Ratunku, nowa praca!

Nowa praca zawsze wiąże się ze stresem. Ludzie boją się tego, co nieznane, dlatego w głowie rodzą się wątpliwości. Czy podołam nowym obowiązkom? Jak ocenią mnie inni? Jak się zachować?

Nowa praca zawsze wiąże się ze stresem. Ludzie boją się tego, co nieznane, dlatego w głowie rodzą się wątpliwości. Czy podołam nowym obowiązkom? Jak ocenią mnie inni? Jak się zachować?

Pierwsze wrażenie

Współpracowników się nie wybiera i czy się tego chce czy nie, trzeba z nimi spędzać znaczną część dnia. Dlatego warto budować dobre relacje w pracy. Jest to szczególnie trudne, gdy przychodzi się do nowego zespołu, który zna się już od dłuższego czasu. O czym warto pamiętać, by od pierwszych dni zacząć dobre relacje ze współpracownikami?

Przywitaj się. Koniecznie przedstaw się nowym koleżankom i kolegom. Nie tylko tym, z którymi przypadło ci siedzieć w pokoju. Oczywiście w przypadku firmy zatrudniającej 1000 osób, nie jesteś w stanie wszystkim podać rękę. Jednak już w ciągu pierwszych dni dowiesz się z kim będziesz współpracować. Warto zapoznać się z tymi osobami, powiedzieć, że jesteś nowym pracownikiem i czym będziesz się zajmować. Jeśli twoja praca ma charakter biurowy, a nie jesteś w stanie dotrzeć do wszystkich pracowników osobiście, warto zastanowić się nad wysłaniem maila powitalnego. Najlepiej jednak ustalić to z przełożonym, gdyż różna jest specyfika firm. W niektórych w imieniu nowego pracownika robią to przełożeni, dział HR lub komunikacji wewnętrznej.

Zrób coś dla zbudowania dobrej atmosfery. Z okazji rozpoczęcia nowej pracy możesz na przykład przynieść współpracownikom słodki poczęstunek. Zainteresuj się również kto się czym zajmuje i postaraj się zapamiętać ich imiona. Lepiej, jeśli drugiego dnia przyznasz się, że zapomniałeś jak koleżanka ma na imię i poprosisz o przypomnienie, niż będziesz zwracać się do niej bezosobowo, czekając aż ktoś wypowie jej imię. Niech współpracownicy widzą twoje zaangażowanie zarówno w relacje interpersonalne, jak i wykonywanie swoich obowiązków.

Zapytaj o panujące zasady. Nikt nie lubi, gdy nowo przybyła do pracy osoba się rządzi. Współpracownicy na pewno zbudowali, zarówno świadomie, jak i nie, zasady, które obowiązują w biurze. Mimo, że są niepisane i niewymagane przez pracodawcę, warto zapoznać się z kulturą nowej organizacji. Czy trzeba przynieść swoją kawę i kubek, czy są ogólnodostępne? Kto sprząta wspólną kuchnię? Jak wyglądają przerwy? Jak pracownicy komunikują się między sobą?

Być może pracownikom potrzebna jest cisza, by się skupić i istnieje niepisana reguła, żeby nie odzywać się poza przerwami. Oczywiście nie jesteś w stanie o wszystko wypytać, dlatego część rzeczy po prostu zaobserwuj w ciągu pierwszych dni i postaraj się do nich przystosować lub porozmawiać o tym z pracownikami.


Nowe wyzwania

Z dużym stresem wiąże się również podjęcie nowych obowiązków. Przy ich przekazywaniu warto pytać o jak najwięcej szczegółów. Masz prawo pytać o wszystko, tym bardziej jako nowy pracownik. Przełożony nie powinien odbierać tego jako brak umiejętności. Im lepiej zapoznasz się z firmą, tym bardziej będziesz przygotowany do realizacji zadań. Lepiej zapytać i wykonać je dobrze niż bazować na domysłach i już w pierwszym miesiącu wykonać coś źle.

Autor: Oprac.AŁ