Pulsoksymetr - test na wady serca

Szybki i tani test może ocalić życie dzieci urodzonych z wadami serca.

Szybki i tani test może ocalić życie dzieci urodzonych z wadami serca.

Wrodzone wady serca - na przykład ubytki przegród oddzielających poszczególne jamy serca lub defekty zastawek - zdarzają się przeciętnie u jednego dziecka na 145 urodzonych. Wady te rozpoznawane są zwykle dzięki badaniu USG w czasie ciąży lub osłuchiwaniu serca po urodzeniu - jednak wielu nieprawidłowości nie udaje się wykryć w ten sposób.

 

Wady serca pogarszają skuteczność działania układu krążenia, co prowadzi do obniżenia zawartości tlenu we krwi. Przeprowadzone przez lekarzy z sześciu brytyjskich szpitali na 20 055 noworodkach badania wykazały, że pomiar zawartości tlenu we krwi pozwalał diagnozować wady skuteczniej niż inne dostępne badania - wykryto 75 proc. wad, a w połączeniu z pozostałymi technikami - do 92 proc. Jeśli poziom tlenu był zbyt niski lub też różnił się przy pomiarze dotyczącym dłoni i stóp, lekarze podejrzewali wadę i zlecali dalsze szczegółowe badania. Większość wad daje się naprawić operacyjnie.

 

Do trwającego tylko kilka minut pomiaru wystarczy proste, używane już od 20 lat urządzenie - pulsoksymetr, które mierzy poziom tlenu i tętno poprzez nienaruszoną skórę. Małe, zakładane na palec pulsoksymetry kosztują kilkaset złotych, bardziej wyrafinowane modele - kilka tysięcy.

Autor: PAP