Psychoterapia poznawczo-behawioralna - sprawdzona metoda leczenia depresji

Na czym polega psychoterapia poznawczo-behawioralna i jakie metody terapeutyczne się w niej stosuje, wyjaśnia psycholog i psychoterapeutka *Natalia Kocur.

Na czym polega psychoterapia poznawczo-behawioralna i jakie metody terapeutyczne się w niej stosuje, wyjaśnia psycholog i psychoterapeutka *Natalia Kocur.

Depresja to choroba, a każda nieleczona choroba rozwija się i powoduje coraz większy ból i cierpienie. Cierpienie związane z depresją dotyczy nie tylko osoby chorej, ale i jej otoczenia – rodziny i bliskich. Należy więc działać niezwłocznie, bo dzięki wsparciu i pomocy specjalistów – lekarzy i psychoterapeutów – można skutecznie i bezpiecznie poradzić sobie z depresją.


>>> TEST "Inwentarz Depresji Becka" w ocenie nastroju osób zdrowych i chorych


Sprawdzoną metodą leczenia depresji jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. W tym podejściu przyjmuje się, że u podstaw depresji leżą głęboko zakorzenione, negatywne przekonania pacjentów na swój temat, na temat świata i przyszłości oraz niefunkcjonalne sposoby reagowania na te przekonania.


>>> Jak rozpoznać i leczyć depresję


Na czym polega psychoterapia poznawczo-behawioralna i jakie metody terapeutyczne się w niej stosuje, wyjaśnia psycholog i psychoterapeutka Natalia Kocur.

W pierwszym etapie terapii dążymy do tzw. aktywizacji pacjenta. Rozpoczynamy od przyjrzenia się temu, jak wygląda jego zwyczajny dzień. Najczęściej jest to kilkanaście godzin wypełnionych smutkiem, zmęczeniem, przygnębiającymi myślami i minimalną aktywnością. Następnie porównujemy ten dzień z dniami sprzed choroby i wyznaczamy wspólnie z chorym działania, które chcemy przywrócić. Są to proste czynności, np. zrobienie sobie herbaty, oglądanie telewizji, słuchanie muzyki czy pościelenie łóżka. Wszystko dzieje się powoli, małymi krokami i z pełną aprobatą chorego.


>>> Nowa choroba psychiczna na liście WHO. W Polsce może chorować ponad 2 miliony osób


Kiedy już osiągniemy postępy w codziennej aktywności (dzięki czemu pacjentowi wraca również nieco energii i chęci życia), zaczynamy pracę nad niefunkcjonalnymi przekonaniami i założeniami chorego. Do tego celu wykorzystujemy techniki restrukturyzacji poznawczej, czyli zastępujemy szkodzące pacjentowi przekonania takimi, które będą mu służyć. Stosujemy też eksperymenty behawioralne, czyli kreowanie sytuacji, w których chory testuje swoje przekonania i uczy się nowych sposobów reagowania na znane sobie okoliczności.


>>> Naturalne antydepresanty. Dieta na depresję i poprawienie nastroju


W tym podejściu terapeutycznym przyjmujemy, że to pacjent wyznacza tempo i sposoby realizacji kolejnych etapów terapii, bo to on zna siebie najlepiej i to on będzie musiał radzić sobie z różnymi sytuacjami życiowymi po zakończeniu terapii. Terapeuta nie narzuca pacjentowi konkretnych rozwiązań, lecz wspólnie z nim ustala, z których skorzystać. Dotyczy to również wykorzystania wsparcia bliskich osób w procesie terapii. Razem z pacjentem można ustalić rolę bliskich w terapii i zaangażować ich w specyficzne działania, np. jako kompanów codziennych aktywności albo uczestników eksperymentów behawioralnych.


Niemniej zasadą terapii poznawczo-behawioralnej jest nauczenie pacjenta samodzielnego radzenia sobie z chorobą, wyposażenie w amunicję, która wzmocni go przed atakiem depresji w przyszłości.


>>> Antydepresanty - rodzaje, zastosowanie, działanie, skutki uboczne. Antydepresanty a ciąża

*Natalia Kocur, psycholog, psychoterapeutka w nurcie poznawczo-behawioralnym. Mieszka i praktykuje w Warszawie. Prowadzi psychoterapię indywidualną oraz stronę internetową zawierającą informacje na temat zaburzeń lękowych i technik samopomocy www.pokonajlek.pl.

Autor: Anna Komorowska