Rozstępy – miej ciało bez skazy

Szpecą najzgrabniejsze uda – długie, wrzecionowate pasma tworzące na ciele nieregularną mapę. Odczytać z niej można wszystko - ciąże, diety, brak sportu, stres.  Rozstępy mówią o nas więcej niż byśmy chciały.

Szpecą najzgrabniejsze uda – długie, wrzecionowate pasma tworzące na ciele nieregularną mapę. Odczytać z niej można wszystko - ciąże, diety, brak sportu, stres.  Rozstępy mówią o nas więcej niż byśmy chciały.

Rozstępy to głównie problem kobiet, jednak zagrożeni są nimi ci wszyscy, których nadnercza produkują zwiększone ilości kortyzolu - hormonu stresu. Kortyzol produkowany jest w nadmiarze w okresie dojrzewania, podczas ciąży oraz w czasie nadmiernego tycia. To on w połączeniu z gwałtowną zmianą wagi powoduje, że na nogach, pośladkach, brzuchu czy piersiach pojawić się mogą szpecące pasma.


Jak się ich pozbyć?

Metody walki z rozstępami uzależnione są przede wszystkim od tego, w jakiej fazie rozwojowej się znajdują. Jeśli prążki są różowo-fioletowe, a więc są fazie zapalnej, kosmetyki mogą się z nimi skutecznie rozprawić. Trzeba działać szybko, bowiem to ostatni moment, by zawalczyć o gładką skórę. Pomogą nam w tym peelingi i masaże. Dwa razy dziennie należy też, przez 15 minut, wcierać w ciało krem na rozstępy. Jeżeli rozstępy przypominają blizny i mają kolor biały lub jasno-perłowy, oznacza to, że są w fazie bliznowacenia. W takiej sytuacji jedynym ratunkiem są specjalistyczne zabiegi w salonie kosmetycznym. W zależności od stanu skóry i liczby rozstępów możemy zdecydować się na serię mało inwazyjnych zabiegów, takich jak np. mikrodermabrazja, które może wykonać kosmetyczka, lub skorzystać z usług kliniki medycyny estetycznej.


Mikrodermabrazja

Jest to metoda polegająca na ścieraniu zewnętrznych warstw skóry, przy pomocy kryształów tlenku glinu. Proszek organiczny jest wypychany pod ciśnieniem, co daje efekt "burzy piaskowej", która ściera wszystko, co napotka na swojej drodze. Liczba zalecanych zabiegów jest zależna od typu i głębokości zmian skórnych, najczęściej zabieg należy powtórzyć po 7-10 dniach. Mikrodermabrazja pobudza produkcję kolagenu. Zabieg jest bezbolesny i nie wymaga rekonwalescencji.


Mezoterapia

Zabieg ten polega na dość głębokim ostrzykiwaniu rozstępów specjalnymi substancjami, co daje efekt lepszego napięcia skóry i zmniejszenia samych rozstępów. Roztwory do iniekcji, zazwyczaj stanowią mieszaninę trzech substancji rewitalizujących i regenerujących nazywanych koktajlami. Drobne rozstępy stają się niewidoczne już po 4 zabiegach. Zabiegi wykonuje się raz w tygodniu przez dwa miesiące, a następnie raz w miesiącu przez pół roku. O leczeniu decyduje zawsze lekarz biorąc pod uwagę indywidualne efekty osiągane u danej pacjentki.


Peelingi chemiczne z kwasem trójchlorooctowym (TCA)

Peeling chemiczny polega na nałożeniu na skórę odpowiednio dobranej mieszaniny związków chemicznych w określonym stężeniu. Substancje te przenikają w głąb skóry i mają wpływ na przebudowę kolagenu i elastyny. W przypadku rozstępów najczęściej stosuje się kwas TCA. Efektem jego stosowania jest wyraźne odmłodzenie skóry, rozjaśnienie skóry i likwidacja przebarwień, natomiast w przypadku zastosowania wyższego stężenia kwasu - spłycenie, a nawet zanik blizn. W leczeniu rozstępów wykonuje się do 10 zabiegów w miesięcznych odstępach. Dzięki tej metodzie uzyskuje się 70-80% redukcji rozstępów. Po zabiegu może pojawić się opuchlizna oraz ból. Przez kilka kolejnych miesięcy skórę należy chronić przed słońcem.


Dermabrazja laserowa

Uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych metod usuwania rozstępów. Zabieg polega na odparowywaniu tkanki za pomocą specjalnie wyselekcjonowanej wiązki światła. Po zabiegu w miejscu rozstępu tworzy się strupek. Przy głębokich rozstępach dermabrazja laserowa może być przeprowadzana głębiej aż do usunięcia wierzchnich warstw skóry właściwej. Zabieg taki wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Następnie na ranę zakłada się opatrunek. Do trzech tygodni po zabiegu może utrzymywać się obrzęk, uczucie drętwienia i bólu. Przez kilka tygodni należy unikać wysiłku fizycznego. Skórę trzeba smarować kremami wspomagającymi gojenie i maściami z antybiotykami. Nowy naskórek pozbawiony rozstępów regeneruje się w czasie 3-4 miesięcy.

Autor: Daria Kaczmarek