​Rwa barkowa – jak spać? Objawy, leczenie ćwiczenia

Rwa barkowa (inaczej: rwa ramienna) to obok rwy lędźwiowej i rwy udowej jeden z rodzajów korzeniowego zespołu bólowego. Objawy rwy barkowej to m.in. ból promieniujący do szyi, ramion i kończyn górnych. Przyczynami rwy barkowej mogą być: dyskopatia (przepuklina); zwyrodnienie krążka międzykręgowego; choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa; neuralgia.

Rwa barkowa (inaczej: rwa ramienna) to obok rwy lędźwiowej i rwy udowej jeden z rodzajów korzeniowego zespołu bólowego. Objawy rwy barkowej to m.in. ból promieniujący do szyi, ramion i kończyn górnych. Przyczynami rwy barkowej mogą być: dyskopatia (przepuklina); zwyrodnienie krążka międzykręgowego; choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa; neuralgia.

Rwa kulszowa (inaczej: korzonki, zespoły korzeniowe, ischialgia) to zespół objawów, który wynika z ucisku nerwu kulszowego. Warto wiedzieć, że nerw kulszowy jest największym nerwem ludzkiego ciała – jego korzenie sięgają od lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa przez dolny brzeg mięśnia gruszkowatego i mięśnia pośladkowego wielkiego, udo i podudzie, dół podkolanowy – aż do stopy.


Rwa barkowa – jak długo trwa?

Rwa barkowa to często występujący rodzaj rwy, którego przyczyną jest uszkodzenie korzenia nerwowego w szyjnym odcinku kręgosłupa. Przyczyną rwy barkowej mogą być: przepuklina (dyskopatia), choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, zespół górnego otworu klatki piersiowej, choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, zmiany hormonalne, nerwobóle (neuralgia), niektóre nowotwory (guz nowotworowy uciska nerw).


Ile trwa rwa barkowa? W każdym przypadku rwa tego rodzaju może przebiegać inaczej - czas trwania dolegliwości bólowych zależy przede wszystkim od stopnia zwyrodnienia. Atak rwy barkowej, ostry ból promieniujący do ręki, może trwać do kilku godzin od momentu podania środków przeciwbólowych. Jeśli po tym czasie ból nie mija lub pojawiają się kolejne objawy utrudniające funkcjonowanie - należy wezwać pogotowie.


Czytaj więcej: Jak długo trwa rwa kulszowa? Ile trwa ból korzonków?


Rwa barkowa – leczenie

Ile trwa leczenie i rehabilitacja rwy barkowej? Pierwsza faza leczenia - po ataku rwy barkowej - polega na odpoczynku i unikaniu aktywności fizycznej przez 1-3 dni. Jeśli dolegliwości bólowe nie mijają w ciągu 3-5 dni, należy skonsultować się z lekarzem. Zazwyczaj ostre objawy rwy barkowej mijają samoistnie, a leczenie farmakologiczne i proces regeneracji trwa ok. 4-6 tygodniu.


Ile trwa rwa barkowa? W każdym przypadku rwa tego rodzaju może przebiegać inaczej - czas trwania dolegliwości bólowych zależy przede wszystkim od stopnia zwyrodnienia.


Jakie leki stosowane są na rwę kulszową? Są to m.in. leki przeciwbólowe i przeciwzapalne z grupy NLPZ; leki obniżające napięcie mięśniowe; czasami steroidoterapia; leki nasenne (jeśli objawy uniemożliwiają spokojny sen); zastrzyki z witaminy z grupy B; kremy, żele i maści na rwę barkową.


Czytaj też: Rwa kulszowa – leki bez recepty, na receptę


Rwa barkowa – objawy

  • ból promieniujący do szyi;
  • ból ramion i kończyn górnych;
  • parestezje;
  • przykurcze mięśni;
  • drętwienie dłoni;
  • mrowienie ręki.

