Przejmijmy kontrolę nad cukrzycą. Teraz

14 listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Jedność wszystkich diabetyków będzie symbolizować niebieskie, podświetlone koło, które rozbłyśnie na Tower w Londynie, Statui Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Operze w Sydney i Wieży Ratuszowej w Krakowie.

14 listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Jedność wszystkich diabetyków będzie symbolizować niebieskie, podświetlone koło, które rozbłyśnie na Tower w Londynie, Statui Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Operze w Sydney i Wieży Ratuszowej w Krakowie.

O tym, że cukrzyca jest plagą naszego wieku nie trzeba nikogo przekonywać. Jest chorobą podstępną, rozwija się powoli czasami przez wiele lat. Zanim zorientujemy się, że i nas dotknęła, zaatakowane są już niektóre narządy. Dlatego właśnie tak ważna jest profilaktyka i edukacja.


W tegorocznych obchodach weźmie udział między innymi Michał Jeliński, wioślarz, Mistrz Świata, Mistrz Europy i Mistrz Olimpijski, diabetyk i jeden z bohaterów projektu prospołecznego „Mam pasję”, którego celem jest prezentowanie diabetyków, żyjących pełnią życia, którzy w realizacji życiowych pasji znaleźli sposób na radzenie sobie z codziennymi trudnościami.


W obchodach trwających w dniach 12-14 listopada wezmą udział ludzie z cukrzycą z całego kraju. W sobotę 13 listopada wieczorem w Warszawie oraz 14 listopada podczas Marszu Diabetyków w Krakowie spotkać będzie można wielu znanych ludzi. Marsz Diabetyków z Przyjaciółmi wystartuje 14 listopada o godz. 10 z Małego Rynku w Krakowie. Dodatkowo do godziny 16.00 w namiotach wokół Małego Rynku będzie można zrobić sobie badania - sprawdzić poziom cukru we krwi, ciśnienie tętnicze, zbadać poziom cholesterolu, hemoglobiny, tkanki tłuszczowej i masy ciała, skonsultować się z lekarzem diabetologiem czy dietetykiem. Odbywać się będą pokazy Nordic Walking, szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, koncerty i konkursy z nagrodami dla dzieci i dla dorosłych.


W piątek 12 listopada w Krakowie każdy zainteresowany będzie mógł bezpłatnie skorzystać z pomiaru cukru we krwi w specjalnym Słodkim Tramwaju, który zacznie kursować od godz. 10.


W sobotę 13 listopada niebieskie światło zabłyśnie w miasteczkach akademickich w kilku miastach. Do akcji włączyli się studenci zamieszkujący akademik Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie, Dom Studenta nr 7 Politechniki Łódzkiej przy al. Politechniki w Łodzi i Dom Studencki Ikar Politechniki Rzeszowskiej w Rzeszowie. Dokładnie o godz. 19 w wybranych akademikach i domach studenckich zgasną wszystkie światła, a chwilę później w niektórych oknach zaświecą się niebieskie żarówki. Z zewnątrz światła te utworzę wyraźny niebieski krąg widoczny na całym budynku.


13 listopada w Warszawie (Złote Tarasy) dodatkową atrakcją będzie budowanie wielkiej piramidy z kostek cukru - symbolu ogromnej liczby chorych na cukrzycę w Polsce. W budowaniu piramidy uczestniczyć będą, m. in. goście specjalni chorujący na cukrzycę: Jacek Sadowski, basista zespołu muzycznego Leszcze oraz Wojciech Opatowicz, student, pasjonat wspinaczki wysokogórskiej.

Autor: Oprac. DK