Rak jajnika - profilaktyka

Polki wiedzą niewiele na temat raka jajnika i metod wczesnego wykrywania tego nowotworu. 

Polki wiedzą niewiele na temat raka jajnika i metod wczesnego wykrywania tego nowotworu. 

Polki myślą, że cytologia raz na trzy lata jest badaniem, które może uchronić je przed rakiem jajnika lub pomóc w jego wczesnym wykryciu. Tymczasem pomaga ona wykrywać różne zmiany w obrębie szyjki macicy, ale nie w jajniku. Badaniem, które zwiększa wczesną wykrywalność raka jajnika jest regularnie wykonywane USG dopochwowe. Powinno się je wykonywać raz w roku. Koszt takiego badania waha się od 100 do 150 zł.

 

Rak jajnika jest piątym, pod względem częstości występowania, nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. Uważany jest za "cichego zabójcę kobiet", bo śmiertelność z jego powodu, mimo postępów w medycynie, ciągle jest bardzo wysoka. Wynika to przede wszystkim z faktu, że wczesne objawy tego nowotworu są mało specyficzne i mogą być symptomami innych, mniej poważnych schorzeń. Dlatego chorobę wykrywa się z reguły w stadium zaawansowanym, gdy towarzyszy jej wodobrzusze, tj. nagromadzenie płynu w jamie otrzewnej. Jednak wówczas szanse na wyleczenie są znacznie mniejsze.

 

Panie raz w roku powinny też zrobić badanie krwi, badanie u ginekologa, cytologię, badanie piersi, USG dopochwowe i wizytę u dentysty. 

Autor: Świat Zdrowia