Soczewki kontaktowe - fakty i mity

Radzą sobie z każdą wadą wzroku, są łatwe w użyciu i całkowicie bezpieczne. Od kiedy prascy chemicy wynaleźli hydrożel, z którego produkowane są soczewki kontaktowe, stały się one doskonałą alternatywą dla okularników.

Radzą sobie z każdą wadą wzroku, są łatwe w użyciu i całkowicie bezpieczne. Od kiedy prascy chemicy wynaleźli hydrożel, z którego produkowane są soczewki kontaktowe, stały się one doskonałą alternatywą dla okularników.

Soczewki zapewniają lepszą jakość widzenia niż okulary

FAKT. Soczewki – w przeciwieństwie do okularów – są zakładane bezpośrednio na rogówkę oka, co oznacza, że korygują wadę wzroku bezpośrednio na poziomie oka, a nie – jak to ma miejsce w przypadku okularów – z odległości 1 – 2 cm. Dzięki temu dają szersze pole widzenia i lepsze widzenie obwodowe. A wszystko dlatego, że w przeciwieństwie do okularów poruszają się wraz z gałkami ocznymi. Ponadto soczewki są znacznie bardziej komfortowe w użytkowaniu niż okulary: są ultra cienkie i wygodne w noszeniu, nie zachodzą mgłą. Mogą być miękkie lub twarde, doskonale zastąpią okulary noszone zarówno przez krótkowidzów, jak i dalekowidzów oraz okulary ze szkłami dwuogniskowymi. Mogą także podkreślać lub zmieniać barwę oczu.

Większość szkieł kontaktowych to miękkie soczewki, które są cienkie i elastyczne a także - co bardzo ważne - bardzo dobrze utrzymują wilgoć. Mają właściwości „hydrofilowe” tzn. posiadają zdolność wiązania wody (dzięki czemu są przez cały czas bardzo miękkie). Konstrukcja i materiał, z którego zrobione są miękkie soczewki kontaktowe, umożliwiają ich dopasowanie do unikalnego kształtu gałki oka. O ile dba się o ich regularną wymianę i utrzymuje zgodnie z zasadami użytkowania, można długo cieszyć się uczuciem czystości, świeżości i komfortu.Wszystkie soczewki kontaktowe są takie same

MIT. Osoby chcące zamienić okulary na soczewki mają dziś do wyboru cały wachlarz szkieł kontaktowych. Oprócz wspomnianego już podziału na soczewki twarde i miękkie, na rynku dostępne są też takie, których długość noszenia jest różna. Ze względu na przeznaczenie można je podzielić na:


- przeznaczone do długiego noszenia (12 miesięcy, ale są również takie, które mogą być użytkowane nawet 24 miesiące),

- przeznaczone do systematycznej wymiany:


• kwartalne,
• miesięczne,
• dwutygodniowe,
• jednodniowe.


Oprócz tego soczewki można podzielić na dwie grupy: przeznaczone do noszenia w trybie dziennym (zdejmowane na noc) oraz do noszenia w trybie przedłużonym (bez zdejmowania na noc).

Obok wyżej wymienionych dostępne są również soczewki kolorowe, które są wyprodukowane z barwnego tworzywa. Nie jest ono jednak tak bardzo intensywne, dlatego nie zmieniają one koloru oczu w sposób radykalny, ale nadaje im inny odcień. Widać to najbardziej u osób, posiadających jasny kolor oczu ( efekt kolorowych kontaktów jest wtedy bardzo naturalny).

Kolorowe soczewki kontaktowe robione są też na zamówienie osób, które chcą diametralnie zmienić kolor swoich oczu. Dzięki specjalnej technologii nawet najciemniejsze oczy mogą stać niebieskie lub na odwrót. Pamiętajmy jednak, że efekt ten nie do końca wygląda naturalnie. Kolorowych soczewek kontaktowych używa się również w terapii niektórych patologii oka ( np. brak tęczówki ). Przed udaniem się na zakupy, trzeba jednak najpierw odwiedzić specjalistę, który wskaże na te soczewki kontaktowe, które najlepiej odpowiadają oczom i prowadzonemu trybowi życia osoby, która decyduje się zamienić okulary na kontakty.


Noszenie soczewek kontaktowych prowadzi do infekcji oczu

MIT. Szkła kontaktowe same w sobie nie powodują infekcji. Może do niej doprowadzić sam użytkownik soczewek wskutek niewłaściwego używania lub nieprzestrzegania podstawowych zasad higieny. Infekcje mogą zapoczątkować chorobotwórcze drobnoustroje znajdujące się na powierzchni brudnej soczewki kontaktowej. Jeżeli użytkownik będzie stosował się do zaleceń specjalisty i regularnie dezynfekował swoje soczewki kontaktowe, nic nie będzie zagrażać zdrowiu jego oczu. Im częściej soczewki są wymieniane na nowe, tym zdrowsze jest to dla oczu. Możliwość odkładania się osadów organicznych (lipidy i białka, które znajdują się w filmie łzowym, czyli warstwie łez pokrywającej przednią powierzchnię gałki ocznej), które są pożywkę dla zarazków znacznie się zmniejsza.

Prawidłowe dezynfekowanie kontaktów, dokładne czyszczenie i wymienianie na nowe zgodnie z zaleceniami sprawia, że zarazki nie będą miały żadnych szans na przetrwanie. Warto przy tej okazji obalić również mit dotyczący negatywnego wpływu soczewek na oczy. Argumentem przemawiającym za tym, że kontakty są całkowicie bezpieczne dla oka, jest to, że produkowane są one w oparciu o konstrukcję, która odpowiada kształtowi rogówki (co zapewnia maksymalny komfort), a materiały, z których się je wytwarza, są biozgodne.


Nie wszyscy mogą nosić soczewki kontaktowe

FAKT. Niestety, nie wszyscy mogą zamienić okulary na soczewki. Do przeciwwskazań, należą m.in.: jednooczność, znieczulenie rogówki, zapalenie spojówek, zespół suchego oka. Szacuje się, że około 5-7 proc. ludzi nie może nosić soczewek kontaktowych. Oprócz tego mamy do czynienia z okresowymi przeciwwskazaniami do noszenia kontaktów. W pewnych warunkach lub stanach chorobowych jest to niewskazane, nawet jeśli kontakty były stosowane wcześniej. Do okresowych przeciwwskazań należą m.in.:


• alergie, infekcje, zapalenia lub podrażnienia oka, wokół oka lub powiek,
• ciężkie zaburzenia hormonalne,
• zaawansowana cukrzyca,
• stany obniżonej odporności,
• stosowanie niektórych leków, również okulistycznych, a także niekiedy pigułek antykoncepcyjnych


Nosząc soczewki kontaktowe, trzeba zrezygnować z makijażu

MIT. Panie noszące soczewki mogą się bez przeszkód malować. Muszą jednak zapamiętać prawidłową kolejność: najpierw zakładamy soczewki, potem robimy makijaż – zdejmujemy soczewki, potem zmywamy makijaż. W przypadku stosowania aerozoli, np. lakieru do włosów, należy zamknąć oczy, by nie dopuścić do przyklejenia się rozpylonych cząstek do soczewek.

Autor: Oprac.KB