Skóra to fotografia organizmu - rozmowa z kosmetologiem Violettą Tomaszewicz

Promienie UV osłabiają zdolność skóry do regeneracji, uszkadzają włókna kolagenu i elastyny, przesuszają ją i... znaczenie przyspieszają proces starzenia się. Najlepiej więc byłoby nie opalać się wcale, a jeśli już, to rozsądnie.

Promienie UV osłabiają zdolność skóry do regeneracji, uszkadzają włókna kolagenu i elastyny, przesuszają ją i... znaczenie przyspieszają proces starzenia się. Najlepiej więc byłoby nie opalać się wcale, a jeśli już, to rozsądnie.

Dlaczego niektórzy sprawiają wrażenie wiecznie młodych, inni już w wieku 30 lat wyglądają jak starcy?


Ponieważ proces starzenia się organizmu warunkuje wiele czynników: wewnętrznych (w tym genetycznych) i zewnętrznych (środowiskowych). Stan, w jakim znajduje się organizm, wpływa na to, jak wygląda skóra – ona jest jego fotografią.


W jaki sposób uwidoczniają się choroby?


Ktoś, kto cierpi na dolegliwości żołądka, może odczuwać swędzenie, może też mieć pokrzywkę. U chorych na cukrzycę zwykle stwierdza się zapalenie torebek włosowych, czyraczność i uczulenie skóry na światło. Natomiast nadmierne pocenie się wiąże się z nadczynnością tarczycy lub zapaleniem mózgu. Nietypowe zabarwienie skóry wskazuje między innymi na niewydolność krążenia bądź chorobę Addisona. Skórę kobiet w ciąży charakteryzują brązowawe przebarwienia... Przykładów jest naprawdę wiele.


Który czynnik zewnętrzny jest najbardziej szkodliwy?


Promienie ultrafioletowe. Większość ludzi opala się niewłaściwie, w okresie największego nasłonecznienia, czyli latem w godzinach od 11 do 15.


UV to „narkotyk”?


W pewnym sensie tak. Okazuje się, że wiele osób uzależnia się od promieni UV. Tanorektycy nawet zimą muszą opalać się w solarium. Niestety, najczęściej nie zdają sobie sprawy z tego, że ciemny kolor skóry nie jest przejawem zdrowia i urody! Opalenizna to zwykła reakcja obronna, spowodowana nadmiarem promieniowania słonecznego. Organizm wytwarza brązowy barwnik – melaninę, która absorbuje i odbija promieniowanie ultrafioletowe. Melanina gromadzi się w skórze i nadaje jej kolor opalenizny. Promienie UV osłabiają zdolność skóry do regeneracji, uszkadzają włókna kolagenu i elastyny, przesuszają ją i... znaczenie przyspieszają proces starzenia się. Najlepiej więc byłoby nie opalać się wcale, a jeśli już, to rozsądnie. Niech skóra wygląda tak, jakby została delikatnie „muśnięta słońcem”. Nie mniej szkodliwe są też inne czynniki. Wymienię tylko: nieodpowiednią pielęgnację, duże zapylenie powietrza, kurz, brud, dym papierosowy, częste przebywanie w niewietrzonych lub klimatyzowanych pomieszczeniach oraz wykonywanie pracy na powietrzu.


Jest jeden główny sprawca szybkiego starzenia się...


Tak. Wolne rodniki. Bardzo reaktywne cząsteczki pozbawione jednego elektronu lub posiadające o jeden elektron za dużo. Szukają one innej cząsteczki, by jej zabrać albo oddać elektron i zamienić w kolejny wolny rodnik. Czynniki, które ułatwiają ich powstawanie, to wspomniane już promienie UV oraz stres, spaliny, dym nikotynowy i stany zapalne toczące się w organizmie, konserwowana żywność, metale ciężkie.


W jaki sposób starzejemy się?


Proces ten zaczyna się od osłabienia zdolności mentalnych człowieka w wieku... 27 lat. Nieco później, po trzydziestce, pojawiają się fizyczne symptomy wieku dojrzałego. Najbardziej widać je właśnie na skórze. Pierwszy starzeje się naskórek, którego komórki dzielą się coraz wolniej (cykl wydłuża się z 28 do 60 dni). Grubieje jego warstwa rogowa, pojawia się łojotokowe rogowacenie oraz starcze brodawki. Naskórek traci zdolności do zatrzymywania wody, stąd skóra staje się sucha i zaczyna się łuszczyć. W skórze właściwej też zachodzą niekorzystne zmiany – staje się ona cieńsza, ulegają degradacji włókna kolagenowe i elastynowe, spada aktywność gruczołów łojowych i potowych, zmniejsza się jej elastyczność, sprężystość. Skóra staje się szorstka, przybiera szaro-ziemisty kolor, jest podatna na siłę ciężkości i zaczyna zwisać. Pojawiają się bruzdy i zmarszczki...


