Rak szyjki macicy wciąż groźny

Eksperci apelują o głosowanie na program profilaktyki raka szyjki macicy. Codziennie 10 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a 5 umiera z jego powodu. 

Eksperci apelują o głosowanie na program profilaktyki raka szyjki macicy. Codziennie 10 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a 5 umiera z jego powodu. 

O głosy poparcia dla Narodowego Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy apelują do społeczeństwa eksperci z polskiej koalicji na rzecz walki z tym nowotworem. Ma on pomóc ograniczyć zachorowania i umieralność Polek z powodu raka szyjki o połowę do 2020 r. Program opracowywany przez Polską Koalicję na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy zostanie w grudniu 2011 r. złożony w Ministerstwie Zdrowia.

 

Działaniom koalicji, powołanej przez ponad 50 partnerów społecznych, przyświeca hasło „Niech żyją kobiety!". Dotychczas na jej stronie internetowej (www.koalicjaRSM.pl) oddano ponad 3,5 tys. głosów. Poparcie dla działań koalicji wyrazili m.in.: pisarka Katarzyna Grochola, dr Irena Eris, dziennikarki Katarzyna Dowbor i Jolanta Fajkowska oraz posłanka Beata Małecka-Libera.

 

„Bardzo zachęcam do poparcia postulatów Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy, ponieważ każdy głos zwiększa szanse na poważną społeczną dyskusję i wprowadzenie Narodowego Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy" - mówi prof. Ryszard Poręba, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i przewodniczący Rady Programowej Koalicji.

 

Codziennie 10 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a 5 umiera z jego powodu. Większość z nich do kobiety poniżej 50. roku życia. Tymczasem eksperci koalicji podkreślają, że żadna kobieta nie musi umrzeć na ten nowotwór. Niezbędne jest jednak regularne, co najmniej raz na trzy lata, wykonywanie cytologii, która pozwala wykryć ten nowotwór w postaci przedinwazyjnej, kiedy można go w pełni wyleczyć. W Polsce od pięciu lat realizowany jest program bezpłatnych badań cytologicznych dla kobiet w wieku 25-59 lat, ale zgłasza się nie zaledwie jedna czwarta uprawnionych pań.

 

Od kilku lat istnieje też możliwość zaszczepienia się przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który odpowiada za większość przypadków raka szyjki. Obecnie szczepienia te są zalecane dziewczętom przed inicjacją seksualną. W Polsce nie są obowiązkowe i refundowane, ale w niektórych gminach finansują je samorządy.

 

Autor: PAP - nauka w Polsce