Samobójstwo na raty

Anoreksja, jak i bulimia, to plagi XXI wieku. Choroby te dotyczą wielu gwiazd. To cena kariery i życia w świetle kamer i fleszy. Sławni ludzie coraz częściej przyznają się do swoich dolegliwości. Jednak jeszcze więcej z nich ukrywa swoje kłopoty zdrowotne ze wstydu i strachu.

Anoreksja, jak i bulimia, to plagi XXI wieku. Choroby te dotyczą wielu gwiazd. To cena kariery i życia w świetle kamer i fleszy. Sławni ludzie coraz częściej przyznają się do swoich dolegliwości. Jednak jeszcze więcej z nich ukrywa swoje kłopoty zdrowotne ze wstydu i strachu.

Telewizja, prasa, internet lansują wzorce, którym coraz trudniej sprostać. Na ekranach telewizorów i komputerów, na okładkach kolorowych czasopism oglądamy szczupłe, piękne kobiety o idealnej figurze. Angelina Jolie, Scarlett Johansson, Natasza Urbańska, Agnieszka Grochowska... Podobnie z mężczyznami - najchętniej podziwiamy przystojnych, smukłych amantów, takich jak portugalski piłkarz Cristiano Ronaldo lub obecny ulubieniec polskich mediów Paweł Małaszyński.

Współczesna zachodnia kultura rzadko wybacza nadwagę, co najwyżej w przypadku tzw. postaci charakterystycznych w rodzaju grubego i poczciwego Hagrida z cyklu o Harrym Potterze, granego przez Robbiego Colltrane'a albo polskiego Wojciecha Manna. Paniom, które nie mają szczupłej sylwetki, zrobić karierę jest jeszcze trudniej. W świecie glamour liczą się osoby młode, ładne i zgrabne. Żeby odnieść sukces w show-biznesie, należy wyglądać tak jak one. Nie daj Boże, jeśli złapie się parę kilogramów nadwagi.

- Co wtedy? Muszę się natychmiast odchudzać! - mówi, prosząca o anonimowość, jedna z początkujących polskich aktorek - a właściwie to odchudzać się jeszcze bardziej niż do tej pory, skoro dotychczasowe metody okazały się nieskuteczne. Jak się za siebie wezmę, to mogę zbić wagę nawet w kilkanaście dni. Po prostu prawie nic wtedy nie jem.

Takie radykalne odchudzanie to jedna z dróg prowadzących do anoreksji. Określa się ją zwykle jako zaburzenia łaknienia prowadzące do wycieńczenia organizmu, ale tak naprawdę jest to poważna choroba o podłożu psychicznym, polegająca na spożywaniu minimalnej ilości pokarmów lub całkowitym zaprzestaniu ich przyjmowania. W pewnym momencie osoba chora na anoreksję traci zdolność do realnej oceny własnej wagi i wyglądu. Wciąż wydaje się jej, że jest za gruba. W związku z tym odchudza się jeszcze bardziej, w skrajnych przypadkach do stanu "skóra i kości" oraz zaniku miesiączki. Paznokcie stają się kruche, włosy wypadają, puchną stawy, wysusza się skóra, zwiększa się niebezpieczeństwo anemii. Dochodzi także do zaburzeń ciśnienia krwi.


Niewinne początki

W prasie kobiecej jako ofiary anoreksji wymienia się najczęściej wychudzone nastoletnie modelki lub tancerki. Chorobę tę wiąże się z nieumiejętnością zaakceptowania przez dziewczęta nowych, kobiecych kształtów. To jednak tylko część prawdy i tylko fragment zjawiska. Na anoreksję choruje coraz więcej dorosłych kobiet, a także - o czym się rzadko mówi - mężczyzn. Najczęściej zaczyna się od "zwykłego" odchudzania. Kolejny etap to przesadne kontrolowanie własnej wagi (po kilka dziennie), obsesyjne liczenie kalorii, przesada w uprawianiu sportu oraz pedantyczne przygotowywanie jedzenia.

Oczywiście, wszystkie te czynności w rozsądnych granicach nie sądzą, wręcz przeciwnie - zalecane przez dietetyków i lekarzy, są synonimami zdrowego trybu życia. W Przypadku anorektyków przybierają jednak postać ekstremalną - wyraźnie odbiegają od normy i grożą nawet utratą zdrowia. Często towarzyszą mu pogłębiające się problemy psychiczne, depresje topione w alkoholu i "Ieczone" narkotykami.


