Skowronek – gdy dziecko wstaje o świcie

Rodzice małych dzieci chodzą spać z kurami i niestety … z nimi wstają. Pobudka o piątej rano to brutalna codzienność. Co zrobić, by zegar malucha zaczął chodzić normalnie?

Rodzice małych dzieci chodzą spać z kurami i niestety … z nimi wstają. Pobudka o piątej rano to brutalna codzienność. Co zrobić, by zegar malucha zaczął chodzić normalnie?

Pół biedy, gdy możemy uciąć sobie drzemkę razem z dzieckiem w środku dnia. Gorzej, gdy musimy iść do pracy, być twórczymi, wykonać mnóstwo zaplanowanych zadań a myślimy tylko o tym, by się wyspać. Naszym marzeniem jest, by dziecko wreszcie się usamodzielniło, a najlepiej by zdało już maturę …Wtedy wreszcie będziemy mieli czas na wszystko. Jednak zanim nasze marzenie się ziści warto skorzystać z kilku rad, które ułatwią nam życie i umożliwią sen.


Ruch tak, ale nie bezpośrednio przed snem

Dużo ruchu na świeżym powietrzu i przerwy na odpoczynek gwarantują zdrowy sen. Z kolei zbyt dużo wrażeń w ciągu dnia, a zwłaszcza przed pójściem spać, może zakłócić spokojny wypoczynek nocny.


Ureguluj drzemkę

Nie pozwalaj na drzemkę rano - jeśli dziecko budzi się o 5.00, a o 9.00 znowu śpi należy zrobić wszystko, by ten moment opóźnić. Aby maluch nie zapadał zbyt wcześnie w poranny sen, należy codziennie kłaść go dziesięć minut później, aż malec zacznie zasypiać około południa. Na początku będzie się buntował, marudził, aż do czasu, gdy organizm przywyknie do nowego rozkładu dnia.


Kładź dziecko później spać

Później to znaczy między 19. 30 a 20.00. Codzienny rytuał – kąpiel, pomaga wyciszyć dziecko. Pamiętaj, by w pokoju panował półmrok i cisza.


Daj dziecku zabawkę

Dzięki temu zyskasz parę minut rano. Dziecko, po przebudzeniu będzie czuło się spokojniej i pewniej. Chwilę potrwa zanim zacznie domagać się Twojej obecności.


Ogranicz płyny wieczorem

Pamiętaj, że układ moczowy maluszka jest jeszcze niedojrzały i często budzi się wcześniej, ponieważ chce mu się siusiu albo ma mokrą pieluchę.


Przesuń porę śniadania

Dziecko ma zaprogramowane pory posiłku. Jeśli pierwsze mleko wypija o świcie będzie się tego domagać zawsze. Należy więc przesunąć porę pierwszego karmienia, najlepiej stopniowo, co pół godziny.

Jeśli te zabiegi nie pomogą, to nie pozostaje Ci nic innego niż czekać aż maluch …dorośnie.

Autor: Oprac. DK