Kurze łapki?


Nie tylko. Kurze łapki to zmarszczki mimiczne. Oprócz nich powstają zmarszczki grawitacyjne oraz strukturalne. Na szczęście współczesna medycyna potrafi zneutralizować działanie wolnych rodników i tym samym opóźnić efekty starzenia się.


Co powinien zrobić 35-latek, by zahamować proces zmian?


Dostarczać codziennie swojemu organizmowi antyoksydantów, czyli substancji wychwytujących wolne rodniki. Myślę o witaminach A, E i C, które zawsze występują razem, ponieważ witamina E uczynnia A, a C regeneruje. Występują one w żółto-pomarańczowych owocach, warzywach, jajach, wątróbce, olejach roślinnych, orzechach, cytrusach, aronii i czarnej porzeczce. Należy też pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody, diecie, zdrowym śnie. Warto również wypracować sobie własne metody radzenia sobie ze stresem.


Zalecane jest także...


Stosowanie zabiegów kosmetycznych, które złuszczają naskórek. Wykorzystuje się w nich hydroksykwasy (kwasy owocowe). Związki te silnie nawilżają, przyspieszają podział warstw naskórka, regenerują włókna kolagenowe, przyspieszają mikrocyrkulację w naczyniach krwionośnych. Ponadto stosuje się zabiegi medycyny estetycznej – mezoterapię, czyli wprowadzanie podskórne substancji regenerujących: witaminy C, kwasu hialuronowego i mikroelementów.


Modne stają się kosmeceutyki.


To nowy typ kosmetyków dla pań, które pełnią jednocześnie funkcje kremów i leków. Przeciwdziałają starzeniu się skóry, chroniąc ją przed działaniem promieni ultrafioletowych i zanieczyszczeniami środowiska. Ich produkcja wymaga zastosowania nowoczesnych technologii. Dla przykładu: retinol (witamina A w czystej postaci) ulega rozkładowi pod wpływem światła i powietrza. Warto wiedzieć, że kosmeceutyki często zawierają substancje poprawiające gładkość i sprężystość skóry, czyli kwas hialuronowy i jego sole, mukopolisacharydy i siarczan chondroityny (substancja nawilżająca).


Przed nami kolejne lato. Czas na filtry chroniące skórę przed promieniami UV.


Bez ochrony przed UV można przebywać na słońcu maksymalnie 2 godziny. Stosując filtry znacznie dłużej. Ile? Informuje o tym cyfra umieszczona przy oznaczeniu SPF(Sun Protection Factor) na opakowaniu każdego kremu. Kosmetyki oznaczone SPF 2-SPF 5 wykazują niską ochronę i zalecane są dla osób o ciemnej karnacji skóry. Tak niskie filtry stosowane są najczęściej przy produkcji olejków do opalania, które dodatkowo zapobiegają wysychaniu skóry. Preparaty oznaczone SPF 5-SPF 25 to typowe kosmetyki wytwarzane w formie emulsji i zawierające substancje nawilżające. Kremy oznaczone symbolem SPF 30 dają bardzo wysoką ochronę. Zalecane są dla dzieci oraz osób o jasnej karnacji i wrażliwej skórze. Warto jednak pamiętać o tym, że preparaty zawierające filtry powinno się stosować przez cały rok.


Czy istnieje eliksir młodości?


Nie, ale są jego pochodne. To na przykład specyfik składający się z synergicznie działających preparatów: kremu i aktywatora glikolowego pod krem na noc. Preparaty przeznaczone są dla kobiet w wieku 50+ oczekujących znacznej redukcji objawów starzenia się: zmarszczek, bruzd, utraty ostrości konturów twarzy, luźnych fałd i zwiotczeń. W badaniach uzyskano potwierdzenie odmłodzenia skóry nawet o 20 lat!!!


Jaki jeszcze preparat poleciłaby pani kobietom, które chcą wyglądać dobrze i młodo?


Maseczkę energetyzująco-nawilżająca, zawierającą aktywny nośnik tlenu, czyli substancję, z którą wprowadzany jest on do skóry. Tlen zwiększa przepływ krwi w naczyniach, zwiększając dotlenienie komórek skóry i ich witalność. Warto pamiętać, że stosowanie odpowiednich preparatów oraz zasad, o których mówiłyśmy, idealnie wpisuje się w... niezawodny przepis na długą młodość i dobre samopoczucie.

Autor: Hanna Walenczykowska