"projekt test"

"Projekt Test" to kampania społeczna, w której młodzież zachęca mieszkańców stolicy do badań krwi w kierunku HIV.

"Projekt Test" to kampania społeczna, w której młodzież zachęca mieszkańców stolicy do badań krwi w kierunku HIV.

Projekt jest inicjatywą obywatelską, która ma uświadomić społeczeństwu, że problem HIV/AIDS może dotyczyć każdego i dlatego warto się przebadać. W tym celu kilkudziesięciu młodych, wykształconych, świadomych warszawiaków zgodziło się upublicznić swoje twarze na zdjęciach, by pokazać, że zrobienie testu w kierunku HIV jest dla nich czymś naturalnym, oczywistym, że warto być świadomym i dbać o zdrowie swoje oraz najbliższych. Każdej fotografii na wystawie, którą można oglądać w Warszawie na Skwerze Hoovera, towarzyszy hasło związane z wykonywaniem testów na HIV - "anonimowo", "szybko", "bezpiecznie", "za darmo", "razem", "dla ciebie", "dla mnie".

W ramach kampanii rozpowszechniane będą też pocztówki i plakaty zachęcające do udziału w "Warszawskich Dniach Testowania HIV". Na piątek 3 grudnia w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat zaplanowano "Noc czerwonej kokardy", która ma być wyrazem solidarności z ludźmi żyjącymi z HIV/AIDS.

Na świecie żyje ponad 33 mln osób zakażonych HIV, codziennie wirusem zaraża się 7 tys. osób, a 5 tys. umiera z powodu AIDS, czyli zespołu nabytego niedoboru odporności, do którego prowadzi rozwój infekcji. Epidemia HIV/AIDS dotyczy głównie osób młodych - prawie 40 proc. osób żyjących z wirusem ma od 15 do 24 lat. Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, regionem o największej dynamice szerzenia się zakażeń HIV jest Europa Wschodnia, głównie terytorium Federacji Rosyjskiej, Ukraina i kraje nadbałtyckie. W latach 2001-2008 odnotowano tam wzrost liczby infekcji o 66 proc., przede wszystkim wśród osób stosujących dożylnie narkotyki.

Europa Wschodnia ma najgorsze wskaźniki dostępu pacjentów z HIV do leków antyretrowirusowych. W Polsce dzięki wdrożeniu w 1993 r. Krajowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV sytuacja epidemiologiczna jest stabilna, a wszyscy potrzebujący pacjenci mają zapewniony bezpłatny dostęp do leków przeciwwirusowych.

Obecnie w kraju żyje ok. 13 tys. osób z HIV. Eksperci z Krajowego Centrum ds. AIDS (agenda Ministerstwa Zdrowia) szacują jednak, że aż 20 tys. zakażonych Polaków nie wie o swojej infekcji, a w związku z tym nie leczy się i może być źródłem zakażenia dla innych osób. Dlatego centrum zainaugurowało w środę nową kampanię pt. "Wiedza ratuje życie", która promuje wykonywanie testów na HIV. W całym kraju funkcjonuje sieć punktów konsultacyjno-diagnostycznych, w których nieodpłatnie i anonimowo można wykonać takie badanie. Przedstawiciele centrum przypominają, że wczesne wykrycie wirusa pozwala przerwać dalszą transmisję zakażeń, a zakażonym umożliwia normalne życie dzięki odpowiedniej opiece medycznej i terapii. W punktach udzielane są również profesjonalne porady na temat profilaktyki zakażeń HIV.

Autor: Świat Zdrowia, PAP