Skóra jak jedwab

Pozbywamy się włosów z każdej części ciała. Golimy, depilujemy i wyrywamy. Podobno tak trzeba...

Pierwszy depilator pojawił się w połowie lat 80. ubiegłego wieku, ale moda na depilację nie jest wymysłem ostatnich dziesięcioleci, bo już w starożytnym Egipcie wzorcem piękna była kobieta pozbawiona wszelkiego zbędnego owłosienia. A jeszcze później? Zwyczaj depilowania ciała zaczął powracać dopiero w XIX wieku. Kobiety zrzuciły długie suknie, a ich nie zawsze gładkie nogi i ramiona przyciągały wzrok. Nic więc dziwnego, że pojawił się temat usuwania zbędnych włosów, ale omawiany jeszcze cichutko i nieśmiało.

Przełomowym momentem dla depilacji była reklama w pierwszym amerykańskim magazynie modowym „Harper's Bazaar", która przedstawiała modelkę ubraną w sukienkę bez rękawów, eksponującą gładziutkie pachy. Był rok 1915. I stało się - zapanowała moda na depilację.


Poznajmy „plusy" i „minusy"

Najczęściej depilujemy miejsca ogólnie widoczne, takie jak ręce, nogi, miejsce nad górną wargą, pachy, ale też okolice miejsc intymnych. A sposobów na zrobienie tego jest kilka. Jaka metoda będzie najlepsza dla nas? Poznajmy „za" i „przeciw" najbardziej popularnych zabiegów.


W domowym zaciszu


Depilator - zasada jego działania opiera się na wyrywaniu włosków razem z cebulkami, a robią to specjalne, szybko obracające się pęsety. Depilator najchętniej używany jest do depilacji nóg i rąk.

Plusy: raz wydajemy pieniądze na urządzenie, które służy później przez kilka lat.

Minusy: zabieg bolesny, czasochłonny i podrażniający skórę.
Przeciwwskazania: żylaki i skóra wrażliwa.


• Pasta cukrowa - to najstarsza i naturalna metoda pozbywania się owłosienia. Podobna do działania wosku, z tą różnicą, że używając wosku odrywamy plaster w kierunku przeciwnym do rosnącego włosa, a z pastą cukrową zgodnie z kierunkiem wzrostu.

Plusy: same naturalne składniki, do przygotowania własnymi rękoma, prawie bez kosztów.
Minusy: przez kilka godzin po zabiegu skóra może być zaczerwieniona.
Przeciwwskazania: pasty cukrowej nie należy stosować przy cerze skłonnej do pajączków.


Plastry - pokryte są warstwą zimnego wosku. Wyrywają włosy z cebulkami, ale nie są tak efektywne jak depilator, szczególnie jeśli depilujemy włosy grube i mocne. Idealne są za to do usuwania meszku z twarzy.

Plusy: jedna z najtańszych metod.
Minusy: zabieg bolesny.
Przeciwwskazania: skóra wrażliwa i tzw. pajączki.


Krem - zawiera w sobie substancje chemiczne rozpuszczające włosy. Wykonanie zabiegu jest bardzo proste. Na czystą i suchą skórę nakłada się cienką warstwę kremu i po chwili usuwa np. szpatułką.

Plusy: po depilacji tą metodą skóra nie jest podrażniona ani czerwona, nie występuje też zjawisko wrastania włosów. Zabieg jest całkowicie bezbolesny.
Minusy: jeśli depilujemy ciemne włosy, pod skórą widoczne są kropki, tj. włosy, które nie przebiły się jeszcze przez skórę.
Przeciwwskazania: niektóre alergie.


Wosk - do depilacji kosmetyczki używają tzw. wosków twardych i miękkich. Te pierwsze stosują do depilacji miejsc bardzo wrażliwych, takich jak górna warga, pachy, pachwiny, te drugie do depilacji nóg, rąk, pleców.

Plusy: ciepły wosk rozgrzewa mieszek włosowy. Staje się on lepiej ukrwiony i rozluźniony, dzięki czemu jest łatwiej wyrwać włos z cebulką.
Minusy: zabieg bolesny, podrażniający skórę, wymagający „zapuszczenia" włosów przed depilacją.
Przeciwwskazania: bardzo wrażliwa skóra.


Threading - depilacja nitką, polega na usuwaniu niechcianego owłosienia za pomocą odpowiednio skręconej bawełnianej nici, dzięki której - za jednym pociągnięciem - usunąć można zarówno pojedynczy włosek, jak i całą linię. Najczęściej metodę tę stosuje się do regulacji brwi i usuwania włosków z twarzy.

Plusy: metoda depilacji idealna dla alergików i osób ze skórą wrażliwą na kremy i innego rodzaju chemiczne specyfiki.
Minusy: ból towarzyszący nitkowaniu jest zbliżony do bólu wywołanego wyrywaniem włosków pęsetą.
Przeciwwskazania: niski próg bólu.


Laser - podstawą jego działania jest niszczenie włosa za pomocą światła laserowego, które wypala znajdujące się w mieszku włosowym komórki odżywcze włosa. Początkowo może się wydawać, że depilacja laserem nie przynosi efektów: włosy odrastają tak jak przed zabiegiem, jednak po jakimś czasie... wypadają, a po serii zabiegów przestają odrastać.

Plusy: zabieg bezbolesny, efekty najtrwalsze.
Minusy: po zabiegu mogą zostać przebarwienia w postaci małych ciemnych punkcików. Poza tym taka przyjemność jest dość kosztowna.
Przeciwwskazania: cukrzyca, padaczka, antybiotykoterapia, ciąża, znamiona i blizny.

Autor: Joanna Grzegorzewska

Komentarze