Savoir vivre trzylatka

Dobre maniery wynosi się z domu. Jak i kiedy rozpocząć naukę grzeczności i czy można tego dokonać bez narzucania dziecku surowych zasad?

Dobre maniery wynosi się z domu. Jak i kiedy rozpocząć naukę grzeczności i czy można tego dokonać bez narzucania dziecku surowych zasad?

Dobre maniery nie ograniczają się tylko do mówienia "proszę" i "dziękuję" oraz umiejętności posługiwania się sztućcami. Aby dobrze wychować dziecko, trzeba nauczyć je rozumieć świat i ludzi, uwrażliwić na potrzeby innych. Dziecko musi zrozumieć, dlaczego wymaga się od niego takiego a nie innego zachowania. Czasami jest to trudne, ale możliwe, zwłaszcza gdy rodzice dają mu przykład. Jak to zrobić?


Mów przepraszam i dziękuję

Aktywizuj też dziecko w trakcie zabawy, przy stole. Sięgając po przedmiot zawsze mów – „poproszę” i zawsze za przysługę dziękuj. Tego samego wymagaj od swojej pociechy. Ćwiczenie czyni mistrza.


Dbaj o estetykę stołu

Ładnie nakrywaj do stołu, układaj sztućce, kładź serwetki. Wkrótce dla dziecka będzie to norma i samo będzie ci pomagać nakrywać do stołu.


Nie zmuszaj i nie zawstydzaj

To może tylko spowodować niechęć do dalszej nauki. Ucz poprzez zabawę i dobry przykład. Czasami dziecko wstydzi się powiedzieć „dziękuję” czy „przepraszam”, to naturalne. Zwracając mu za każdym razem uwagę pogłębiasz tylko wstyd.


Czytaj bajki

Książki to kopalnia wiedzy – pomogą ci nauczyć dziecko, jak w danych sytuacjach się zachować. Edukacyjne bajki potrafią zdziałać cuda. Maluchowi łatwiej wczuć się w rolę misia czy księżniczki, zrozumieć jego problem i ...wysnuć wnioski. Oczywiście, jeśli na ten temat z dzieckiem porozmawiasz.


Dostosuj oczekiwania do wieku

Większość maluchów zachowuje się bardzo swobodnie przy stole - opiera łokcie, wkłada palce do talerza, zrzuca serwetki, wylewa napoje, wypluwa jedzenie na talerz, wierci się. To normalne, zwłaszcza gdy dziecko jest małe. Nie można wymagać od trzy, czterolatka by grzecznie siedział przy stole przez pół godziny. Dziecko musi się ruszać, poznawać, dotykać. To rodzicom musi starczyć cierpliwości i rozsądku, by nauczyć go dobrych manier i pomóc zrozumieć świat.

Autor: Oprac. DK