​Refluks – objawy. Czym jest choroba refluksowa?

Refluks przełyku to silne, nawracające i powodujące stany zapalne błony śluzowej zwracanie zawartości żołądka do przełyku. Przyczyną tego stanu jest osłabienie mięśnia zwieracza przełyku. Objawy refluksu to m.in. zgaga, puste i kwaśne odbijanie, pieczenie w nadbrzuszu, palenie w przełyku.

Refluks przełyku to silne, nawracające i powodujące stany zapalne błony śluzowej zwracanie zawartości żołądka do przełyku. Przyczyną tego stanu jest osłabienie mięśnia zwieracza przełyku. Objawy refluksu to m.in. zgaga, puste i kwaśne odbijanie, pieczenie w nadbrzuszu, palenie w przełyku.

Refluks przełyku – inaczej inaczej refluks żołądkowo-przełykowy bądź choroba refluksowa przełyku – nasila się w ułożeniu na wznak; podczas pochylania się; podczas parcia; po tłustym lub ciężkim posiłku.


Czytaj też: Czego nie wiesz o… preparatach na trawienie


Refluks – objawy

Najczęstszym objawem choroby refluksowej przełyku jest zgaga, czyli uczucie pieczenia lub uczucie palenia w przełyku (ponad 80 proc. pacjentów walczących z refluksem skarży się właśnie na ten objaw) i ból w klatce piersiowej, który często mylnie łączymy z chorobą niedokrwienną serca.


Do objawów refluksu, które wymagają szybkiej diagnostyki, należą: uczucie trudności przy połykaniu i bolesne połykanie.


Najczęstszym objawem choroby refluksowej przełyku jest zgaga, czyli uczucie pieczenia lub uczucie palenia w przełyku.


Objawy refluksowa – objawy

  • zgaga;
  • kwaśne odbijanie;
  • ból w nadbrzuszu;
  • pieczenie w przełyku;
  • chrypka;
  • suchy kaszel;
  • ból w klatce piersiowej.


Zgagę wywołać mogą m.in.: alkohol, herbata, cola, czekolada, owoce cytrusowe, ciasto drożdżowe, pomidory, ostre przyprawy i tłuste jedzenie.


Kompendium wiedzy: Refluks żołądkowo-przełykowy – objawy i leczenie. Co na zgagę?


Choroba refluksowa przełyku – leczenie

W sytuacji refluksu lekarz zleca najczęściej przyjmowanie leków, które hamują wydzielanie kwasu solnego. Podobnie będzie, gdy pojawiać się będą sporadyczne napady zgagi, które mogą, ale nie muszą, oznaczać choroby refluksowej. W takim przypadku pacjent w odpowiednie preparaty może zaopatrzyć się sam, pamiętając, że konieczność przyjmowania ich dłużej niż przez 14 dni z rzędu, powinna zmusić go do wizyty u lekarza.


Czytaj też: Ból głowy od żołądka. Czy niestrawność może być przyczyną bólu głowy?


Choroba refluksowa przełyku – zapobieganie

Przede wszystkim warto ograniczyć spożywanie słodkich i tłustych produktów, ponieważ pobudzają one wydzielanie hormonów zmniejszających napięcie mięśnia zwieracza przełyku, którego osłabienie jest powodem refluksu (funkcję zwieracza upośledzają też niektóre leki, w tym popularne niesteroidowe leki przeciwzapalne).


Samą zgagę natomiast wywołać mogą np. alkohol, herbata, cola, czekolada, owoce cytrusowe, ciasto drożdżowe, pomidory, ostre przyprawy i tłuste jedzenie.


Czytaj też: Dziurawy żołądek


/fot. pixabay

Autor: Joanna Grzegorzewska / Jacek Krajl