Przypudruj nosek

Nie powinno go zabraknąć w żadnej kobiecej torebce. Matuje i rozświetla, a także poprawiają makijaż. Już w starożytności kobiety używały pudru przygotowanego z pyłu, mąki, kredy, czy zmiażdżonych pereł.

Nie powinno go zabraknąć w żadnej kobiecej torebce. Matuje i rozświetla, a także poprawiają makijaż. Już w starożytności kobiety używały pudru przygotowanego z pyłu, mąki, kredy, czy zmiażdżonych pereł.

Pudry doskonale matują twarz, zapobiegając świeceniu się skóry. Są wygodne i szybkie w użyciu. Powodują efekt świeżości i sprawiają, że cera staje się atłasowa. Pochłaniają nadmiar tłuszczu i wygładzają powierzchnię skóry, nie obciążając jej przy tym nadmiernie. W zależności od rodzaju dają efekt satynowy lub matowy. Niektóre zawierają substancje pielęgnujące lub odbijające światło. Do tego utrwalają makijaż i mogą być stosowane praktycznie do każdej cery.


Różne rodzaje

Pudry sypkie nakłada się pędzlem. Ich wadą jest to, że są niewygodne w użyciu.
W kamieniu (inaczej prasowane) są dobre do poprawek makijażu w ciągu dnia. Nakłada się je za pomocą gąbki lub puszka, który pozostawia na cerze nieco grubszą warstwę niż gąbka.

W kulkach to tzw. perełki lub kuleczki pudrowe, zazwyczaj w kilku różnych odcieniach. Zmieszanie ich barw ma służyć powstaniu jeszcze innej, wyrównującej koloryt karnacji. Doskonale rozświetla również cerę.

Mineralne – są stosunkowo od niedawna na rynku. Produkowane są wyłącznie z naturalnych minerałów, takich jak – tlenki cynku i żelaza, dwutlenek tytanu czy mika. Nie zawierają konserwantów i często lepiej kryją niż pudry tradycyjne.


Jak stosować?

Do nakładania pudru służą gąbkowe aplikatory lub pędzle. Te drugie dają delikatniejszy efekt i raczej nie zostawiają smug. Powinny być miękkie, duże i wykonane z naturalnego włosia. Zarówno pędzel, jak i gąbkę należy systematycznie prać. W przeciwnym razie osadzi się na nich kurz i rozwiną bakterię.

Puder najpierw należy nałożyć na centralną część czoła, nos i policzki. Następnie delikatnie rozetrzeć go pędzlem na pozostałą część twarzy. Należy go rozprowadzać zgodnie z kierunkiem wzrostu włosków na twarzy, by ich nie uwidaczniać.


Nie można stosować zamiennie pudru z podkładem. W przeciwieństwie do tego drugiego, puder nie posiada właściwości maskujących przebarwienia czy kryjących krosty.

Autor: Oprac.AŁ