Proszki mogą uczulać - rozmowa z alergologiem Ewą Rudnicką

Uczulać nas może prawie wszystko: leki, barwniki, konserwanty, jedzenie i wełna. Jednakże głównymi alergenami, z którymi się stykamy są detergenty używane w domu, zwłaszcza proszki do prania.

Uczulać nas może prawie wszystko: leki, barwniki, konserwanty, jedzenie i wełna. Jednakże głównymi alergenami, z którymi się stykamy są detergenty używane w domu, zwłaszcza proszki do prania.

Jak często przychodzą do pani pacjenci z alergiami skórnymi spowodowanymi proszkami, czy płynami do prania?


Przypadków alergii jest znacznie więcej, niż kiedyś. Co gorzej, ich obraz wykazuje nasilenie objawów. W sklepach pojawia się coraz więcej kosmetyków, detergentów oraz różnego rodzaju środków czystości, w tym proszków i płynów do płukania. Jesteśmy ich ciekawi, kuszą nas promocje i nowości, chcemy wszystkiego spróbować, a więc jesteśmy narażeni na większy, niż kiedyś, kontakt z alergenami. Niebagatelne znaczenie ma również postępujące, z roku na rok, zanieczyszczenie środowiska. Można zaobserwować sytuację wręcz paradoksalną - mimo imponującego postępu wiedzy w zakresie rozpoznawania oraz leczenia alergii, następuje dynamiczny wzrost zachorowań.


Jakie składniki proszków najczęściej wywołują alergie?


Najczęściej uczulamy się na środki zapachowe i konserwujące. Bardzo często wybierając jakiś proszek do prania i inne środki czystości kierujemy się ich wyglądem, kuszącym zapachem, atrakcyjnym opakowaniem. Im bardziej coś jest kolorowe, tym chętniej po to sięgamy. Ale to właśnie takie produkty mają największe szanse na sprowokowanie niepożądanych objawów.


Czy dokładne czytanie etykiet może nas zabezpieczyć przed kupnem nieodpowiedniego produktu?


Oczywiście, że tak, pod warunkiem, że nie kupujemy tylko oczami. Informacja umieszczona na konkretnym produkcie, mówiąca wyraźnie, że nie zawiera on konserwantów i środków zapachowych to dla alergika bardzo cenna informacja. Jeszcze lepiej, kiedy możemy przeczytać na etykiecie, że dany kosmetyk, czy proszek jest szczególnie polecany dla posiadaczy skór wrażliwych i alergicznych. Takich produktów jest już coraz więcej, co cieszy dermatologów i alergologów, ale niestety, często są one omijane przez konsumentów, bo wydają im się, na pierwszy rzut oka, mało atrakcyjne.


Jakie są najczęstsze objawy takich uczuleń?


Najczęstsze to świąd, rumień, wysypka na skórze, objawy pokrzywkowe. Mogą też objawiać się poprzez zapalenie spojówek, katar i kaszel pochodzenia alergicznego. Wysypka przy uczuleniu na proszek pojawia się najczęściej tam, gdzie skóra ma kontakt z ubraniem. W okolicach kolan i łokci bywa ona delikatnie zaczerwieniona. Jeśli wśród objawów pojawiają się duszność i obrzęk, może to już niebezpieczne dla zdrowi. Potrzebna jest szybka wizyta u lekarza.


Co można zrobić samemu, aby te słabsze objawy złagodzić?


Przede wszystkim trzeba natychmiast odstawić źle tolerowany produkt, jeśli oczywiście domyślamy się, co spowodowało uczulenie. Należy też oczyścić skórę, w tych miejscach, w których doszło do kontaktu z alergenem, warto łyknąć wapno lub tabletkę leku pzeciwalergicznego. Objawy skórne można też złagodzić specjalnymi maściami , które można kupić bez recepty.


Czy alergie u małych dzieci są bardziej niebezpieczne niż u dorosłych? Jakie są najczęstsze objawy?


Zdecydowanie tak! A to choćby z tego prostego względu, że alergen zwykle działa na procentowo większą powierzchnię, co z kolei powoduje gwałtowniejsze objawy. No i możliwości leczenia są bardziej ograniczone, gdyż nie wszystkie leki można stosować u małych dzieci. Pierwszym objawem reakcji alergicznej może być skaza białkowa, czyli rumień na policzkach. U starszych zaczerwienienia w zgięciach łokciowych i podkolanowych. Należy też zwrócić uwagę na zachowanie malucha, który na skutek uczulenia staje się rozdrażniony, niespokojnie śpi i często się drapie, nawet przez sen.


Na co powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie proszków i płynów?


Zarówno w przypadku noworodków jak i dorosłych alergików nadwrażliwych na substancje chemiczne zawarte w domowych środkach czystości, należy korzystać z produktów, które posiadają wysokiej klasy recepturę. Najczęściej posiadają one subtelny zapach, który nie wywołuje odczynów alergicznych - zarówno skórnych, jak i ze strony układu oddechowego.Młode mamy kupując proszki dla dzieci powinny sprawdzić, czy produkt jest przeznaczony dla dzieci i czy posiada odpowiednie atesty, np. Instytutu Matki i Dziecka lub innych organizacji. Ponadto wszelkie ubranka powinny być po praniu bardzo starannie płukane w wodzie bez dodatków zapachowych, czy zmiękczających.


Zasady właściwego prania:

• używaj detergentów z małą zawartością fosforanów ( low phosphate, phosphate free, "nie zawiera fosforanów") o dużym stopniu biodegradacji
• pierz najwyżej w temperaturze 60 C, bez prania wstępnego
• unikaj ubrań, które należy prać chemicznie, niech cię nie zmyli nazwa „pralnia ekologiczna”
• pierz, gdy pralka jest wypełniona zgodnie z instrukcją
• nie wsypuj większej ilości proszku niż to podano na opakowaniu, bo wcale nie poprawia jakości prania
• tylko bardzo zabrudzoną bieliznę pierz w proszku z wybielaczem optycznym

Autor: Olga Oswaldo