Rower dobry na wszystko

Smukłe uda, jędrna pupa, szczupła sylwetka, zdrowa cera - w dodatku bez wyrzeczeń i wysiłku. Czy musimy bardziej cię przekonywać, żebyś wsiadła na rower? Oto wszystkie zalety tego sportu.

Smukłe uda, jędrna pupa, szczupła sylwetka, zdrowa cera - w dodatku bez wyrzeczeń i wysiłku. Czy musimy bardziej cię przekonywać, żebyś wsiadła na rower? Oto wszystkie zalety tego sportu.

1. Schudniesz. Rower to doskonały sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Jeżdżąc wolno, w ciągu godziny stracisz 300 kcal, podczas szybkiej jazdy możesz zrzucić nawet 600 kcal na godzinę. I to właściwie siedząc! Tyle samo kalorii spalasz podczas wyczerpującego biegu lub wchodzenia po schodach.


2. Wyszczuplisz uda. Długotrwały wysiłek podczas pedałowania pozwala spalać zapasy tłuszczu, zwłaszcza na udach i pośladkach. Jeżdżąc trzy razy w tygodniu, możesz do lata zgubić nawet kilka centymetrów w ich obwodzie.


3. Wymodelujesz łydki. Smuklejsze staną się również twoje łydki. Pamiętaj tylko, by odpowiednio naciskać na pedały - palce stóp muszą być skierowane w dół. W takim ustawieniu stóp pomoże wysoko uniesione siodełko.


4. Pozbędziesz się cellulitu. Po co wydawać pieniądze na drogie kremy lub zabiegi, które zwykle przynoszą marny efekt? Jazda rowerem sprawi, że zmniejszy się tkanka tłuszczowa na udach, biodrach i brzuchu, a wówczas brzydka skórka pomarańczowa stanie się mniej widoczna, a nawet całkowicie zniknie.


5. Ujędrnisz pośladki, zyskasz płaski brzuch. Podczas pedałowania pracują również mięśnie pośladków i brzucha.


6. Wzmocnisz mięśnie grzbietu. Utrzymanie kierownicy na nierównym terenie wymaga bowiem znacznej siły, zarówno grzbietu, jak i rąk.


7. Wzmocnisz kręgosłup. Oczywiście pod warunkiem, że będziesz miała na rowerze prawidłową postawę. Kręgosłup będzie się odciążał i gimnastykował tylko wtedy, gdy będziesz jeździła w pozycji wyprostowanej. Zdrowa postawa ciała to: proste plecy, tułów tylko lekko pochylony do przodu, kolana zgięte pod kątem nie większym niż 90 stopni. Cały ciężar ciała spoczywa wówczas na siodełku. Przy nadmiernym pochyleniu, jakie wymuszają rowery górskie lub wyścigowe, możesz odczuwać bóle pleców oraz kręgosłupa w jego części szyjnej.


8. Wzmocnisz serce. Jazda rowerem zmusza do wydajniejszej pracy układ krążenia, chroniąc serce przed chorobami. Kiedy rytmicznie pedałujesz, twoje serce uspokaja się, a każdy jego skurcz jest pełniejszy. Narządy wewnętrzne są wtedy lepiej dotlenione.


9. Pokonasz nadciśnienie. Jazda na rowerze chroni przed nadciśnieniem. Jeśli je masz, rowerowe wycieczki obniżą skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi.


10. Weźmiesz cukrzycę pod kontrolę. Wysiłek fizyczny zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę. Podczas regularnej jazdy rowerem zapotrzebowanie organizmu na insulinę wyraźnie się zmniejsza. Dodatkowo ruch ułatwia zrzucenie zbędnych kilogramów, co sprzyja kontroli poziomu cukru we krwi.


11. Poprawisz oddech. Nie tylko dlatego, ze przebywasz na świeżym powietrzu i więcej tlenu dociera do twoich płuc. Wysiłek wzmacnia mięśnie biorące udział w procesie oddychania, dzięki temu oddychasz głębiej i więcej tlenu trafia do twojego organizmu.


12. Usprawnisz krążenie krwi. Jazda rowerem powoduje zwiększoną wentylację całego organizmu. W dotlenionym organizmie zwiększa się liczba uderzeń serca na minutę - krew zaczyna szybciej krążyć i w efekcie organizm otrzymuje więcej tlenu. To sprawia, że masz lepsze samopoczucie i więcej energii do życia.


13. Wzmocnisz stawy. Rytmiczne, koliste ruchy nóg pomagają rozruszać stawy, szczególnie biodrowe i kolanowe. W dodatku nie pracują one nadmiernie, mają czas na wypoczynek. Podczas jazdy twój tułów jest oparty na siodełku, zaś stawy nóg są odciążone. Dlatego na rowerze mogą jeździć nawet osoby cierpiące na bóle i zwyrodnienia stawów.


14. Uchronisz się przed osteoporozą. Myślisz, że to niemożliwe? Otóż jazda po nierównym terenie doskonale chroni przed tą chorobą. Lekkie wstrząsy poprawiają bowiem gęstość kości.


15. Poprawisz cerę. Lepsze dotlenienie organizmu, a latem także duża ilość słońca dobrze wpływają na cerę. Już po kilku wycieczkach w słoneczny dzień zauważysz, że twoja skóra stała się zdrowsza i ładniejsza


16. Unikniesz nowych żylaków. Jeśli cierpisz na żylaki, jazda na rowerze to doskonały lek na twoje problemy. Wspomaga przepływ krwi, a jednocześnie uruchamia cały system mięśniowy, przeciwdziałając zakrzepom w żyłach.


17. Pozbędziesz się stresów
. Bez względu na to, ile masz lat i w jakiej jesteś formie, rowerowa wycieczka sprawi, że poczujesz się młoda i wolna. Zapomnisz o problemach w pracy, kłótni z mężem i przypalonym obiedzie.


18. Będziesz szczęśliwa. Podczas każdego wysiłku fizycznego, a więc również jazdy na rowerze, mózg produkuje endorfiny nazywane hormonami szczęścia. Już półgodzinna wycieczka sprawi, że zaczniesz inaczej patrzeć na świat - będziesz zadowolona i odprężona. Zniknie nadmiar złej energii, wyciszą się też wszystkie negatywne emocje.


19. Spędzisz czas z rodziną i przyjaciółmi. Zamiast godzinami siedzieć przed telewizorem, zaplanujcie rowerową wycieczkę. Wspólnie spędzony czas na świeżym powietrzu jest nie do przecenienia.


20. Zwiedzisz okolice. Nawet nie wiedziałaś, że niedaleko ciebie jest taki piękny lasek, a dwie ulice dalej urocza kawiarenka. Dzięki przejażdżce rowerem poznasz lepiej okolicę, w której mieszkasz.


21. Ochronisz środowisko przed zanieczyszczeniem. Rower jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu. Wiadomo, przecież nie wydziela spalin. Pomyśl o tym, zanim wsiądziesz do samochodu lub autobusu.

Autor: Beata Biały