Sąsiad – prawie jak rodzina?

Sąsiadów się nie wybiera i czy się tego chce czy nie, tuż za ścianą lub płotem prowadzą swoje życie. Co robić, by zamiast sąsiedzkich konfliktów nawiązać uprzejme i dobre relacje?

Sąsiadów się nie wybiera i czy się tego chce czy nie, tuż za ścianą lub płotem prowadzą swoje życie. Co robić, by zamiast sąsiedzkich konfliktów nawiązać uprzejme i dobre relacje?

Relacje należy budować od początku, czyli wprowadzając się do nowego mieszkania lub domu wypada przedstawić siebie i swoją rodzinę najbliżej mieszkającym. Można również zaprosić sąsiadów na kawę. Nie należy się jednak narzucać i organizować od razu wielkiej imprezy dla czy też przesiadywać u nich zbyt długo i często. Wszystko powinno wyklarować się naturalnie. Być może nowi sąsiedzi nie mają ochoty na głębsze relacje, wolą być anonimowi i po prostu mówić sobie „dzień dobry”.

A „dzień dobry” należy mówić nawet dalszym sąsiadom i to również w przypadku, gdy ich nie znamy, a wiemy jedynie, że mieszkają w tym samym bloku lub osiedlu domków. Nie zaszkodzi również miły uśmiech na powitanie.


Szacunek

Należy go okazywać każdej osobie, czyli też sąsiadowi. Wiąże się to m.in. z przestrzeganiem ciszy nocnej. Jeśli planujesz zorganizować głośną imprezę, najlepiej wcześniej uprzedzić o tym sąsiadów i z góry przeprosić za hałas. Warto też informować o głośnych remontach. Nie należy palić papierosów w windach i na klatkach schodowych. Może to przeszkadzać niepalącym (a nawet palącym) sąsiadom. Poza tym jest to zakazane prawnie. Sąsiadowi mieszkającemu w domku obok może nie być do śmiechu, jeśli usłyszy w sobotę o siódmej rano kosiarkę do trawy lub hałas rąbanego drewna do kominka. Z sąsiadem należy również ustalić takie kwestie jak sadzenie dużych drzew kolo płotu (mogą zasłaniać mu światło słoneczne) czy odśnieżanie wspólnej drogi dojazdowej do obydwu posesji.


Zwierzęta

Trzeba pamiętać o odpowiedzialności za swoje zwierzęta. Sąsiad może bać się psów lub być na nie uczulony. Na spacerze przy bloku należy więc dbać o to, by pies nie biegał bez smyczy, nie skakał na sąsiada i go nie obwąchiwał. W przypadku mieszkania w domku jednorodzinnym należy pilnować, by pies nie przeskakiwał na podwórko sąsiada. Ważne, by również pamiętać o sprzątaniu odchodów zwierzaka. Zostawianie ich na wspólnym trawniku lub chodniku jest zachowaniem bardzo niekulturalnym.


Sąsiedzka pomoc

Nie można być głuchym na sąsiedzkie potrzeby. Takie proste uprzejmości jak przytrzymanie drzwi, zatrzymanie windy, czy poniesienie ciężkiej siatki z zakupami powinny być na porządku dziennym. Nieraz sąsiad może mieszkać sam, być w starszym wieku i schorowany. Odrobina zainteresowania, zrobienie zakupów czy też wezwanie pogotowia w potrzebie, na pewno zbuduje pozytywne relacje sąsiedzkie.


Konfliktowy sąsiad

Co jeśli sąsiad nie przestrzega powyższych reguł i ewidentnie nie zależy mu na dobrych relacjach? Postępowanie zgodnie z przysłowiem „Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie” nic tu nie pomoże, a jeszcze pogorszy sprawę. Robienie na złość nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli natomiast, mimo złego zachowania sąsiada, pokażemy mu swoim zachowaniem jak należy postępować, może kiedyś znudzi mu się uprzykrzanie życia innym i weźmie z nas przykład. Każdy ma również prawo zwracać uwagę sąsiadowi na nieprzestrzeganie regulaminów wewnętrznych, dotyczących np. ciszy nocnej czy sprzątania klatki schodowej.

Dobre relacje z sąsiadem mogą zaowocować nawet przyjaźnią. Sąsiad może podrzucić dzieci do szkoły, pożyczyć cukier, czy nawet uchronić dom od kradzieży, jeśli tylko zechce mieć go na oku podczas twojego pobytu na wakacjach. Dlatego zamiast wchodzić sobie w drogę, warto iść tę samą…obok siebie.

Autor: Oprac.AŁ