Ptasie radio

Są piękne i kolorowe, a czasem drobne, szare, ale za to ładnie śpiewają. Jeszcze inne potrafią gadać po ludzku. Ptaki egzotyczne to świetni towarzysze człowieka. Ale warto wiedzieć, jaki ptaszek najłatwiej dopasuje się do naszego stylu życia, a któremu trzeba poświęcić mnóstwo czasu, troski i pieniędzy.

Są piękne i kolorowe, a czasem drobne, szare, ale za to ładnie śpiewają. Jeszcze inne potrafią gadać po ludzku. Ptaki egzotyczne to świetni towarzysze człowieka. Ale warto wiedzieć, jaki ptaszek najłatwiej dopasuje się do naszego stylu życia, a któremu trzeba poświęcić mnóstwo czasu, troski i pieniędzy.

Hodujemy je od czasów starożytnych. Archeolodzy znajdowali wizerunki papug w grotach, w których żył człowiek przed tysiącami lat. Były obiektami kultu, uważano je za istoty boskie, symbol wiedzy i mądrości. Ptaki dają nam bardzo dużo radości. Reagują na zainteresowanie człowieka, potrafią domagać się kontaktu. Są wspaniałymi towarzyszami dla osób mieszkających samotnie. Bardzo przywiązują się do właścicieli i usiłują nawiązać z nimi kontakt. Odpowiadają śpiewem, gdy się z nimi rozmawia. Niektóre gatunki umieją doskonale naśladować ludzką mowę i szybko jej się uczą. Obserwacja zwyczajów i życia rodzinnego ptaków uwrażliwia nas na otaczającą przyrodę.


Troskliwości dla kanarka!

– Hodowla ptaków to wspaniałe hobby – mówi Andrzej Kruszewicz, doktor weterynarii, ornitolog, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. – Zanim jednak zdecydujemy się na nią, warto wiedzieć, jaki gatunek będzie dla nas najodpowiedniejszy. Przed zakupem musimy poczytać informacje w internecie, kupić książki o hodowli, porozmawiać ze sprzedawcami w sklepach zoologicznych. Nigdy nie kupujmy ptaków, które pochodzą z niewiadomego źródła, na targach zwierząt i bazarach. Mogą one być sprowadzane i hodowane nielegalnie.

Warto pamiętać, że osoby które cierpią na alergię, powinny się zastanowić nad decyzją zakupu ptaka. Uczulenia występują zazwyczaj u osób hodujących gołębie i drób, ale także są alergie na kanarki czy papugi. – Wylinki powstające przy zmianach upierzenia i ptasie odchody mogą uczulać – dodaje dr Kruszewicz. – Dla alergików szczególnie niebezpieczne mogą być duże gatunki papug i kakadu. Posiadają one bowiem kruche tzw. pudrowe pióra służące do pielęgnacji innych. Ptaki rozkruszają je dziobem i rozprowadzają powstały proszek w brudnych miejscach. Stosunkowo mało alergizują amazonki i papużki faliste.

W hodowli ptaków bardzo ważny jest też czas, który możemy im poświęcić. To nie zabawki, tylko żywe stworzenia wymagające pielęgnacji, opieki i towarzystwa. Nie kupujmy ptaków, jeśli w domu mamy małe dzieci, lubimy głośno słuchać muzyki, dużo pracujemy lub wychodzimy na dłużej. Ptaki często są przez właścicieli skazywane na samotność, źle żywione, zaniedbane i pozostawione samym sobie. Zdarza się, że ruchliwe i wesołe papużki przetrzymywane są w zbyt ciasnych klatkach. Tym samym odbiera się ptakom to, co dla nich najważniejsze: możliwość lotu, społecznych zachowań i chęć do życia. Tymczasem widok apatycznego czy znerwicowanego ptaka może budzić niechęć właściciela, który jeszcze bardziej zaniedbuje stworzenie i tak koło się zamyka. Dlatego klatki powinny być odpowiednio dobrane do gatunku, a gatunek do nas.

