Rodzina migreny, czyli o bólu głowy

Każdego z nas czasem boli głowa. Nie każdy jednak ból możemy nazwać migreną.

Każdego z nas czasem boli głowa. Nie każdy jednak ból możemy nazwać migreną.

Lekarze diagnozują najczęściej trzy rodzaje bólów głowy. Każdy z nich może nam zacząć dokuczać. Poznaj swój ból, odkryj jego przyczyny i naucz się z nim walczyć.


Ból napięciowy - spowodowany zbyt długim przeciążeniem mięśni szkieletowych szyi, karku i barków. Boli nas głowa, ponieważ zbyt długo przebywaliśmy w jednej pozycji, na przykład przy komputerze. Ból napięciowy wywołują również zbyt silne emocje, agresja, zmęczenie... Objawia się on uczuciem uciskania czaszki, narasta stopniowo po obu stronach głowy. Trwa od kilku godzin... do paru dni.


Ból klasterowy - nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje, ale najczęściej dopada mężczyzn. Nie do końca też poznano jego przyczyny. Pojawia się nagle. Obejmuje okolice skroni, oczodołu i policzka. Jest silny i rwący przechodzi po kilkunastu minutach, tak samo gwałtownie jak się pojawił.


Ból migrenowy - na temat tego bólu powstają różne teorie. Najczęściej lekarze wskazują na naczyniowe powody
powstawania tego bólu. Zaburzone jest rozkurczanie i kurczenie się naczyń krwionośnych.


Ból głowy - obojętnie w jaki sposób odczuwany, nie powinien być lekceważony. To lekarz powinien nas dobrze zdiagnozować i wykryć przyczynę dolegliwości, a nie leczyć bóle głowy objawowo. Przy uporczywych bólach głowy najczęściej konieczna będzie konsultacja neurologiczna. Leczenie się na własną rękę w takich przypadkach jest niebezpieczne, gdyż ból może sygnalizować wiele groźnych chorób, z którymi sami sobie nie poradzimy: guza mózgu, tętniaka, nadciśnienie tętnicze, schorzenia wątroby, choroby nerek, czy przewlekłe stany zapalne zatok, uszu, zębów i oczu.


Jak unikać bólu?

Wielu z nas może uniknąć bólów głowy. Wystarczy tylko nieco zmienić styl życia. Regularne posiłki - dostarczają organizmowi odpowiedniej ilości cukru w odpowiednim czasie. Niedocukrzenie może spowodować obkurczenie naczyń krwionośnych w mózgu i w konsekwencji ból głowy. Nie bez powodu troskliwe mamy i lekarze
powtarzają - nie wychodź z domu zanim nie zjesz śniadania. W ciągu dnia trzeba zjadać przynajmniej pięć małych posiłków.


Wietrz mieszkanie - Przebywanie w dusznym pomieszczeniu grozi niedotlenieniem mózgu. Na początku coraz częściej ziewamy, potem ból rozsadza nam głowę. Dlatego trzeba regularnie otwierać okna i w domu i w pracy, by się dotlenić.


Witamina B oraz magnez - Napięcie psychiczne i stres często powodują bóle głowy. Dlatego warto nie tylko nauczyć się odprężać po ciężkim dniu, a także regularnie dostarczać organizmowi witaminę B oraz magnez. Wcale nie trzeba łykać pastylek, wystarczy zrównoważona dieta.

Witaminę B znajdziemy w jajach, serach, mięsie, bananach, orzechach, pełnoziarnistym pieczywie, ciemnym pieczywie i w drożdżach.

Najbogatsze w magnez są natomiast: nasiona soi, białej fasoli, grochu i ciecierzycy, ma go koperek i natka pietruszki. Źródłem tego pierwiastka są też ryby (zwłaszcza łosoś i pstrąg), sałata i rzeżucha, jabłka jedzone ze skórką, soki: pomidorowy, marchwiowy i czerwonych buraków, kiełki i zarodki pszenne oraz kurki (grzyby).


Dobry sen - Po źle przespanej nocy najczęściej boli nas głowa tuż nad oczami. Dlatego warto zadbać o sen. Kłaść się zawsze o jednej porze do niezbyt miękkiego łóżka w wywietrzonym pomieszczeniu.


Siedzenie w pracy - Jeśli masz pracę siedzącą, trzeba zadbać o dobre krzesło. Powinno być dobrane do wzrostu i wysokości biurka. Od czasu do czasu trzeba wstać i po prostu poprzeciągać się.

Autor: Wiesława Ziemiańska