Rosną, by wypaść - mleczaki

Wyrznięcie się pierwszego ząbka u dziecka to ogromna radość dla rodziców. To powód do dumy, jak zrobienie pierwszego kroku czy wypowiedzenie pierwszego słowa. Mało jednak kto wie, ile zębów mlecznych ma człowiek, w jakim czasie wszystkie powinny się pojawić i jak długo mają dziecku służyć.

Wyrznięcie się pierwszego ząbka u dziecka to ogromna radość dla rodziców. To powód do dumy, jak zrobienie pierwszego kroku czy wypowiedzenie pierwszego słowa. Mało jednak kto wie, ile zębów mlecznych ma człowiek, w jakim czasie wszystkie powinny się pojawić i jak długo mają dziecku służyć.

Zdrowe dziecko będzie miało 20 zębów mlecznych. Po cztery siekacze u góry i u dołu (razem 8 zębów), dalej po jednym kle (razem 4) i po 2 zęby trzonowe; inaczej zęby od „jedynek” po „piątki”.


Korzenie zanikają

Czasem pierwsze zęby wychodzą już kilkumiesięcznym maluchom, czasem trzeba na to roku. U niektórych dzieci pojawiają się znienacka, u innych proces wyrzynania się zębów jest długi i bolesny, wiąże się ze ślinieniem, niepokojami, płaczem, bywa że pojawia się również gorączka. Zwykle zęby mleczne są mniejsze od zębów stałych i mają nieco inną barwę – biało-niebieską a nie biało-żółtą. Ząbkowanie zwykle wcześniej przebiega u dziewczynek niż u chłopców i u dzieci urodzonych w terminie niż u wcześniaków.

Wszystkie zęby mleczne wyrosną dziecku do 20 -30 miesiąca życia, a już wkrótce potem zaczynają zanikać ich korzenie. Proces ten rozpoczyna się około 4 roku życia, w dwa lata później większość maluchów zaczyna tracić swe pierwsze mleczaki. Zanikanie ich korzeni odbywa się w różnym tempie, jednak zawsze gdy zęby mleczne samoistnie wypadają są już całkowicie pozbawione korzeni.


Pożegnanie z butelką

Zęby mleczne, podobnie jak później zęby stałe mogą ulegać próchnicy. Jedną z przyczyn jej pojawienia się u małych dzieci jest zbyt długie karmienie butelką, stąd jej nazwa – próchnica butelkowa. Charakteryzuje się ona bardzo szybkim postępem i w krótkim czasie prowadzi do zniszczenia koron zębów. Najlepszym sposobem, by do niej nie dopuścić jest wczesna rezygnacja z karmienia dzieci przy pomocy butelki, najlepiej przed rozpoczęciem pierwszego roku życia, a jeśli tylko się to uda - jeszcze wcześniej.


Szczotka, pasta, kubek

Dla utrzymania zębów mlecznych w dobrym stanie niezbędna jest ich właściwa pielęgnacja. A to oznacza, że dziecko szybko trzeba uczyć właściwego szczotkowania zębów. Zanim będzie jednak w stanie samo wykonać tę czynność można przecierać pierwsze ząbki gazikiem zamoczonym w ciepłej wodzie. Później, stopniowo, trzeba opiekę nad zębami powierzać dziecku – uczyć je technik prawidłowego szczotkowania dobrze dobraną i często wymienianą szczoteczką.

Pamiętać przy tym trzeba, że dziecko, zwłaszcza maleńkie, nie od razu będzie umiało dobrze wykonać polecenie, dlatego warto być przy dziecko za każdym razem, kiedy zabiera się do mycia zębów. Nie warto też ulegać dziecięcym namowom, by kupować kolorowe i pachnące pasty, lepiej o podpowiedź poprosić stomatologa przy okazji wizyty z dzieckiem. Taki wczesny kontakt z dentystą jest wskazany nawet w przypadku dzieci, które mają doskonale zdrowe zęby, warto je bowiem przyzwyczaić do systematycznej kontroli stomatologicznej.

Autor: Małgorzata Januchowska