Samotność na emigracji – jak sobie poradzić ?

Na emigracji samotność jest uczuciem, które dotyka chyba każdego wcześniej czy później. Decyzja o wyjeździe z kraju przeważnie wiąże się z jakimś rozstaniem – z rodzicami, współmałżonkiem, dziećmi, znajomymi. Jak sobie z nim poradzić?

Na emigracji samotność jest uczuciem, które dotyka chyba każdego wcześniej czy później. Decyzja o wyjeździe z kraju przeważnie wiąże się z jakimś rozstaniem – z rodzicami, współmałżonkiem, dziećmi, znajomymi. Jak sobie z nim poradzić?

Dbać o częsty kontakt

Współczesna technologia coraz częściej przychodzi z pomocą i ułatwia znoszenie długotrwałych rozstań. Łącza internetowe dają na kilka chwil namiastkę bliskości, a możliwość usłyszenia głosu bliskiej osoby, mimo że oddalonej o tysiące kilometrów, ułatwia podjęcie decyzji o spędzeniu kolejnego miesiąca z dala od domu.


Znaleźć grupę znajomych

Polak na emigracji ma dwie możliwości: albo spotykać się z innymi Polakami albo integrować się z mieszkańcami danego kraju. Czasami bardzo pomaga nawet zwykła rozmowa z rodakiem. Dlaczego tak ważne są spotkania Polaków z Polakami? Niektórzy mówią, że nikt tak nie zrozumie Polaka, jak inny Polak. Jest w tym wiele prawy, obcokrajowcy mają często inne życie, wychowują się na innych bajkach, filmach, mają nawet inny system wartości.


Zadbać o wsparcie psychiczne

Trudy rozłąki łatwiej znieść, kiedy w drugiej osobie ma się stałe źródło wsparcia. Świadomość tego, że jest ktoś, kto może i z daleka, ale posyła pozytywne myśli, dodaje otuchy i wzmacnia. Dlatego w najlepszej sytuacji wśród wyjeżdżających są chyba paradoksalnie nie osoby samotne ale te, które pozostają w związkach. Rodzina pozostawiona w kraju jest jedyną prawdziwą myślą, która pomaga przetrwać trudy związane z emigracją zarobkową.


Mieć hobby

Oddanie się swoim pasjom w chwilach wolnego czasu, sprawia, że cała uwaga zaangażowana jest w doskonalenie np. umiejętności w danej dziedzinie. Takie postępowanie jest źródłem radości i zadowolenia z siebie. Zachęca do bycia „tu i teraz”.


Korzystać z pomocy kościoła

W przerwaniu osamotnienia poza granicami kraju coraz częściej pomocne są parafie. Przy nich tworzą się centra pomocy dla Polaków mających problemy z odnalezieniem się w innej niż dotychczas rzeczywistości.


Korzystać z usług psychologa

Coraz częściej pojawia się również możliwość uzyskania pomocy specjalistycznej w języku ojczystym. Spotkania z psychologiem mogą pomóc w odnalezieniu innego punktu widzenia swojej sytuacji. Pomogą skupić się raczej na korzyściach z tego płynących, niż zatrzymywaniu się przy stratach.


Świadomość celu

Określenie celu i czasu swojego pobytu na obczyźnie znacznie ułatwia radzenie sobie z tęsknotą za krajem. Nawet jeśli jest trudno, to można zagryźć zęby by przetrwać ten wyznaczony sobie czas.

Autor: Andżelika Korczak-Urban, psycholog