Sposób na niepogodę

Gdy kończą się wakacje a za oknem robi się coraz chłodniej, dopada nas jesienna niemoc. Siedzenie przed telewizorem i podjadanie chipsów staje się rytuałem, który prowadzi do otyłości, nadciśnienia i ataku infekcji.

Gdy kończą się wakacje a za oknem robi się coraz chłodniej, dopada nas jesienna niemoc. Siedzenie przed telewizorem i podjadanie chipsów staje się rytuałem, który prowadzi do otyłości, nadciśnienia i ataku infekcji.

A tymczasem rozwiązanie jest proste – więcej ruchu! Ćwiczenia znacznie zwiększają odporność organizmu, pobudzają układ krążenia i oddychania. Są najlepszym lekarstwem na jesienną słotę.


Nordic walking

Nordic walking sprzyja nie tylko dobrej kondycji, ale także kontaktom towarzyskim. Ta doskonała forma rekreacji znajduje również coraz szersze zastosowanie w rehabilitacji. Dlaczego? Po pierwsze, podczas marszu trenujemy i utrzymujemy w dobrej kondycji całe ciało, poprawiając wytrzymałość mięśni kończyn górnych i górnej części tułowia. Po drugie, dzięki nordic walking pobudzamy cały organizm: zarówno serce, jak i układ krążenia, a także angażujemy do wysiłku 90 proc. mięśni. Oprócz mięśni wzmacniane są także stawy, które są przy tym bezpieczne, ponieważ podpieranie kijkami powoduje ich odciążanie. Po trzecie, intensywny marsz sprzyja pozbyciu się zbędnych kilogramów. Możemy trenować łagodnie, co przyniesie nam odprężenie albo bardziej dynamicznie.

Najważniejsze są wygodne buty i kijki, im lżejsze tym lepsze. – Długość kijka dostosowuje się do wzrostu, długości kroku, poziomu zaawansowania trenującego: czy ktoś umie już chodzić, czy dopiero się uczy – mówią zgodnie Anna Raciniewska i Małgorzata Gumińska – instruktorki nordic walking z Pomorskiego Centrum Medycyny Estetycznej w Toruniu. Dobieranie kijka odbywa się według nieskomplikowanego wzoru – jego długość powinna stanowić dwie trzecie wzrostu.


Bieganie

Bieganie to prosty sport, żeby go uprawiać nie trzeba być Krezusem. Wystarczą dobre buty, chęci i …konsekwencja. Wysiłek fizyczny poprawia ogólną sprawność i korzystnie wpływa na układ krążenia – zmniejsza ryzyko miażdżycy, poprawia tolerancję wysiłku u chorych z bólami wieńcowymi, niewydolnością serca. Dzięki bieganiu jesteśmy sprawniejsi, wytrzymalsi i ...szczęśliwsi, gdyż podczas biegania wytwarzają się endorfiny.

Nie można jednak porywać się z motyką na słońce, nikt kto spędził pół życia w pozycji siedzącej, nie uprawiając żadnego sportu, nie przebiegnie maratonu. Trzeba najpierw opracować plan i wyznaczyć sobie cel. Swój trening rozpocząć można od szybkich marszy, tak by organizm stopniowo przyzwyczajał się do zwiększonego wysiłku, nauczył się reagować na nowe doznania. Jeśli nie przygotujemy ciała do biegania i od razu ruszymy „ostro” z treningami możemy się szybko zniechęcić, nabawić bólu piszczeli czy jakiejś innej kontuzji.


Joga

Istnieje wiele szkół jogi. W Polsce najbardziej popularna jest hatha joga i joga Iyenngara. Ćwiczenia fizyczne w tych systemach polegają na przyjmowaniu różnych pozycji i wytrzymywaniu w nich przez określony czas, liczony zwykle oddechami. Pozycje te wzmacniają mięśnie, poprawiają elastyczność ciała, poczucie równowagi i, jak twierdzą instruktorzy jogi, korzystnie wpływają na pracę narządów wewnętrznych. Istnieje ponad 200 asan i ich modyfikacji.

Do ćwiczeń używa się przede wszystkim antypoślizgowej maty, choć zwłaszcza początkującym przydadzą się paski i specjalne klocki. To właśnie dzięki olbrzymiej różnorodności pozycji można o jodze powiedzieć, że jest dla każdego, niezależnie od wieku, stanu zdrowia i sprawności.


Pływanie

Pływanie jest sportem rodzinnym. Z kąpieli w basenie mogą korzystać zarówno niemowlaki, jak i osoby starsze. Woda zapewnia nam lekkość, podczas pływania pracują też wszystkie grupy mięśni. Nie jest nam gorąco, nie pocimy się, osoby z nadwagą nie muszą się martwić o nadmierne obciążenie stawów i kręgosłupa. Regularne pływanie zapobiega niewydolności krążenia, poprawia przemianę materii, wzmacnia wydolność oddechową, odpręża i działa antydepresyjnie.


Ćwiczenia na siłowni

Wokół siłowni narosło wiele mitów. Tymczasem na siłownię, coraz częściej przychodzą całe rodziny. To też doskonałe miejsce do spotkań ze znajomymi. Na trening z ciężarkami nigdy nie jest za późno. Jeśli jest przemyślany i odpowiednio prowadzony to można go wykonywać nawet po sześćdziesiątce. W zależności od wieku i kondycji instruktor dobierze nam zestaw ćwiczeń (np. jazdę na rowerku, trucht po elektrycznej bieżni czy ćwiczenia na atlasie).

Warto też skorzystać ze specjalnych fitnessowych parków - pierwsze tego typu obiekty pojawiły się w Szczecinie i Poznaniu. Są to specjalne place w miejskich parkach, na których postawiono takie sprzęty jak: wioślarz, orbitek, twister czy prasę nożną.

Autor: Oprac. DK