Atak rwy barkowej może objawiać się nagłym, palącym bólem, który promieniuje do kończyn górnych. Ból barku po lewej stronie może wskazywać na rwę barkową lewostronnej, a po prawej – na rwę barkową prawostronną.


Rwa barkowa – stopnie rozwoju

Objawy rwy barkowej zależą od stopnia zaawansowania dolegliwości:


  • rwa barkowa w stopniu 1. – ból występuje w spoczynku, okresowo pojawiają się parestezje, w nocy mogą występować sporadyczne ataki bólu;
  • rwa barkowa w stopniu 2. – ból i parestezje są nasilone i występują bardzo często; w ciągu dnia ból rzadko mija;
  • rwa barkowa w stopniu 3. – objawy występują stale; dodatkowo - poza silnym bólem – występują zaburzenia czucia, zaniki mięśnia, przykurcze, parestezje.

Czytaj też: Nerw kulszowy – leczenie. Jak długo regeneruje się nerw kulszowy?


Rwa barkowa – jak spać?

Jak spać, gdy występują silne objawy rwy kulszowej? Najgorszą pozycją, która nasila objawy bólowe w odcinku szyjnym, jest pozycja na brzuchu (spanie na brzuchu może sprzyjać powrotom rwy barkowej). W przypadku rwy barkowej fizjoterapeuta powinien zalecić odpowiednie ułożenie działa - w szczególności głowy i szyi, tak aby nie pogłębiać bólu. Zazwyczaj zaleca się wymianę poduszki na poduszkę ortopedyczną – dobranie takiej poduszki, która w prawidłowy sposób podpiera szyję i głowę w czasie snu.


Jak spać, gdy występują silne objawy rwy kulszowej? Najgorszą pozycją, która nasila objawy bólowe w odcinku szyjnym, jest pozycja na brzuchu (spanie na brzuchu może sprzyjać powrotom rwy barkowej).


Czytaj też:

>>> Rwa udowa – objawy, ćwiczenia, masaż <<<


Rwa barkowa – ćwiczenia

Ćwiczenia na rwę barkową powinny łączyć funkcję wzmocnienia mięśni szyi z ich rozciągnięciem.Warto pamiętać, że ćwiczenia na rwę kulszową nie mogą być wykonywane w ostrym ataku bólowym. Jeśli występuje atak rwy barkowej lub trwa rehabilitacja tuż po ataku silnego bólu - wskazany jest najpierw odpoczynek, a dopiero później wdrożenie ćwiczeń profilaktycznych, dzięki którym zmniejszy się ryzyko wystąpienia kolejnego ataku rwy barkowej.


Kompendium wiedzy: Rwa kulszowa – ćwiczenia, rehabilitacja (metoda McKenziego, basen, joga)


Rwa barkowa – fizjoterapia

Ćwiczenia na rwę barkową powinien dobrać indywidualnie fizjoterapeuta – jednym z elementów rozgrzewki mogą być proste ćwiczenia rozciągające.

Warto pamiętać, że nie wolno wykonywać gwałtownych ruchów w czasie ćwiczeń – każde ćwiczenie należy wykonywać dokładnie, wykonując płynne ruchy i delikatne rozciągnięcia po szczególnych mięśni (przytrzymywanie rozciąganego mięśnia przez minimum kilkanaście sekund). Przykładowe ćwiczenia rozciągające na rwę kulszową to m.in. koci grzbiet; koszyczek; kołyska; przekładanka.

Dodatkowo warto zadbać o trening wzmacniający mięśnie brzucha; zajęcia na basenie oraz zabiegi fizykoterapeutyczne (przezskórna elektrostymulacja; ultradźwięki; leczenie ciepłem; krioterapia).


Rwa barkowa – terapia manualna

Częste stosowane metody terapii manualnej w rwie barkowej to m.in. metoda McKenziego, rehabilitacja oraz terapia metodą PNF, medycyna ortopedyczna wg Cyriaxa (m.in. masaż poprzeczny).


Czytaj też: Rwa kulszowa w ciąży – objawy, ćwiczenia, poród

Autor: Jacek Krajl