Skuteczne sposoby na blizny i na rozstępy

Blizny i rozstępy szpecą naszą skórę, powodują, że źle oceniamy swój wygląd. Stanowią one źródło dyskomfortu, zwłaszcza gdy są duże i znajdują się na odsłoniętych fragmentach ciała – twarzy, rękach czy dekolcie. Gdy nadchodzi lato, odżywają też nasze kompleksy związane z rozstępami, szpecącymi nasze brzuchy, uda czy ramiona.

Blizny i rozstępy szpecą naszą skórę, powodują, że źle oceniamy swój wygląd. Stanowią one źródło dyskomfortu, zwłaszcza gdy są duże i znajdują się na odsłoniętych fragmentach ciała – twarzy, rękach czy dekolcie. Gdy nadchodzi lato, odżywają też nasze kompleksy związane z rozstępami, szpecącymi nasze brzuchy, uda czy ramiona.

– Gdy się skaleczymy, nasz organizm zwykle reaguje natychmiast, inicjując proces gojenia rany. Jego przebieg jest różny, zależny od urazu lub innego problemu, który spowodował przerwanie ciągłości skóry. Od niego zależy też późniejszy wygląd blizny, jednak w tym przypadku ogromne znaczenie mają również nasze predyspozycje genetyczne i obszar ciała, na którym tworzy się blizna. Ważna jest także długość i kształt zranienia, krwawienie z rany, przebieg procesu gojenia, np. czy doszło do zanieczyszczenia rany. Czynników, od których zależy wygląd blizny, jest więc mnóstwo – mówi dr n. med. Sławomir Urbanowski, dermatolog prowadzący Gabinet Dermatologii Ogólnej Dermest w Bydgoszczy.Blizna – tkanka mniej wartościowa

Blizna to tkanka nowo tworzona, mniej wartościowa od skóry właściwej, powstająca podczas gojenia się ubytków skóry, wypełniająca je. Blizny charakteryzuje to, że nie mają normalnego rysunku skórnego, są pozbawione gruczołów łojowych czy potowych, a także włosów. Na początku zwykle są czerwone, z czasem bledną i przybierają kolor skóry lub stają się od niej jaśniejsze. Bywają płaskie i idealnie gładkie, ale również zapadnięte lub uniesione w stosunku do poziomu zdrowej skóry. Zapadnięte są na przykład blizny po owrzodzeniach, uniesione – blizny oparzeniowe i bliznowce (keloidy), powstające, gdy skóra goi się nieprawidłowo, a blizna rozrasta się w sposób niekontrolowany poza granice rany.


Blizny po trądziku

Bardzo częste są blizny trądzikowe, powstające po ustąpieniu wywoływanych przez trądzik zmian skórnych. Zwykle są one punktowe, kilkumilimetrowe, zanikowe, bywają jednak i wypukłe, czasem pojawiają się nawet keloidy. – Blizny trądzikowe to największe zmartwienie pacjentów, bo powstają tam, gdzie trądzik, a więc na twarzy, dekolcie, plecach – dodaje dr Sławomir Urbanowski. – Niestety, długo nie było żadnego sposobu, by usunąć je tak, jak oczekiwali tego pacjenci. Kremy na blizny, peelingi chemiczne, mikrodermabrazja czy nawet zabiegi wykonywane przy użyciu zwykłych laserów stosowanych w dermatologii nie dawały zadowalających efektów, pozwalały jedynie na powierzchniowe wygładzenie blizn, przez co były one tylko nieco mniej widoczne. Zmiana nastąpiła wraz z pojawieniem się laserów frakcyjnych, które w zupełnie inny sposób wyrównują blizny trądzikowe. Pod wpływem światła z lasera wytwarza się pod blizną więcej kolagenu, w efekcie czego dołek widoczny na skórze unosi się, zrównuje z powierzchnią skóry. Zwykle, aby osiągnąć optymalny efekt, potrzebne są co najmniej trzy zabiegi, jednak już po pierwszym, drugim zabiegu pacjent dostrzega oczekiwane zmiany. W zależności od rodzaju lasera frakcyjnego zabiegi wykonuje się przez cztery lub sześć tygodni.