Niebezpieczna bulimia

Bliźniaczą chorobą anoreksji jest bul" mia polegająca z kolei na nadmierny objadaniu się, a następnie sztuczny pozbywaniu się jedzenia z organizmu przez wywoływanie wymiotów oraz stosowanie ziół i środków farmakologicznych. Organizm wycieńczony do granic wytrzymałości z powodu nadmiernego odchudzania nie wytrzymuje dłużej głodu, bariera silnej woli pęka i następuje atak gwałtownego obżarstwa - od jednego czy dwóch razy w tygodniu, nawet do kilku razy dziennie. Bulimiczka je bez żadnej kontroli, objada się do granic możliwości, odczuwając jednocześnie wyrzuty sumienia, a wraz z rozwojem choroby - wstręt do siebie i wstyd. Ulgę przynosi dopiero oczyszczenie organizmu z pożywienia, co wywołuje jednak inne problemy: natury fizjologicznej, np. zaognienie przełyku czy szybsze psucie się zębów, a także psychicznej - zaburzenia emocjonalne, stresy, obniżenie samooceny. Podobnie jak w przypadku anoreksji, w skrajnych stadiach choroby może dojść do zmiany cykli menstruacyjnych oraz zaniku popędu seksualnego.


Tragedia Karen

Życie gwiazd filmu i estrady, jakie śledzimy na podstawie relacji telewizyjnych i prasowych, czasem nie bywa tak różowe i beztroskie, jak nam się wydaje. Sława ma swoją cenę. Wiele aktorek i piosenkarek toczy dramatyczną walkę utrzymanie swojej urody i zachowanie prawidłowej wagi. Atrakcyjny wygląd w dzisiejszym brutalnym świecie show-biznesu jest bowiem przepustką do kariery i dużych pieniędzy. Wśród anorektyczek, które tę waIkę przegrały, często wymienia się Karen Carpenter. Ta urocza Amerykanka, wokalistka i perkusistka zespołu The Carpenters, była supergwiazdą lat 70. "Gwiazda The Carpenters cierpi na patologiczny jadłowstręt" - alarmowały w drugiej połowie lat 70. brytyjskie gazety. To była właśnie anoreksja, choć wówczas nie używano jeszcze tak powszechnie tego terminu. Karen nie brakowało pieniędzy ani dobrych lekarzy. W jej przypadku choroba okazała się jednak nieuleczalna.

Prawdopodobnie na pogarszający się stan zdrowia piosenkarki pośrednio miał także wpływ spadek popularności zespołu, któremu pod koniec dekady coraz trudniej było dostać się na szczyty list przebojów. Karen Carpenter słabła w oczach, coraz rzadziej występowała. Szczegóły na temat jej walki z chorobą utrzymywano w tajemnicy. Jednak wiadomo, że obok anoreksji cierpiała także na bulimię. W dniu 3 lutego 1983 r. piosenkarkę znaleziono nieprzytomną w domu rodziców w mieście Downey. Rozpaczliwa walka lekarzy ojej życie nie dała rezultatu. Gwiazda zmarła 4 lutego w miejscowym szpitalu, w wieku zaledwie 32 lat. "Przyczyna śmierci to arytmia serca spowodowana zaburzeniami biochemicznymi towarzyszącymi anoreksji" - brzmiała ekspertyza lekarska.


Kłopoty młodych milionerek

Obecnie problem anoreksji dotyczy znacznie większej liczby gwiazd niż w latach 70. Mary-Kate i jej siostrę bliźniaczkę, Ashley Fuller nazywa się nieraz "najbardziej znanymi siostrami świata" Urodzone 13 czerwca 1986 r. zagrały do tej pory w kilkudziesięciu programach, filmach i serialach. Większość z nich, np. "Pełna chata': "Jak dwie krople wody". Czy to ty, czy to ja?" zdobyło ogromną popularność. Właściwie tylko pierwszych kilka miesięcy swojego życia siostry spędziły bez kamer i błysków fleszy paparazzich. Już jako nastolatki zarobiły miliony dolarów.

Ceną tej oszałamiającej kariery były kłopoty zdrowotne Mary-Kate. To ta blondynka, która ma teraz włosy przefarbowane na brąz. Ostatnio zszokowała opinię publiczną bardzo osobistym wyznaniem. - Od wielu lat zmagam się z anoreksją. O mało przez nią nie umarłam - oświadczyła amerykańskiej prasie 21-letnia aktorka. - Był taki moment w moim życiu, kiedy powiedziałam: to koniec, nie poradzę sobie! Uratowała mnie kuracja w klinice odwykowej, gdzie trafiłam trzy lata temu. Naprawdę, ciężko pracowałam, aby przezwyciężyć najgorsze nawroty choroby.

