​Śluz w kale u dziecka i dorosłego – co oznacza śluz z odbytu?

Stolec ze śluzem, biegunka śluzowa, krew i śluz w kale – wszystkie te objawy mogą niepokoić i wymagają konsultacji lekarskiej. Przyczynami obecności śluzu w kale mogą być m.in.: hemoroidy, zespół jelita drażliwego, zaparcie, biegunka, stany zapalne błony śluzowej jelit o różnej etiologii. Jak leczyć tę dolegliwość?

Stolec ze śluzem, biegunka śluzowa, krew i śluz w kale – wszystkie te objawy mogą niepokoić i wymagają konsultacji lekarskiej. Przyczynami obecności śluzu w kale mogą być m.in.: hemoroidy, zespół jelita drażliwego, zaparcie, biegunka, stany zapalne błony śluzowej jelit o różnej etiologii. Jak leczyć tę dolegliwość?

Śluz w kale – czy wymaga diagnostyki?

Śluz produkowany jest przez gruczoły jelitowe – to naturalny proces, który odbywa się w przewodzie pokarmowym. Funkcją śluzu, który stanowi niewidoczny składnik kału, jest udział w procesie perystaltyki, czyli aktywności motorycznej przewodu pokarmowego – obecny tam śluz poprawia pasaż treści jelitowej.


Sporadyczna i niewielka obecność śluzu w prawidłowo uformowanym kale nie powinna być powodem do niepokoju. Jeśli jednak wydzielina z odbytu pojawia się coraz częściej, ma inny niż śluzowy charakter lub pojawiają się inne niepokojące objawy (np. galaretowaty śluz w stolcu, śluz z krwią w kale, krew w kale, biegunka śluzowa, bóle brzucha, utrata masy ciała, przezroczysty śluz z odbytu lub żółty śluz w kale w dużej ilości, krwawienie z odbytnicy, anemia), to wówczas konieczna jest dalsza diagnostyka. W takim przypadku obecność śluzu może być objawem wielu gastroenterologicznych i proktologicznych schorzeń.


Przyczyny śluzu w stolcu

Kał ze śluzem – możliwe przyczyny:


  • stan zapalny błony śluzowej jelit
  • zatrucie pokarmowe
  • alergie i nietolerancje pokarmowe
  • nieswoiste zapalenie jelit
  • zespół jelita drażliwego (nerwica żołądka)
  • mukowiscydoza
  • hemoroidy (choroba hemoroidalna)
  • szczelina odbytu
  • zapalenie odbytnicy
  • rak odbytu, rak odbytnicy


Czytaj też:

Nerwica żołądka – objawy

Zespół jelita drażliwego – objawy


Śluz w kale i wzdęcia lub biegunka

Śluz w kale może pojawić się w efekcie nadprodukcji wydzieliny przez śluzówkę jelita. To częsty objaw występujący u osób, które mają problem z zaparciami, biegunkami, nieregularnym wypróżnianiem i wzdęciami.


Śluz w kale u dziecka

Jeśli ilość śluzu w stolcu dziecka zwiększa się lub wydzielina pojawia się w kale przez dłuższy czas, należy skierować dziecko na badania diagnostyczne. Przyczyn obecności śluzu w kale małego dziecka może być wiele – taki stan może wynikać zarówno z niestrawności, alergii pokarmowej, jak i np. zakażenia rotawirusem (dodatkowo wówczas występują często objawy: brzydko pachnący, luźny stolec, biegunki, brak apetytu). Reakcje uczuleniowe w diecie dziecka mogą wywoływać m.in. mleko i przetwory mleczne, jaja i produkty zbożowe – jeśli zdiagnozowana zostanie alergia pokarmowa, to najczęściej zalecana jest dieta eliminacyjna.


Śluz w kale a pasożyty

Pasożyt w jelicie człowieka może pojawić się w każdej chwili, a jaja pasożyta są właściwie wszędzie. Bardzo łatwo więc o chorobę pasożytniczą, a jej skutki mogą być problematyczne szczególnie dla osób z obniżoną odpornością. Do pasożytów układu pokarmowego zaliczane są m.in.: tasiemce, robaki jelitowe obłe (glista ludzka, owsiki, wąsogłówka, węgorek jelitowy) oraz pierwotniaki (np. lamblia). Jednym z objawów obecności pasożyta w organizmie może być śluz w stolcu.


Wydzielina i śluz w kale – jak leczyć?

W przypadku obecności śluzu w stolcu niezbędne jest określenie przyczyny takiego stanu. Wstępną diagnozę najczęściej stawia się w oparciu o wywiad lekarski (czasami dodatkowo badanie per rectum). W czasie wizyty lekarskiej określany jest też typ wydzieliny (śluz może mieć postać wodnistą, ropną lub krwistą).


Śluz w stolcu u kobiety należy różnicować z chorobami narządów rodnych – i wykluczyć m.in. obecność upławów.


Śluz w kale – objawy towarzyszące

Występowanie objawów towarzyszących należy zgłosić lekarzowi – może to pomóc w diagnostyce. W przypadku śluzu w kale dodatkowo mogą wystąpić m.in.: świąd odbytu, ból, pieczenie odbytu, zaczerwienienie okolicy okołoodbytniczej, częste parcie na stolec.


Czytaj też:

Pasożyty w organizmie

Ból głowy od żołądka

Zespół jelita drażliwego

Pasożyty jelitowe – objawy

Autor: Jacek Krajl