skuteczna terapia bólowa

Dowiedz się, jak należy przyjmować preparaty zwalczające nieznośny ból. Skorzystaj z cennych wskazówek i ciesz się każdą chwilą.

Dowiedz się, jak należy przyjmować preparaty zwalczające nieznośny ból. Skorzystaj z cennych wskazówek i ciesz się każdą chwilą.

Ból jest sygnałem, że coś niedobrego dzieje się w naszym organizmie. W momencie gdy się pojawia, najczęściej sięgamy po skuteczny preparat i chcemy jak najszybciej o nim zapomnieć. Często jednak powraca, więc przyjmujemy kolejną dawkę lub zmieniamy lek na inny - przeważnie silniejszy. Jest to wygodne, zwłaszcza że dostęp do leków przeciwbólowych bez recepty jest łatwy - możemy dostać je w każdym sklepie. Ponadto reklamy przedstawiają te preparaty jako skuteczne i bezpieczne. Jednak stosując środki przeciwbólowe w ten sposób, można wpaść w błędne koło. Równie łatwo mogą wtedy wystąpić poważne skutki uboczne lub niepożądane interakcje. Ich efektem, w skrajnych przypadkach, mogą być krwawienia z przewodu pokarmowego czy układu moczowego albo choroba wrzodowa żołądka.


Aby się ich ustrzec, warto skorzystać z kilku rad

1. Przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania leku. Znajdziesz tam podstawowe, niezbędne informacje. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub zapytaj farmaceutę.

2. Stosuj jeden lek przeciwbólowy w danym czasie. Pamiętaj, że działanie różnych środków z tej samej grupy może się potęgować. Zwróć uwagę na inne preparaty, które przyjmujesz. Często w ich składzie znajdują się również substancje o działaniu przeciwbólowym takie jak: kwas acetylosalicylowy, paracetamol, ibuprofen, ketoprofen, diklofenak czy metamizol.

3. Uważaj na dawkę. Nie przekraczaj najwyższej dopuszczalnej dawki dobowej. Może doprowadzić to bowiem do bardzo poważnych powikłań. Warto zauważyć, że opisane w ulotce działania niepożądane określone są dla dawek terapeutycznych. Tu też zwróć uwagę na inne leki, które stosujesz jednocześnie. Pamiętaj, że dla paracetamolu, który często występuje w różnego rodzaju preparatach, maksymalna dawka jednorazowa to 1 g, a dobowa - 4 g. W przypadku większych istnieje poważne ryzyko uszkodzenia wątroby.

4. Pamiętaj, że najszybciej działają zastrzyki przeciwbólowe, następnie czopki, potem preparaty w formie musującej, a najwolniej tabletki, które są skuteczne dopiero po 15-30 minutach. Dlatego też, gdy pojawi się ból, nie zwlekaj z przyjęciem leku. Gdy ból jest ostry, skorzystaj z innych, szybciej działających form leku. Preparaty przeciwbólowe w czopkach, mimo mniej komfortowego sposobu podania, działają mocniej, nie podrażniając śluzówki żołądka.

5. W przypadku gdy nie obserwujesz skuteczności leczenia w ciągu pierwszych dni terapii, nie zmieniaj leku na inny. Dany preparat, aby działał, musi być stosowany odpowiednio długo - od tygodnia do trzech. Częste zmiany leków mogą zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

6. Nigdy nie pij alkoholu w trakcie terapii. Drastycznie zwiększa on ryzyko uszkodzenia wątroby w przypadku stosowania paracetamolu, a także wystąpienia wrzodów żołądka, gdy przyjmuje się inne leki przeciwbólowe.

7. Nie przyjmuj leków przeciwbólowych na pusty żołądek. Wprawdzie działają szybciej, ale znacznie krócej, a przy tym mogą podrażnić śluzówkę żołądka. Nie należy również popijać ich sokiem grejpfrutowym, gdyż czasem kończy się to wystąpieniem interakcji groźnej dla wątroby.

8. Gdy lekarz przepisuje ci lek, koniecznie poinformuj go o tym, jakie środki przeciwbólowe przyjmujesz. Dzięki temu możesz uniknąć poważnych interakcji lekowych. Nie jest zalecane łączenie preparatów przeciwbólowych z lekami na cukrzycę czy drgawki, antybiotykami z grupy aminoglikozydów, lekami moczopędnymi lub digoksyną, gdyż może to prowadzić do ciężkich, nieodwracalnych powikłań. Bardzo często pacjenci w celu złagodzenia objawów podrażnienia układu pokarmowego równocześnie z lekami przeciwbólowymi stosują środki zobojętniające sok żołądkowy lub hamujące wydzielanie kwasu żołądkowego, takie jak ranitydyna, famotydyna czy cymetydyna. Jest to błąd, ponieważ takie leki maskują ból i zgagę - objawy ostrzegające o rozwoju niepożądanych działań, a dopiero krwotok lub pęknięcie wrzodu są pierwszymi sygnałami zagrożenia.

9. Podczas przyjmowania środków przeciwbólowych trzeba możliwie dokładnie zapamiętać okres, w jakim przyjmowane są leki. Jeśli ból nie ustępuje po dwóch tygodniach, należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem.

Autor: mgr farm. Łukasz Izbicki