Rzeczywiście, na wspólnych zdjęciach z siostrą, robionych przez ostatnie lata, można zauważyć, że Mary-Kate jest od niej szczuplejsza, wręcz wychudzona. Piękne stroje i mocny makijaż maskowały wychudzoną twarz i podkrążone oczy. "Wygląda marnie, martwimy się o nią" - pisały fanki blondwłosej bliźniaczki w internecie. A przecież, jak twierdzi ona sama, obecnie sytuacja i tak jest o niebo lepsza niż kilka lat temu. O swojej dramatycznej walce z anoreksją zdecydowała się szczerze opowiedzieć ku przestrodze dla innych młodych kobiet.


Moda i głodówki

W ubiegłym roku do kliniki rehabilitacyjnej trafiła również 20-letnia Allegra Versace - córka znanej projektantki mody Donatelli, spadkobierczyni fortuny słynnego rodzinnego koncernu projektanckiego. W krytycznym momencie ważyła zaledwie 28,5 kilo! Rodzice dziewczyny wydali wówczas oficjalne oświadczenie: "Nasza córka od wielu lat zmaga się z poważnym schorzeniem, jakim jest anoreksja. Pozostaje pod najlepszą opieką lekarską, jaka jest możliwa. Robi postępy w walce z chorobą. Prosimy o niezakłócanie jej spokoju.

Jedną z przyczyn kłopotów zdrowotnych Allegry była najprawdopodobniej zbyt duża presja psychiczna, jaka spadła na nią po śmierci słynnego wujka Gianni Versace - projektanta i założyciela domu mody. Została dziedziczką jego ogromnego majątku. Inny powód to jej dorastanie w świecie mody. Współczesne modelki, szczupłe, wysokie, wyglądające jak wieszaki, były dla niej wzorem. Tymczasem właśnie w tym zawodzie jest najwięcej anorektyczek! Rodzina Versace nie zdradziła szczegółów dotyczących leczenia AIlegry. Jej matka Donatella Versace, sama od wielu lat walczy z uzależnieniem od kokainy i nadwagą. To też miało zapewne wpływ na zdrowie jej córki.


Dramaty modelek

Od dawna podejrzewana jest o tę chorobę jedna z najsłyniejszych modelek świata Kate Moss (notabene uzależniona również od kokainy). Tragedią zakończyła się kariera 22-letniej Urugwajki, Luisel Ramos, która zmarła na wybiegu podczas letniego pokazu w 2006 roku. Śmierć nastąpiła na skutek zawału serca wywołanego anoreksją. Podobny los spotkał brazylijską gwiazdę wybiegów. Ana Carolina Reston Marcan zagłodziła się do tego stopnia, że jej organizm nie wytrzymał. Zmarła w szpitalu w Sao Paulo trzy miesiące po swojej urugwajskiej koleżance.


Nic mi nie jest

Anoreksja nazywana jest nieraz plagą XXI wieku. Przyznaje się do niej coraz więcej aktorek, które popadają w tę chorobę także z powodu obowiązków zawodowych. Calista Flockhart, gwiazda serialu "Ally McBeal" wyznała: - Pracowałam na planie po piętnaście godzin na dobę. Przeżywałam ogromny stres w związku ze zbliżającym się finałem serialu. To wszystko sprawiło, że nie dojadałam, przesadzałam z treningami, przemęczałam organizm. Moja waga spadła poniżej 45 kilogramów. Dopiero wtedy uświadomiłam sobie, że ta praca, która stała się w pewnym momencie całym moim życiem, wpędziła mnie w anoreksję! Wcześniej, przez· kilka lat zaprzeczała wszelkim pogłoskom na ten temat.


Dyscyplina w jedzeniu

Wiele wskazuje na to, że na anoreksję cierpiała piosenkarka i modelka Victoria Beckham. O skłonność do anoreksji podejrzewa się także nieżyjące już gwiazdy, np. Audrey Hepburn i znane postacie historyczne, jak Joanna d'Arc. Ze współczesnych gwiazd i VIP-ów, oprócz osób wymienionych powyżej również piosenkarki: Geri Halliwell i Whitney Houston, aktorki: Christinę Ricci i Kate Beckinsale oraz księżną Szwecji - Victorię. A wśród mężczyzn - znakomitego skoczka narciarskiego z Niemiec, eksrywala Adama Małysza - Svena Hannawalda. Nagłe zachwianie jego zadziwiającej kariery sportowej nie było przypadkiem. Sven też padł ofiarą anoreksji.

Autor: Marcin Borecki