Remontowy koszmar?

Wyremontowany dom czy też mieszkanie sprawia wiele radości. Wszystko jest nowe, świeże, ładne. Zanim jednak owa radość i satysfakcja nastąpi, trzeba przejść przez piekło, czyli remont. Jak sobie z nim poradzić?

Wyremontowany dom czy też mieszkanie sprawia wiele radości. Wszystko jest nowe, świeże, ładne. Zanim jednak owa radość i satysfakcja nastąpi, trzeba przejść przez piekło, czyli remont. Jak sobie z nim poradzić?

W zależności od skali remontu i umiejętności domowników, czasami decydujemy się sami przybrać rolę „złotej rączki”, a czasami korzystamy z profesjonalnej ekipy remontowej.


Znaleźć fachowców…

O tym czy faktycznie jest ona profesjonalna czy też nie okazuje się dopiero podczas remontu. Jeśli wspólnie z domownikami ocenicie, że remont wymaga znaczącego wsparcia fachowców, warto zrobić mały wywiad środowiskowy. Znaleźć profesjonalistów nie jest łatwo dlatego najlepiej trafić na nich z polecenia osoby trzeciej. Pomyśl kto z twoich znajomych bądź rodziny, mieszkających niedaleko, przeprowadzał ostatnio remont. Warto zapytać czy byli z ekipy remontowej zadowoleni i, jeśli tak, poprosić o numer telefonu. Jeśli nie udało się znaleźć fachowców w ten sposób, pozostaje znalezienie firmy przez ogłoszenia, np. w prasie lub Internecie.

Warto podpisać szczegółową umowę co powinno być w mieszkaniu lub domu zrobione, jaki jest oczekiwany efekt oraz ile będzie kosztowała usługa.


Kłótnie o kolor ścian

Przy remoncie trudny może być również wybór szczegółów dotyczących pożądanego efektu. Raczej nie z powodu braku towarów na półkach, a innych upodobań domowników. Co zrobić, gdy mąż chce ściany zielone, a ty niebieskie? Dziecko chce do pokoju łóżko z ramą drewnianą, a nie metalową? Najlepiej przed rozpoczęciem remontu ustalić wszystkie szczegóły z domownikami. Czasami trzeba pójść na kompromis. Jeśli nie możesz dogadać się z mężem odnośnie mebli i koloru ścian w dwóch pokojach, możecie ustalić, że do jednego pokoju wybiera on, a do drugiego ty lub ty wybierasz meble, a on kolor ścian.

Dziecku dobrze jest dać możliwość wyboru jak będzie wyglądał jego pokój. W końcu to ono będzie tam spędzało czas i ważne, by czuło się dobrze. Oczywiście, jako rodzice, macie prawo nie godzić się na kontrowersyjne rozwiązania (np. przestawianie ścian) lub wymagania przekraczające możliwości budżetowe, jakie chcecie na remont przeznaczyć.

Remont, mimo, że jest czasem trudnym, wnosi wiele pozytywnego w codzienną domową rutynę. Dlatego warto być cierpliwym i rozsądnie go przetrwać. A porządki poremontowe zamienić w rodzinną zabawę integracyjną.

Autor: Oprac.AŁ