Różne oblicza gorączki

Stan podgorączkowy jest groźny, jeśli trwa kilka dni, ale pamiętajmy, że wysoka temperatura nie zawsze wymaga interwencji lekarza. Kiedy podniesiona temperatura jest naszym sprzymierzeńcem, a kiedy wrogiem?

Stan podgorączkowy jest groźny, jeśli trwa kilka dni, ale pamiętajmy, że wysoka temperatura nie zawsze wymaga interwencji lekarza. Kiedy podniesiona temperatura jest naszym sprzymierzeńcem, a kiedy wrogiem?


Gdy przez kilka dni termometr wskazuje 37,5°C, konieczna jest konsultacja u lekarza, ale kiedy temperatura przekracza 39°C mogą wystarczyć chłodne okłady. Gorączka nie jest bowiem chorobą, a jedynie jej objawem i często jest korzystna dla organizmu, który w ten sposób „sygnalizuje”, że podjął walkę z inwazją chorobotwórczych drobnoustrojów.Większość bakterii, wirusów i grzybów nie rozwija się w podwyższonej temperaturze. Z tego względu obniżanie temperatury może być niewskazane – pozbawiamy organizm naturalnej ochrony, stwarzając idealne warunki do szybkiego namnażania się chorobotwórczych drobnoustrojów. Przyjmuje się, że gorączkę należy obniżać dopiero wówczas, gdy dochodzi ona do 39°C. Wyjątkiem są małe dzieci i ludzie starsi. Problemem więc nie jest wysokość gorączki, ale powody jej pojawiania się.Poszukiwanie przyczyn gorączki

Odnalezienie źródła gorączki czasami bywa bardzo trudne i skomplikowane. W większości przypadków winowajcą jest ukryta infekcja, ale podwyższona temperatura może też być spowodowana wieloma innymi przyczynami.


• Stan podgorączkowy utrzymujący się przez kilka dni może być spowodowany przyjmowaniem leków. Co istotne, organizm może zareagować na leki przyjmowane wcześniej i nie wywołujące podobnych komplikacji. Najczęstszymi sprawcami nagle pojawiającej się gorączki są barbiturany w lekach uspokajających oraz farmaceutyki zażywane przy nadciśnieniu. Również antybiotyki przepisywane przy zakażeniach bakteryjnych, którym towarzyszy gorączka, mogą podnieść temperaturę. Jeśli w czasie kuracji przeciwhistaminowej, stosowanej przy uczuleniach, nagle podnosi się temperatura, należy leki odstawić. Gorączka wówczas z reguły mija.


• Niewielka gorączka trwająca czasem nawet kilka tygodni może być objawem podostrego bakteryjnego zapalenia wsierdzia. Choroba ta często zaczyna się od… zaniedbanych zębów. Jej początek może być związany z czyrakiem, źle przeprowadzonym cewnikowaniem. Wszelkie sytuacje, w których do krwiobiegu mogą dostać się bakterie, sprzyjają rozwojowi tej groźnej choroby serca. Tak więc każda długotrwała zmiana temperatury, nawet jeśli jest niewielka, powinna skłonić chorego do wizyty u kardiologa. Charakterystycznym objawem zapalenia wsierdzia, oprócz gorączki, są zmiany skórne. W trakcie choroby pojawiają się minimalne wylewy, które wyglądają jak wbite pod skórę małe drzazgi. Wcześnie zdiagnozowana choroba jest leczona skutecznie antybiotykami.


Niewielką gorączką objawia się również ropień umiejscowiony w zatokach, dziąsłach, nerkach czy wątrobie. Tym razem jednak temperatura utrzymuje się przez większą część dnia, ale raz na 24 godziny wraca do normy. Taki stan rzeczy może trwać nawet kilka tygodni. Aby potwierdzić to schorzenie, lekarz zleca kilka badań, w tym analizę krwi.


• Jeśli gorączka niewiadomego pochodzenia pojawiła się w pół roku (lub wcześniej) po podróży do tropikalnych krajów, koniecznie należy ten fakt zgłosić lekarzowi. Istnieje wówczas podejrzenie zakażenia amebą lub malarią.


Uporczywa gorączka z jednoczesnymi bólami mięśniowymi może wskazywać na kilka schorzeń: infekcję wirusową, włośnicę po zjedzeniu mięsa wieprzowego z nieznanego źródła, toksoplazmozę, którą zarażamy się przez kontakt z odchodami chorego kota lub zjedzenie surowego mięsa zawierającego cysty z bradyzoitami T. gondii, a także po ukąszeniu przez kleszcza zakażonego bakterią Borrelia burgdorferi (borelioza).


Czytaj też:


Gorączka niewiadomego pochodzenia towarzysząca bólowi odczuwanemu w prawej górnej ćwiartce brzucha wskazuje na niedomaganie woreczka żółciowego. Kamienie żółciowe lub zakażenie bakteryjne woreczka daje podobne objawy. Ból pojawia się falowo i jest bardzo silny. Konieczna jest szybka interwencja lekarza.


Uporczywa, ale niewielka gorączka i obrzęk, zaczerwienienie i ból stawów wskazuje na istnienie choroby z rodzaju autoagresji, takiej jak reumatoidalne zapalenie stawów, liszaj rumieniowaty uogólniony lub zapalenie tętnic. Konieczne będą dodatkowe badania, które pomogą w postawieniu precyzyjnej diagnozy i podjęciu jak najszybszego leczenia. Choroby tego typu łatwiej leczyć we wczesnym stadium.


• Gorączka trwająca kilkadziesiąt dni i biegunka z krwią to objawy ze strony przewodu pokarmowego. Mogą wskazywać na zapalenie jelit, chorobę Cohna lub zakażenie jelit pasożytami. Konieczne jest kilkukrotne wykonanie badania stolca na pasożyty. Pamiętajmy, że nie wolno poprzestać na jednym badaniu, ponieważ nie istnieją doskonałe metody wykrywania pasożytów lub ich jaj.


Długotrwała gorączka i nocne poty to typowe objawy gruźlicy. Ta groźna choroba prawie całkowicie znikła z Europy, ale pojedyncze przypadki są ciągle odnotowywane. Na gruźlicę narażeni są pacjenci z osłabioną odpornością (np. osoby z AIDS, bezdomni lub po ciężkiej chorobie).


• Długotrwała gorączka i utrata wagi sugeruje nowotwór. Konieczna jest wizyta u lekarza, ale nie ma powodu do paniki. Podobne objawy daje ukryta i nieleczona infekcja bakteryjna czy wirusowa.


Autor: Barbara Hołub