Sposób na pajączki

Na pękające naczynka krwionośne skarżą się kobiety w każdym wieku. O ile pajączki na twarzy to defekt kosmetyczny, o tyle te same na nogach mogą być objawem przewlekłej niewydolności żylnej.

Na pękające naczynka krwionośne skarżą się kobiety w każdym wieku. O ile pajączki na twarzy to defekt kosmetyczny, o tyle te same na nogach mogą być objawem przewlekłej niewydolności żylnej.

Skąd się biorą pajączki?

Winą za ich występowanie należałoby obarczyć słabe i kruche naczynia krwionośne, które położone są płytko, tuż pod warstwą naskórka. Wśród przyczyn łamliwości naczynek należy wymienić: predyspozycje genetyczne, wrażliwość skóry, zaburzenia hormonalne i krążeniowe, schorzenia przewodu pokarmowego, a także nadciśnienie tętnicze. U osób, które nie mają problemów z naczyniami, naczynka w powierzchownej warstwie skóry są mocne i elastyczne, dlatego też mogą się sprawnie kurczyć i rozkurczać. U posiadaczek łamliwych naczynek częściej dochodzi do ich rozszerzania się i pękania.

Na kruche naczynka źle wpływają też czynniki atmosferyczne – wahania temperatury, mróz, wiatr, ale także opalanie, wielogodzinne stanie i siedzący tryb życia. Zmiany najczęściej pojawiają się upalnym latem i mroźną zimę. Mróz, wiatr lub silne słońce sprawiają, że naczynia włosowate się rozszerzają, tym samym zwiększa się ich przepuszczalność, a ich ścianki stają się bardziej kruche. Wtedy pękają.

Pajączki na twarzy to problem przede wszystkim estetyczny, choć równie dobrze mogą być objawem trądziku różowatego lub alergii. Z kolei te pojawiające się na nogach mogą być sygnałem niewydolności żył i powstawania żylaków. I w tym wypadku przestaje to być problem wyłącznie estetyczny. Dlatego też posiadaczki pajączków na skórze górnej połowy podudzia i dolnej części ud powinny bacznie się obserwować i szczególnie zwrócić uwagę na profilaktykę. Pajączki na nogach trzeba leczyć, aby problem się nie pogłębiał.


Po pierwsze, profilaktyka

• unikaj zarówno długiego stania, jak i siedzenia – często zmieniaj pozycję, nie zakładaj również nogi na nogę, gdyż utrudnia to przepływ krwi,

• uprawiaj sport – kiedy ćwiczysz, wprawiasz w ruch pompę mięśniową odpowiedzialną za tłoczenie krwi z nóg do serca,

• unikaj jednak nadmiernego wysiłku fizycznego, który sprzyja rozszerzaniu się kruchych naczynek i tworzeniu się pajączków,

• noś wygodne buty, szpilki zostaw na wyjątkowe okazje, pamiętając o tym, że optymalna wysokość obcasa to 3 cm,

• jeśli masz nadwagę, zrzuć zbędne kilogramy, bo im więcej ważysz, tym trudniej o prawidłowe krążenie; zmień również dietę na niskokaloryczną,

• unikaj soli, która zwiększa ciśnienie krwi i zatrzymuje wodę w organizmie, co z kolei odbija się niekorzystnie na żyłach,

• jak najczęściej odpoczywaj z nogami wzniesionymi do góry,

• rzuć palenie – nikotyna działa zwężająco na żyły i przyspiesza ich zwapnienie,

• unikaj wysokiej temperatury, która sprawia, że żyły się rozszerzają, ale hartuj je naprzemiennym prysznicem z ciepłej i zimnej wody,

• zrezygnuj z kąpieli słonecznych i solarium, używaj kremów z filtrem, które blokują dostęp słońca,

• zrezygnuj z noszenia obcisłej bielizny i samonośnych pończoch,

• wzmacniaj naczynka od wewnątrz, zażywając witaminę C i wapno,

• dobieraj łagodne kosmetyki, które wzbogacone są o składniki wzmacniające ściany naczyń. Należą do nich: rutyna, wyciągi z kasztanowca, arniki, flawonoidy oraz witaminy K, PP, C.


Leczenie

Istnieje kilka możliwości leczenia zabiegowego. Do najpopularniejszych metod należą: elektrokoagulacja, skleroterapia, laseroterapia i kriochirurgia.

Elektrokoagulacja – polega na koagulacji tkanek za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości. Zamykanie naczynek odbywa się specjalną, złotą elektrodą. Uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod usuwania naczynek na twarzy i górnej części ciała nie może być, niestety, stosowana u osób po chorobie nowotworowej oraz osób z rozrusznikiem serca, a to ze względu na używanie prądu elektrycznego.

Skleroterapia – polega na wstrzykiwaniu do wnętrza naczynia preparatu farmakologicznego, który powoduje zwężenie światła naczynia i jego zamknięcie. Metoda ta jest najskuteczniejszą metodą usuwania pajączków na udach, okolicy podkolanowej, podudzia i okolicy kostki.

Laseroterapia – polega na naświetlaniu skóry promieniami posiadającymi odpowiednie parametry. Hemoglobina pochłania światło lasera, a pochłonięte ciepło powoduje podgrzanie i termiczną koagulację naczyń.

Kriochirurgia – polega na zamykaniu poszerzonego naczynia przez wymrożenie za pomocą podtlenku azotu. Polecana zwłaszcza osobom z przeciwwskazaniami do elektrokoagulacji.

Autor: (Oprac. KB)