Rozdwojony problem

Każda kobieta chce mieć piękne, zadbane i lśniące włosy. Fryzura często uważana jest za wizytówkę płci pięknej. Niestety, zarówno długie, jak i krótkie, jasne i ciemne, wszystkie ulegają łamaniu i rozdwajaniu. Dlaczego? Jak z tym walczyć?

Każda kobieta chce mieć piękne, zadbane i lśniące włosy. Fryzura często uważana jest za wizytówkę płci pięknej. Niestety, zarówno długie, jak i krótkie, jasne i ciemne, wszystkie ulegają łamaniu i rozdwajaniu. Dlaczego? Jak z tym walczyć?

Dlaczego się rozdwajają?

Powodem rozdwajania się końcówek jest uszkodzona struktura włosa. Często jest ona skutkiem rozjaśniania, farbowania, częstego suszenia gorącym powietrzem, trwałej ondulacji, a nawet nieprawidłowego podcięcia. Przy długości włosów do ramion, końcówki mogą rozdwajać się również od częstego pocierania o ramiona. Powodem rozdwajania mogą być również stosowanie diety niskotłuszczowej, złe warunki atmosferyczne (dużo słońca lub silny wiatr), długie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, nadmierne używanie pianek, lakierów i żelów czy też uszkodzenia mechaniczne od gumek i spinek do włosów.


Jak wyleczyć?

Gdy końcówki są już rozdwojone można jedynie stosować działania doraźnie wspomagające ich stan poprzez stosowanie odpowiednich preparatów na łamliwe włosy. Jednak są to działania jedynie pielęgnujące. Rozdwojonych i połamanych włosów nie można przywrócić do poprzedniego stanu. Wyjście jest właściwie jedno – obciąć je i odpowiednio zapobiegać rozdwojeniu się „nowych” końcówek.


Jak zapobiegać?

Trzeba uważać, by nie przesuszać włosów suszarką. Jeśli już trzeba z niej korzystać, najlepiej zostawiać je trochę wilgotne do ostatecznego wyschnięcia. Uważać trzeba na prostownicę, jej również włosy nie lubią. Farbowanie najlepiej zostawić fryzjerowi, zwracając uwagę na stosowanie łagodnych środków bez amoniaku. Włosy są bardziej podatne na zniszczenie, gdy są mokre. Dlatego trzeba myć je delikatnie, nie szarpiąc. Po myciu najlepiej tylko lekko osuszyć ręcznikiem, bez zbędnego pocierania. Czesać, gdy delikatnie przeschną oraz przy użyciu grzebienia z rzadkimi zębami.


Jak pielęgnować?

Pielęgnować końcówki włosów można za pomocą dostępnych na rynku kosmetyków oraz sposobami domowymi. Warto stosować szampon z niskim pH, specjalne odżywki oraz maseczki do włosów łamliwych, które zapobiegają rozdwajaniu się. Przed każdym myciem można wetrzeć w końcówki trochę czystej lanoliny. Pomóc może również olejek arganowy, rycynowy lub jojoba.

By końcówki włosów nie były suche, szorstkie, połamane i rozdwojone, trzeba po prostu o nie dbać. Nie można jednak liczyć na to, że końcówki są wieczne. Trzeba je regularnie podcinać.

Autor: Oprac.AŁ