Przyjaciel z korzeniami - kwiaty w domu

Rośliny, które hodujemy w domu są nie tylko piękne, są też pożyteczne. Oczyszczają powietrze z toksyn, tłumią hałas i kojąco wpływają na nasze zmysły.

Rośliny, które hodujemy w domu są nie tylko piękne, są też pożyteczne. Oczyszczają powietrze z toksyn, tłumią hałas i kojąco wpływają na nasze zmysły.

Rośliny mogą dodać urody każdemu wnętrzu. Nie potrzeba na nie wiele pieniędzy, wystarczy trochę starań, a pięknie odpłacą się nam za pielęgnację.

Badania wykazały, że rośliny pokojowe:

- stwarzają we wnętrzu środowisko podobne do naturalnego;

- oczyszczają i nawilżają powietrze (absorbują alergeny, redukują związki toksyczne, np. pochodzące z farb czy wykładzin);

- tłumią hałas (zwłaszcza okazy o dużych liściach).

Żeby wybrać do domu kwiaty, trzeba je najpierw poznać. Kierujmy się nie tylko ich urodą, ale i właściwościami.


Bromeliowate i orchidee - w odróżnieniu od innych roślin, przetwarzają dwutlenek węgla na tlen w nocy, a nie w dzień. Dzięki temu są to idealne rośliny do sypialni.


Dracena wonna – kwiaty tej rośliny mają miły, pobudzający zmysły zapach. Powinna stać w półcieniu lub słońcu.


Skrzydłokwiat - jest to roślina, która najlepiej ze wszystkich usuwa toksyny z powietrza. Wydziela dużo wilgoci, świetnie sprawdza się w suchych mieszkaniach


Schefflera - zalecana jest przede wszystkim do pomieszczeń centralnie ogrzewanych i z klimatyzacją. Lubi wodę, oddaje ją w 97 proc., dzięki czemu powietrze ma optymalną wilgotność.


Nephrolepis - oczyszcza powietrze z wielu szkodliwych substancji i wspaniale nawilża otoczenie.


Rośliny do biura

Pracownicy biur często skarżą się na bóle głowy, suche gardło, problemy ze skórą, kaszel czy podrażnienie oczu. Dolegliwości te prowadzą do utraty koncentracji i częstszych zwolnień chorobowych. Rośliny doniczkowe pomogą nam oczyścić i nawilżyć powietrze. W biurach świetnie sprawdzają się draceny: deremensis, marginata i fragrans, które bardzo dobrze usuwają trichloroetylen wydzielany przez kserokopiarki i drukarki.


Feng shui kwiatów

Zielone rośliny łagodzą promieniowanie sprzętów elektrycznych i elektronicznych. Według filozofii feng shui rośliny o wąskich, ostrych liściach przyspieszają przepływ energii w pomieszczeniu. Owalne, miękkie liście działają odwrotnie. W długich, wąskich holach, korytarzach lub w miejscach blisko drzwi ważną rolę odgrywają rozłożyste rośliny, które hamują wpływającą do naszych mieszkań, złą energię.


Piękne i groźne

Niestety, niektóre rośliny są równie piękne, co niebezpieczne. W ich liściach mogą się znajdować szkodliwe dla nas substancje.


Bluszcze - pospolity i kanaryjski wydzielają sok, który u osób wrażliwych może wywołać zaczerwienienie skóry, natomiast zjedzenie liści i owoców powoduje pieczenie gardła, gorączkę, wysypkę, a nawet konwulsje.


Dieffenbachia - ma w tkankach kryształki szczawianów wapnia, które po wbiciu się w ciało powodują obrzęk i pieczenie. Zjedzenie kawałka tej rośliny powoduje pieczenie warg, języka i gardła, a w skrajnych przypadkach poważne trudności z oddychaniem.


Wilczomlecze i krotony – ich sok po zetknięciu się ze skórą czy spojówkami wywołuje oparzenia i ostre podrażnienie.


Fikusy - mają w tkankach sok mleczny zawierający lateks. U osób uczulonych na tę substancję może pojawić się zaczerwienienie skóry, pokrzywka, katar a nawet astma oskrzelowa. Objawy te mogą się pojawić nawet wtedy, gdy nie dotykaliśmy fikusa. Oleander i datura - glikozydy nasercowe zawarte w oleandrze powodują silne zaburzenia pracy serca, natomiast alkaloidy (m.in. atropina) obecne w tkankach datury są przyczyną palpitacji serca, konwulsji i śpiączki.

Zagrożenie stanowią nawet niektóre kwiaty cięte. Dotyczy to zwłaszcza tak lubianych konwalii. W ich tkankach znajdują się glikozydy nasercowe. Zdarzały się wypadki śmierci po wypiciu wody z wazonika, w którym stały.

Autor: Iwonna Widzyńska - Gołacka