Często marzymy o kanarku, bo wiemy, że pięknie śpiewa, albo o papudze, bo jest bajecznie kolorowa. Tymczasem wymagają one bardzo troskliwej opieki. – Kanarki są wrażliwe na urazy, przechłodzenie, nie wolno stawiać klatek w mocno wietrzonych pomieszczeniach – mówi dr Kruszewicz. – Każdy błąd dietetyczny może skutkować ciężką chorobą. Tym, którzy dopiero zaczynają hodowlę ptaków, polecam zeberki. Te małe ptaszki wciąż pozostają pod wieloma względami niedoceniane. Zeberki są odporne na choroby, łatwo się rozmnażają, pokarm dla nich jest tani i prosty. Może nie są tak bajecznie kolorowe jak papugi, nie śpiewają jak kanarki, ale są za to pełne temperamentu, sprytne i pomysłowe. Zeberka w domu starszych, samotnych ludzi doskonale rozbawi i da wiele radości.

Spokojniejsze są mewki japońskie. Gatunek jest wytrzymały i mało wymagający, może być więc trzymany praktycznie przez każdego, nawet całkiem początkującego hodowcę. Mewki dobrze czują się zarówno w wolierach, jak i klatkach. Doskonale sprawdzają się jako „rodzice zastępczy” dla jaj i piskląt innych gatunków.

Z kolei papużki faliste i nierozłączki łatwo się oswajają. Trzyma się je dwie lub kilka, gdyż są to zwierzęta stadne. Papużki faliste są najtańszymi z papug. Mają one zdolność naśladowania mowy człowieka, gwizdu czy melodyjek. Potrafią opanować nawet do 600 słów. Są mało wymagające i odporne, ale trzeba je oswajać, poświęcać dużo czasu i uwagi. Jeśli więc nie mamy zbyt wiele czasu dla pojedynczej oswojonej papużki, lepiej kupić parę. Papużki faliste dobrze rozmnażają się w naszych domach.

Duże gatunki papug i kakadu to ptaki dla wytrawnych hodowców, którzy mają już wiedzę i doświadczenie. Nie lubią samotności, więc nie możemy zostawiać ich na dłużej.

Modne są też gwarki, ale to ptaki drogie i wymagające odpowiedniej hodowli. W przeciwieństwie do papug, które są ziarnojadami, gwarki to miękojady. Ich pożywieniem są głównie owoce i owady. Ich utrzymanie stało się łatwiejsze, od kiedy w handlu pojawiły się specjalne granulaty i miękkie pokarmy dla gwarków. Nie trzeba już dostarczać im świeżych owadów, ale utrzymanie czystości w klatce wymaga wielu poświęceń. Gwarki roztrząsają spożywane pokarmy, a ich odchody mają płynną konsystencję. Jednak nie mają sobie równych, jeśli chodzi o zdolności naśladowcze. Nie są jednak tak inteligentne jak papugi i nie przywiązują się zbytnio do właścicieli.


Więcej światła, trochę wody

W hodowli ptaków w domu bardzo ważne są: utrzymanie czystości i odpowiednie naświetlenie. Ptaki potrzebują światła słonecznego, więc klatkę należy ustawić w takim miejscu, które zapewni odpowiednią jego ilość. Jeśli chcemy, aby ptaki były zdrowe i posiadały piękne upierzenie, musimy dbać o czystość w pojemnikach na pokarm. Najlepiej przemywać naczynka codziennie, aby nie zagnieździły się w nich bakterie. Ptakom podajemy tyle pokarmu (zazwyczaj mieszanki ziaren), ile zdążą zjeść przez cały dzień, żeby nic nie zostawało, ani żeby im nie brakowało. Aby miały piękne upierzenie i były odporne na choroby dodajemy do pokarmu witaminy (w ziarnkach lub tran) oraz owoce. Klatkę i wolierę należy codziennie czyścić z odchodów. Dla gatunków, które lubią się kąpać, warto umieścić w klatce baseniki z wodą.

Konsultacja doktor Andrzej Pruszewicz

Autor: Joanna Bartoszewicka