniazda” i resztkami sił walczą o namiastkę opieki nad swoim dzieckiem. W związku z tym, jeśli nie ustali się jasnych zasad wspólnych kontaktów można szybko popaść w konflikt. Jest to tym częstsze, im teściowa jest bardziej zaborcza.


Postawa partnera

W tych trudnych relacjach dużo zależy również od partnera - jeżeli on nie zauważa problemu i sam na wszystko przyzwala swojej mamie, czyniąc ją ważniejszą niż żonę, to taka relacja jest bardzo zagrożona. Syn wchodząc w nowy związek musi przede wszystkim mieć na uwadze żonę. Rolą męża jest okazać lojalność wobec żony, nawet jeśli miałoby to oznaczać narażenie na szwank jego stosunków z matką. Ich związek przecież i tak jest "nieśmiertelny" w przeciwieństwie do wymagającej ciągłej pracy i troski relacji z żoną.


Rola komunikacji

Sztuka nawiązania kontaktu i otwartej rozmowy jest jest bardzo ważna w budowaniu relacji z teściową. Warto, by w słowach łagodnych lecz stanowczych małżonkowie podkreślali chęć ułożenia sobie życia po swojemu. Nawet,jeśli ta samodzielność jest z początku trudna, to z pewnością przysłuży się małżeństwu - wzmocni związek. Ważne, by jednocześnie uczyć się doceniać dobre intencje mamy i teściowej.


Obszary dla „mamy”

Warto znaleźć w porozumieniu ze współmałżonkiem takie sfery życia, w które można "wpuścić" mamę. Mogą to być niedzielne obiady, wspólny popołudniowy spacer raz w tygodniu, czy spotkanie a kawie w kawiarni. Cenne może się okazać korzystanie z jej doświadczenia i mądrości. Dobrym pomysłem jest pytanie o radę np. w sferze kulinarnej, dbania o zdrowie itp.


Spisanie umowy

Innym często wykorzystywanym sposobem na teściową jest spisanie z nią ustaleń . Można tam zanotować wszystkie wyznaczniki dotyczące opieki nad wnukami, wizyt bez zapowiedzi, itp. Jeżeli nie ma szansy na spisanie takiej umowy ani też na spokojną rozmowę, warto napisać list. Można zacząć od docenienia silnych stron: „Mama jest cudownym człowiekiem, nie dziwię się wcale, że mój mąż jest z Mamą tak silnie związany. Wiele osób zazdrości mi takiej teściowej”. Dopiero potem należy opisać to, co stanowi największy problem.

Autor: Andżelika Korczak-Urban, psycholog