Przyczyny wysypki u dzieci

W reklamach kosmetyków producenci obiecują, że nasza skóra  po użyciu specyfiku będzie przypominać skórę małego dziecka. Rodzice jednak wiedzą, że buzie i ciało ich maluchów nie zawsze są idealnie gładkie.

W reklamach kosmetyków producenci obiecują, że nasza skóra  po użyciu specyfiku będzie przypominać skórę małego dziecka. Rodzice jednak wiedzą, że buzie i ciało ich maluchów nie zawsze są idealnie gładkie.

Rodzaje wysypek

Oczywiście dziecko z wysypką, szczególnie jeśli gorączkuje, powinno być pokazane lekarzowi. Niektóre wysypki mogą świadczyć o schorzeniach groźnych dla życia! Warto jednak znać podstawowe rodzaje wysypek i umieć je odróżnić.

Najprostszy podział dzieli zmiany na skórze na płaskie i wyniosłe. Aby określić z jaką mamy do czynienia, zawsze należy jej dotknąć. Jednak nie gołą ręką, a w rękawiczce, gdyż może być zaraźliwa!
Inny poddział wysypek: infekcyjne, alergiczne i inne. Infekcyjnym zwykle towarzyszy gorączka i inne objawy ogólne (ospałość, złe samopoczucie dziecka). Poniżej przedstawiamy charakterystykę częstych przyczyn wysypek.


Alergia na białka mleka krowiego

Objawia się głównie na policzkach dziecka w postaci szorstkich zlewających się grudek (tak zwane lakierowane policzki). Czasem zmiany są również za uszami i w innych miejscach (zgięcia łokciowe, kolanowe itp.). Ważnym wskaźnikiem, że mamy do czynienia z alergią na mleko jest szybka poprawa po jego odstawieniu i nasilenie objawów po ponownym włączeniu go do diety.


Trądzik niemowlęcy

Często wywołuje u rodziców obawę i podejrzenie alergii na mleko. Nie ma jednak charakteru rumienia. Zwykle przypomina trądzik u nastolatków. Są to drobne krostki zwykle zakończone białymi czubkami. Jest to reakcja dziecka na hormony matki. Pojawia się w pierwszych tygodniach życia i mija, gdy hormony matczyne zostaną zmetabolizowane.


Pokrzywka i wysypki alergiczne

Uczulenia są najczęstszą przyczyną wysypek. Zwykle mają charakter pokrzywki. Pokrzywka jest reakcją skóry na bardzo różne alergeny. Często są to pokarmy, ale występuje także alergia kontaktowa na składniki kosmetyków, leki i inne substancje. Wysypka ma postać bąbli w kolorze różowym lub porcelanowym. Pojawia się bardzo szybko i zwykle utrzymuje krótko. Najczęstsze miejsca jej występowania to twarz, brzuch i ręce.

Pokrzywce mogą towarzyszyć inne objawy alergii takie jak katar, czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jeśli osoba z pokrzywką bardzo źle się czuje, ma problemy z oddychaniem lub gwałtownie puchnie, należy natychmiast wezwać pomoc!


Wysypki infekcyjne

Rozróżnienie wysypek wywołanych różnymi chorobami zakaźnymi wymaga sporej wiedzy, a niekiedy także pewnej wprawy. Znacznie łatwiej domyślić się czy dany rodzaj zmian skórnych ma podłoże infekcyjne czy nie. W wypadku chorób zakaźnych występują objawy ogólne takie jak gorączka, osłabienie, złe samopoczucie. Często także można zaobserwować powiększone węzły chłonne. Objawy ogólne mogą poprzedzać wystąpienie wysypki. Przy podejrzeniu jednej z chorób zakaźnych zawsze należy skontaktować się z pediatrą. Schorzenia te zwykle przebiegają łagodnie, ale źle leczone mogą dawać szpecące blizny lub nawet groźne powikłania. Bardzo łatwo się nimi zarazić, dlatego dziecko powinno być odizolowane od rówieśników. Czasem konieczna bywa hospitalizacja.


Zapalenie opon mózgowych

Bardzo charakterystyczna jest wysypka związana z zapaleniem opon mózgowych. Zmiany na skórze na początku mają charakter drobnych punkcików jednak bardzo szybko powiększają się tworząc ciemne, bordowe-brązowe pęcherze. Przebieg choroby jest bardzo ciężki oraz niezwykle gwałtowny.


Inne przyczyny wysypek

Zmiany na skórze mogą być pierwszym zwiastunem chorób autoimmunologicznych dotyczących całego organizmu. Ciemny rumień twarzy w kształcie motyla może być objawem tocznia. Małe grudki na czerwonym tle, które zlewają się tworząc łuski i tarczki, są charakterystyczne dla łuszczycy. Wysypki mogą pojawiać się również w chorobach reumatycznych. Schorzenia nie dotyczące skóry również mogą wyglądać jak wysypka – np. liczne drobne czerwone punkciki na ciele mogą być objawem zaburzeń krzepnięcia krwi.

Autor: Marta Mozol-Jursza