​Salmonella Typhimurium w przyprawach Prymat – produkt wycofany

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega – w produkcie marki Prymat wykryto Salmonella Typhimurium, bakterie wywołujące salmonellozę.

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega – w produkcie marki Prymat wykryto Salmonella Typhimurium, bakterie wywołujące salmonellozę.

Badanie produktu Prymat prowadzono w laboratorium Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W 4 z 5 badanych próbek wykazano obecność bakterii Salmonella Typhimurium.


Szczegóły dotyczące wycofanego produktu:

  • Nazwa: „Gorczyca biała cała Prymat”
  • Masa netto: 30 g
  • Producent: Prymat Sp. z o.o., ul. Chlebowa 14, 44-337 Jastrzębie Zdrój
  • Data minimalnej trwałości: 05.2022
  • Numer partii: 1298133

Salmonella Typhimurium w przyprawach Prymat - produkt wycofany / źródło zdj.: GIS

źródło zdj.: GIS

Salmonella Typhimurium w przyprawach Prymat - produkt wycofany / źródło zdj.: GISźródło zdj.: GIS


Mam wycofany produkt w domu – co zrobić?

GIS podaje: "firma Prymat Sp. z o. o. poinformowała, że zidentyfikowała wszystkich odbiorców kwestionowanej partii wyrobu gotowego i zwróciła się do nich z prośbą o wstrzymanie dystrybucji wskazanej partii produktu i zwracania jej do magazynu firmy. Firma Prymat Sp. z o.o. zaprasza wszystkich klientów, którzy dokonali zakupu gorczycy ze wskazanym w komunikacie numerem partii i mają jakiejkolwiek pytania, do kontaktu telefonicznego pod numerem (32) 47 33-833 lub poprzez formularz kontaktowy na stronie Prymat. Firma zapewnia, że każde zgłoszenie zostanie rozpatrzone indywidualnie".


Salmonella Typhimurium – spożycie produktu grozi zatruciem

Spożycie produktu (szczególnie bez obróbki termicznej) wiąże się z potencjalnym ryzykiem zatrucia pokarmowego. Wykryte bakterie mogą wywoływać samonellozę, chorobę zakaźną, której przyczyną są Gram-ujemne pałeczki Salmonella (przede wszystkim: Salmonella enterica – Salmonella enteritidis i Salmonella typhimurium). W zależności od postaci salmonellozy (żołądkowo-jelitowa; septyczna, narządowa) zakażenie objawia się zazwyczaj ostrą biegunką, gwałtownym bólem brzucha, wymiotami.

Autor: Jacek Krajl / źródło: GIS