Zabiegi na blizny

Oprócz trądzikowych czy innych blizn pozapalnych (w tym po ospie wietrznej) miewamy też blizny będące „pamiątkami” po operacjach, rozmaitych urazach, oparzeniach. Rozmiar rany i rodzaj powstałych uszkodzeń skóry ma wpływ na kształt i wygląd blizny. Idealna blizna, jeśli już w ogóle musi być, powinna być ledwie widoczna: wąska, niemal niewyczuwalna pod palcami, zbliżona kolorem do otaczającej ją skóry. – Osiągnięcie takiego efektu nie zawsze jest łatwe – przyznaje dr Sławomir Urbanowski. – Czasem niezbędne jest wycięcie blizny i ponowne jej zszycie, czasem stosuje się przeszczepy skóry. Blizny, szczególnie twarde, często wymagają rozluźnienia, stosuje się też krioterapię i mezoterapię, a więc cały szereg zabiegów, w zależności od rodzaju i wyglądu blizny. Zawsze musimy rozważyć różne sposoby postępowania, wszystkie za i przeciw.


Rozstępy - przyczyny ich powstawania

Rozstępy, należące do najczęstszych zmian skórnych, są pewną odmianą blizn. Nie pojawiają się jednak w efekcie zranienia, ale są konsekwencją gwałtownego tycia, szybkiego wzrostu ciała oraz zmian hormonalnych. Często pojawiają się na skórze kobiet ciężarnych, która zostaje napięta do granic możliwości, lub tuż po urodzeniu dziecka. Ryzyko ich wystąpienia rośnie też w okresie dojrzewania i u osób, które stosują drakońskie, niskokaloryczne diety, a przez to narażają się na częste wahania masy ciała. Rozstępy mogą też być objawem zespołu i choroby Cushinga lub skutkiem miejscowego stosowania silnie działających kortykosteroidów. Ich pojawienie się może mieć związek z predyspozycjami genetycznymi.

– Pewne obszary skóry są zdecydowanie bardziej predysponowane do wystąpienia rozstępów – tłumaczy dr Sławomir Urbanowski. Jest to skóra brzucha, górnej części ud, bioder, pośladków, ramion, a u kobiet także piersi. Umiejscowienie rozstępów ma związek z przyczyną ich powstania. Kobiety ciężarne mogą je mieć na brzuchu i piersiach, kulturyści i ciężarowcy – na barkach, osoby z chorobą Cushinga – w okolicach pach.

Czytaj także:

Bądź piękna w ciąży – pokonaj najczęstsze problemy urodowe i wprowadź dobre nawyki

Rozstępy w kształcie linii

Rozstępy mają kształt linii o różnej długości i szerokości, raczej nie występują pojedynczo (lekarze zaobserwowali jednak przypadki wystąpienia pojedynczych rozstępów u pacjentów stosujących miejscowo kortykosteroidy). Tworzą się na poziomie skóry właściwej, gdy nie nadąża ona z produkcją włókien, które wypełniłyby zwiększającą się jej powierzchnię. Niedobór tych włókien przyczynia się do powstania pęknięć, które zapełniane są tkanką bliznowatą. Z początku rozstępy są czerwone lub sinoczerwone, następnie bledną i przybierają kolor skóry. Są jednak w stosunku do niej lekko zapadnięte i delikatnie pomarszczone, zdarza się, że uwypukla się przez nie tkanka tłuszczowa.

– Leczenie rozstępów jest najskuteczniejsze, gdy zostanie podjęte szybko, świeże zmiany są bowiem zdecydowanie łatwiejsze do usunięcia – podkreśla dr Sławomir Urbanowski. – W pierwszym okresie po powstaniu rozstępów można je wyeliminować, stosując maści dostępne na receptę, jednak ta terapia może mieć pewne minusy, skuteczne kremy na rozstępy mogą bowiem działać na skórę drażniąco. W celu eliminacji zmian stosuje się także peelingi, mezoterapię, karboksyterapię oraz zabiegi laserowe. Podobnie jak w przypadku usuwania innych blizn, potrzebny jest jednak sprzęt wysokiej klasy, głęboko penetrujący skórę oraz wiedza i doświadczenie osoby wykonującej zabieg.
Autor: Małgorzata Grosman