Warmińsko-mazurski sanepid będzie walczył z pasożytami u dzieci

Na przełomie września i października rozpocznie się akcja bezpłatnych badań profilaktycznych na obecność pasożytów przewodu pokarmowego u dzieci w wieku 5-6 lat z woj. warmińsko-mazurskiego - zapowiedział olsztyński Sanepid. Poprzednia taka akcja odbyła się kilkanaście lat temu.

Na przełomie września i października rozpocznie się akcja bezpłatnych badań profilaktycznych na obecność pasożytów przewodu pokarmowego u dzieci w wieku 5-6 lat z woj. warmińsko-mazurskiego - zapowiedział olsztyński Sanepid. Poprzednia taka akcja odbyła się kilkanaście lat temu.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie - Laboratorium Badań Epidemiologiczno-Klinicznych oraz Oddział Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej – we współpracy z Państwowym Inspektorem Sanitarnym w Olsztynie planuje w roku szkolnym 2018/2019 przeprowadzić akcję bezpłatnych badań profilaktycznych dzieci w wieku 5-6 lat z województwa warmińsko-mazurskiego pod kątem występowania pasożytów przewodu pokarmowego.


Jak poinformował dyr. Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie Janusz Dzisko, akcja badań parazytologicznych ma ruszyć na przełomie września i października. Obejmie ok. 1,5 tys. pięciolatków i sześciolatków mieszkających w woj. warmińsko-mazurskim.


Sanepid: Do współpracy zostaną zaproszone domy dziecka, przedszkola oraz rodzice. Akcja będzie powiązana z kampanią informacyjną, na temat profilaktyki zakażeń. Podstawą jest przede wszystkim dokładne mycie rąk, ale też między innymi nie używanie wspólnych ręczników i obcinanie paznokci.


Jak podaje "Gazeta Olsztyńska" - celem przedsięwzięcia jest określenie częstości występowania pasożytów jelitowych w zamkniętych grupach, do których należą przedszkolaki oraz wychowankowie domów dziecka.


Sanepid: Badania będą się odbywać na zasadzie pełnej dobrowolności. Dlatego najpierw chcemy spotkać się z dyrektorami przedszkoli i rodzicami dzieci, żeby ich przekonać do udziału. Decyzja będzie należała do rodziców i to oni będą informowani indywidualnie o wynikach.


Badania przeprowadzone w latach 2003-2006 wykazały dużą częstość występowania infekcji pasożytniczych wśród dzieci przebywających w zamkniętych skupiskach: 9,80 proc. dzieci zarażonych w przedszkolach, 40 procent dzieci zarażonych w domach dziecka.


Najczęściej występującymi pasożytami były: owsik, lamblia, glista ludzka, włosogłówka oraz węgorek. Wśród badanych dzieci z domów dziecka stwierdzono także w niewielkim odsetku zarażenia mieszane.


Zdaniem dyr. Dzisko, o tym, że problem jest nadal aktualny może świadczyć wzrost w ostatnim czasie ilości próbek dostarczanych do laboratorium w Sanepidzie, który odnotowuje "sporo dodatnich wyników". Jak mówił, może na to wpływać wiele czynników, np. nieprzestrzeganie zasad higienicznych, częstsze niż kiedyś podróżowanie po świecie czy zmiana nawyków żywieniowych, zwłaszcza jedzenie surowych, nieprzetworzonych produktów.

Fot. Pixabay

Autor: IH